Vesint

Děložní tepna embolizace

Přehled řízení

Co je děložní tepna embolizace?

Děložní tepna embolizace (SAE) je postup, který nabízí alternativu k tradičnímu chirurgické odstranění děložních myomů. Tento postup může být také odkazoval se na jako děložní myomy embolizace (UFE).

Děložní tepna embolizace zmenšuje myomy tím, že blokuje z jejich prokrvení. Krevní zásobení je blokován vstřikování velmi malých částic do tepen, které zásobují myomů. Částice zůstávají nalepeny na stěnu cévy a způsobit sraženinu rozvíjet, blokuje přísun krve. Jakmile je krevní zásobení je pryč, myomy zmenšit a příznaky obvykle sníží nebo zmizí. Nejčastěji se používá částic činidlem je polyvinylalkohol (PVA), látka, která se bezpečně používá v lékařských postupech pro mnoho let.
Děložní tepna embolizace je minimálně invazivní (bez velkého břicha řezem) technika, která zahrnuje identifikaci, které dodávají krev do tepen myomy a pak zablokovat ty tepny.

Děložní tepna embolizace se provádí prostřednictvím intervenčního radiologa, lékař se specializací v oboru radiologie, která léčí širokou škálu vnitřních nemocí těla, aniž by chirurgický řez. Různé malé přístroje nebo nástroje, například katétry nebo dráty se používají, spolu s různými x-ray a zobrazovacích technik (např. počítačová tomografie (CT), magnetická rezonance (MRI), skiaskopie a ultrazvukových). Intervenční radiologie nabízí alternativu k chirurgické léčbě mnoha onemocnění a může eliminovat potřebu hospitalizace, v některých případech.

Jaké jsou ženské pánevní orgány?

Anatomie ženského pánevní oblasti

Orgány a struktury malé pánve jsou:

 • Endometria-sliznice dělohy

 • Děloha, také volal lůno, děloha je dutý, hruškovitý orgán se nachází v ženském podbřišku, mezi močovým měchýřem a konečníkem. Děloha odhodí ostění každý měsíc během menstruace, pokud se oplodněné vajíčko (vajíčko) se implantuje a těhotenství následuje.

 • Vaječníky-dva ženské pohlavní orgány se nacházejí v pánvi, v nichž vaječné buňky (vajíčka) rozvíjejí a jsou uloženy, a kde ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu jsou vyráběny

 • Děložního hrdla, spodní, úzká část dělohy, která se nachází mezi močovým měchýřem a konečníku, které tvoří kanál, který se otevírá do pochvy, který vede ven z těla

 • Vagina-kanálek, jehož prostřednictvím tekutina prochází z těla během menstruace. Také se nazývá "zrození kanál," vagina spojuje děložní hrdlo a pochvu (zevního genitálu)

 • Vulva-vnější část ženských pohlavních orgánů

Další související postupy, které mohou být provedeny na diagnostiku a léčbu problémů dělohy patří biopsii, kolposkopie, dilatace a kyretáž (D a C), ablace endometria, endometriální biopsii, hysterektomii, hysteroskopii, laparoskopie, elektrickou kličkou postup vyříznutí (LEEP), a pánevní ultrazvuk. Viz následující postupy pro další informace.

Důvody pro postup

Hlavními důvody pro provádění tepna embolizace děložních patří:

 • Myomy. Myomů, také známý jako děložní myomy, myomy, nebo fibromy, jsou pevné, kompaktní nádory, které jsou vyrobeny z buněk hladkého svalstva a vláknité pojivové tkáně, které se vyvíjejí v děloze. Odhaduje se, že 20 až 50 procent žen v reprodukčním věku mají myomy, i když ne všechny jsou diagnostikovány. Některé odhady uvádějí, že až do 30 až 77 procent žen se bude vyvíjet myomy někdy v reprodukčním věku, i když jen asi jedna třetina z těchto myomů jsou dostatečně velké, aby se detekováno lékařem při fyzikálním vyšetření.
  Ve více než 99 procent případů fibroidní, nádory jsou benigní (non-rakovinné). Tyto nádory nejsou spojeny s rakovinou, a to zvýšit ženské riziko rakoviny dělohy. Mohou toulat se ve velikosti od velikosti hrášku na velikosti softball nebo malého grapefruitu.

