Vesint

Onemocnění ledvin

Co je onemocnění ledvin?

Onemocnění ledvin je obecný termín, který zahrnuje jakoukoli nemoc, poruchu nebo onemocnění ledvin. Ledviny jsou životně důležité vnitřní orgány umístěné v horní části břicha. Normálně lidé mají dvě fazole-formoval ledviny, které tvoří část močového traktu močové a pohlavní soustavy.

Onemocnění ledvin je v důsledku různých onemocnění, které vedou k poškození ledvin a zhoršení funkce ledvin. Onemocnění ledvin může být obtížné nebo nemožné pro ledviny vykonávat funkce, které jsou důležité pro život a vaše celkové zdraví, včetně:

  • Filtrování odpadních látek a přebytečné vody a solí z krve, které se pak vyloučí z těla přes močovodů, močového měchýře a močové trubice ve formě moči

  • Produkující některé hormony, jako je renin, která pomáhá regulovat krevní tlak

  • Výroba aktivní forma vitamínu D (calcitrol)

  • Regulační elektrolytů a jiné životně důležité látky, jako je sodík, vápník a draslík

  • Regulace úrovně a kvality tekutiny v těle

  • Stimuluje tvorbu červených krvinek

Existují dva hlavní typy závažným onemocněním ledvin:

  • Akutní selhání ledvin je onemocnění, při kterém dojde k poškození a zhoršení funkce ledvin, k němuž dochází náhle, obvykle v průběhu dní. Akutní selhání ledvin může být způsobeno tím, takových onemocnění jako je šok, akutní pyelonefritidy, obstrukce močových cest, nebo požití určitých toxických látek.

  • Chronické onemocnění ledvin je onemocnění, při kterém dojde k poškození a zhoršení funkce ledvin, ke kterému dochází po dlouhou dobu, od několika měsíců až let. Chronické onemocnění ledvin je obvykle způsoben dlouhodobými nemocemi, jako je cukrovka a hypertenze (vysoký krevní tlak).

Rychlá diagnóza a léčba mnoha základních příčin onemocnění ledvin mohou zabránit nebo zpomalit progresi závažného poškození ledvin, které vede k chronickým onemocněním ledvin nebo akutní selhání ledvin.

Onemocnění ledvin může být vážné nebo život ohrožující onemocnění, protože může postupovat rychle a kriticky ovlivnit schopnost ledvin normálně fungovat. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc (zavolejte 911), pokud jste, nebo někoho, kdo jste se, mají příznaky poškození ledvin funkce, jako je například těžkou dušnost, krvavé stolice nebo moči, snížení močení nebo nedostatečné močení nebo změna ve vědomí nebo bdělosti. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc (zavolejte 911), pokud jste, nebo někoho, kdo jste se, se předávkoval drog nebo požití toxické látky.

Příznaky

Jaké jsou příznaky onemocnění ledvin?

Příznaky onemocnění ledvin se liší v závislosti na základních příčin. Obecné příznaky mohou zahrnovat:... Přečtěte si více o příznacích onemocnění ledvin

PŘÍČINY

Co způsobuje onemocnění ledvin?

Onemocnění ledvin může být způsobeno tím, širokou škálu podkladových onemocnění, poruch nebo nemocí, které vedou k poškození ledvin, jako je obstrukce, infekce, maligní onemocnění, záněty, deformace, toxické požití nebo snížené prokrvení ledvin. Základní příčiny patří:... Přečtěte si více o příčinách onemocnění ledvin

OŠETŘENÍ

Jak se léčí onemocnění ledvin?

Léčba onemocnění ledvin se liší v závislosti na základním onemocnění, poruchy nebo nemoci. Cílem léčby je léčit základní onemocnění, zabránit nadměrné tekutiny a odpad z hromadí v těle, a zastavit nebo zpomalit progresi poškození ledvin. Léčba se zaměřuje také na minimalizaci komplikací onemocnění ledvin.... Přečtěte si více o ledviny léčby onemocnění

Další články