 • Nadměrné děložní krvácení. Obecně, krvácení je považován za nadměrný, když žena protéká přes dostatek hygienických produktů (hygienické vložky nebo tampóny) požadovat změny každé dvě hodiny. Kromě toho, krvácení se považuje za delší, když žena prožívá menstruační období, které trvá déle než sedm dní v trvání.

Další důvody pro provedení tepny embolizaci děložní zahrnují, ale nejsou omezeny na, následující:

 • Anémie (nízký počet krevních) z nadměrného krvácení z dělohy

 • Břišní / pánevní plnosti či bolest

 • Zvětšená děloha

 • Abnormálně zvětšené břišní velikost

 • Neplodnost

 • Močového měchýře tlak vede k neustálé nutkání na močení

 • Tlak na střeva, což vede k zácpě a nadýmání

 • Bolest při pohlavním styku

 • Bolest zad nebo nohou jako myomy tlačit na nervy, které dodávají na pánev a nohy

Mohou existovat i jiné důvody, proč se svým lékařem doporučit embolizaci děložních tepen.

Rizika postupu

Stejně jako u jakéhokoli postupu, se mohou vyskytnou komplikace. Některé možné komplikace zahrnují, ale nejsou omezeny na, následující:

 • Krvácení (abnormální krvácení)

 • Poranění dělohy

 • Infekce dělohy nebo vpichu v třísle

 • Hematom (velké nahromadění krve, jako s modřina) v místě vpichu v třísle

 • Poranění tepny manipulováni

 • Krevní sraženiny

 • Neplodnost

 • Amenorea (ztráta menstruace)

Některé ženy mají postembolization syndrom. Příznaky tohoto onemocnění mohou zahrnovat, ale nejsou omezeny na, následující:

Symptomy postembolization syndromu trvat přibližně 2 až 7 dnů. Léků proti bolesti a protizánětlivé léky mohou být předepsány, stejně jako agenti pomoci s nevolností.

První klinická studie děložních tepen embolizací k léčbě děložních myomů byla zveřejněna v roce 1995. Od té doby, studie hodnotící krátkodobé i dlouhodobé účinnosti a výsledky našli UAE být bezpečný a efektivní možnost pro mnoho žen. Ve srovnání s chirurgickými metodami, jako je hysterektomie nebo myomektomii, většina žen měla méně bolesti po operaci a měl rychlejší zotavení po postupu Spojených arabských emirátech. Nicméně, některé dlouhodobé studie zjistily, ženy podstupující UAE byly s větší pravděpodobností potřebovat další budoucí léčbu nebo operaci, ve srovnání s ženami, které měly chirurgické postupy, jako je hysterektomie pro léčbu děložních myomů.

Některé ženy, zvláště ty starší než 45 až 50 rok věku, půjde do menopauzy po Spojených Arabských Emirátech.

Jednou z výhod SAE přes některé chirurgické léčby myomů je, že děloha není odstraněna, takže možnost pro budoucí těhotenství. Je však zapotřebí více studií určit účinky tohoto postupu na budoucí plodnost a těhotenství.

Mohou existovat další rizika, v závislosti na konkrétní zdravotní onemocnění. Ujistěte se, že diskutovat o jakékoliv obavy se svým lékařem před postupem.

Před postupu:

 • Váš lékař vám vysvětlí postup embolizace děložních tepen pro vás a nabízejí vám příležitost klást všechny otázky, které můžete mít.

 • Budete požádáni, aby podepsali souhlas formulář, který dává oprávnění k tomu postupu. Přečtěte si formulář pečlivě a klást otázky, jestli něco není jasné.

 • Kromě kompletní anamnézu, váš lékař může provést kompletní fyzikální vyšetření, aby jste v dobrém zdravotním stavu, než projdou schvalovacím řízením. Můžete podstoupit krevní testy a jiné diagnostické testy.

 • Budete požádáni, aby rychle osm hodin před zákrokem, obvykle po půlnoci.

 • Pokud jste těhotná nebo se domníváte, že můžete být těhotná, měla byste informovat svého lékaře.

 • Informujte svého lékaře, pokud jste citliví nebo jste alergičtí na nějaké léky, jód, latex, pásky, nebo anestetiky (místní a obecné).

 • Informujte svého lékaře o všech léků (na lékařský předpis a over-the-counter) a bylinných doplňků, které užíváte.

 • Informujte svého lékaře, pokud jste v minulosti krvácení poruchy, nebo pokud užíváte antikoagulační (na ředění krve), léky, aspirin nebo jiné léky, které ovlivňují srážlivost krve. To může být nutné, abyste přestali tyto léky před výkonem.

 • Budete se sedativy pro řízení a bude mít lokální anestetikum v tříslech místě.

 • Ty by měly zajistit někoho, kdo by pomohl kolem domu na den nebo dva po zákroku.

 • Na základě vaší zdravotní onemocnění, může Váš lékař požádat o další konkrétní přípravy.

V průběhu řízení

Děložní tepna embolizace může být provedena jako ambulantní zákrok, nebo může vyžadovat jednodenní pobyt v nemocnici. Postupy se mohou lišit v závislosti na nemoci a praxí svého lékaře.

Obecně platí, že tepna embolizace dělohy má následující postup:

 1. Budete vyzváni k odstranění šperky a jiné předměty, které mohou zasahovat do řízení.

 2. Budete vyzváni k odstranění oděvu a mít šaty nosit.

 3. Intravenózní (IV) řádek bude vložen do paže nebo ruky.

 4. Můžete být dána antibiotika před postupem.

 5. Ty budou umístěny na stole postup ležet rovně na zádech.

 6. Katetr (tenká, úzká trubička), bude vložena do vašeho močového měchýře odtok moči.

 7. Vaše tepová frekvence, krevní tlak, dýchání, a hladina kyslíku v krvi se v průběhu řízení průběžně monitorována.

 8. Třísla bude očištěn s antiseptickým roztokem.

 9. Plášť (trubička), bude vložen do třísla, které mají být použity jako vodítko pro vložení katétru do oblasti, která má být embolized (zablokován).

 10. , Aby se konkrétní umístění tepny se embolized, bude kontrastní barvivo je vstřikován do katétru. Tento kontrast barvivo způsobuje, že cévy se objeví neprůhledné na rentgenovém snímku, což umožňuje lékaři, aby lépe vizualizovat tepny pod vyšetření. Pomocí x-ray vedení, bude lékař vizualizaci cév, které dodávají krev do každého myomu.

 11. Po tepna je zobrazen, bude malý katétr být vložen do femorální (třísel) tepny. Velmi malé částice bude vstřikován do nádob, které poskytují přívod krve do myomy. Částice mohou být vyrobeny z polyvinylalkoholu (PVA), želatinu, Trisacryl nebo želatina houbou.

 12. Bude nutné podniknout další x-ray obrazy ověřit ucpání tepen.

 13. Někteří lékaři budou používat jednu třísla stránky k léčbě jak levý a pravý děložní tepny, v případě potřeby, jiní se mohou použít dvě třísla stránky vložit léčby katetrů do obou děložních tepen.

 14. Plášť a katétr se odstraní po embolizace byla dokončena.

Po zákroku

V nemocnici

Trvalý tlak bude aplikován na místě zavedení katétru do rozkroku tak dlouho, jak je potřeba ovládat krvácení z vpichu, obecně asi 20 minut.

Ty pak budou přijata na pooperačním pokoji pro pozorování. Budete poučeni, aby ležet po dobu čtyř až šesti hodin. Váš proces obnovy se bude lišit v závislosti na typu sedace, který je uveden. Jakmile se Váš krevní tlak, puls a dýchání jsou stabilní a jste pozorní, budete přesměrováni do svého nemocničního pokoje nebo vybití doma pokud je to vhodné.

Břišní křeče se mohou vyskytnout po zákroku. Můžete obdržet léky proti bolesti podle potřeby, a to buď zdravotní sestra nebo podáním sami prostřednictvím zařízení připojeného k intravenózní infuzi.

Můžete mít malé až střední množství vaginální odvodnění po dobu několika dnů. Sestra bude kontrolovat hygienické vložky pravidelně sledovat množství odvodnění.

Budete vyzváni, aby se z postele během několika hodin. Kromě toho, měli byste provést kašlání a hluboké dýchání cvičení podle pokynů zdravotní sestry.

V závislosti na vaší situaci, můžete mít tekutiny pít několik hodin po zákroku. Vaše strava může být postupně postoupil do více pevných potravin jako tolerována.

Opatření bude pro kontrolní návštěvy se svým lékařem, obvykle jeden až dva týdny od postupu. V té době ultrazvuk nebo MRI může být v období do šesti měsíců od postupu určit jeho účinnost.

Doma

Jakmile jste doma, je důležité, aby třísla řez čistý a suchý. Váš lékař vám poskytne konkrétní pokyny ke koupání. Pokud jsou použity samolepicí pásky, by měly být uchovávány v suchu a obecně spadne během několika dnů.

Řez, břišní a pánevní svaly může bolet, a to zejména po delším stání. Vezměte si lék proti bolesti na bolest podle doporučení svého lékaře. Aspirin nebo některé jiné léky proti bolestem, může zvýšit riziko krvácení. Ujistěte se, že pouze doporučené léky.

Chůze a omezený pohyb jsou obecně podporovány, ale je třeba se vyhnout namáhavé aktivity. Váš lékař Vás poučí o tom, kdy se můžete vrátit k práci a pokračovat v normální činnosti.

Vyhněte se stává zácpu tím, že zahrnuje vlákna a dostatkem tekutin ve vaší stravě, protože snažil se mít pohyb střev může způsobit problémy. Váš lékař může doporučit mírné projímadlo.

Neměli byste používat sprchu, tampóny, pohlavní styk, nebo návrat do práce, dokud Vám Váš lékař doporučí, aby tak učinily.

Informujte svého lékaře, aby hlásili jakékoli z následujících možností:

 • Horečka a / nebo zimnice

 • Zarudnutí, otok nebo krvácení nebo jiné kanalizace z incizí (y)

 • Zvýšená bolest kolem místě řezu (y)

 • Bolest břicha, křeče nebo otoky

 • Zvýšená vaginální krvácení nebo jiné kanalizace

Po embolizace děložních tepen, může váš lékař vám další nebo alternativní pokyny, v závislosti na vaší konkrétní situaci.

Online zdroje

Obsah zde uvedené slouží pouze pro informační účely a není určen k diagnóze nebo léčení zdravotní problém nebo nemoc, nebo nahradit odbornou lékařskou pomoc získáte od svého lékaře. Prosím, poraďte se se svým lékařem, s případnými dotazy nebo připomínky můžete mít ohledně Vašeho onemocnění.

Tato stránka obsahuje odkazy na jiné webové stránky s informacemi o tomto postupu a souvisejících zdravotních onemocnění. Doufáme, že najdete tyto stránky užitečné, ale pamatujte, nemáme pod kontrolou ani neschvaluje informace uvedené na těchto internetových stránkách, ani si tyto stránky Podporují informace zde obsažené.

Evropská vysoká škola porodníků a gynekologů

Evropská společnost pro reprodukční medicínu

Národní ústavy zdraví (NIH)

Národní knihovna medicíny

Národní dámská informace zdravotní středisko

Radiologické společnosti Severní Ameriky - RadiologyInfo

Společnost intervenční radiologie