Vesint

Typy metod antikoncepce: kondomy

Kondomy jsou jedním z nejčastějších forem antikoncepce. Kromě prevence těhotenství, oba mužské a ženské kondomy jsou jediný druh antikoncepce, které mohou chránit vás před pohlavně přenosných chorob (STD). Kondomy mohou pracovat pro vaginální, anální i orální sex.

Jak kondomy zabránění otěhotnění?

Někdy se nazývá "guma", mužský kondom je tenký plastový nebo latexový krytina, která se pohodlně vejde přes penis. Ženský kondom je tenká, trubka-tvarovaný vak vyrobený z plastu, s kroužky, které ji drží na svém místě uvnitř pochvy. Oba mužské a ženské kondomy fyzicky blokovat semeno dostat do pochvy.

Jak účinné jsou kondomy při prevenci těhotenství?

Muž kondom může být až o 98% účinnější a ženský kondom může být až o 95% účinnější, pokud je správně používat pokaždé, když máte sex. Těhotenství může ještě nastat s kondomem, pokud to sklouzne nebo slzy při sexu, nebo pokud spermie proniká do pochvy, když je kondom odstraněn. Můžete zvýšit účinnost kondomu, pokud jste před ejakulací stáhnout penis z pochvy. Můžete také zvýšit účinnost kondomu, pokud dáte spermicid do pochvy asi 15 minut předtím, než budete mít sex. Spermicide je chemická látka, která brání spermiím v pohybu.

Jak mohu použít kondom?

Pánské kondomy jsou poměrně jednoduché na používání. Hodíte mužský kondom přes ztopořený penis před tím, než sex. Mějte na paměti, že budete muset dát na kondom, než penis dotkne pochvy, protože sperma obsahuje spermie mohou unikat před ejakulací. Lze přidat na vodní bázi a lubrikant, jako je například KY želé, na vnitřní straně kondomu, aby bylo snazší vrátit do penisu. Nechte malý prostor na špičce kondomu sbírat semeno. Můžete také přidat mazivo na vnější straně kondomu. Po sexu, budete muset vytáhnout penis před penis nezměkne. Použijte nový kondom při každém sexuálním aktu.

Pokud jste žena, použití ženského kondomu, postupujte podle následujících kroků až osm hodin před tím, než sex:

  1. Přidat mazivo na vnější straně uzavřeného konce kondomu.

  2. Stiskněte strany dohromady vnitřního kroužku na uzavřeném konci kondomu a dej si ji do pochvy, jako byste tampon.

  3. Vložte uzavřený konec kondomu hluboko do pochvy. Zatlačte vnitřní kroužek jako daleká záda jak můžete až dosáhne děložního čípku. Otevřel, prstencové boční ženského kondomu by měly zůstat mimo pochvy.

  4. Stejně jako u mužských kondomů, vyhodit použitý ženský kondom a použijte nový při každém sexuálním aktu.

Budete chtít, aby se postarat o to používání kondomů, které jsou vypršela. Podívejte se na kondomy před jejich použitím, pokud jsou rozbité, roztrhané nebo prasklý, použít jiný akumulátor. Pokud používáte mazivo, číst etikety a používat pouze produkty na bázi vody. Maziva na ropné bázi, jako jsou vazelína a mléko, může dojít k poškození latexu a snížit jeho účinnost.

Co mám dělat v případě, že kondom praskne?

Pokud kondom praskne, když máte sex, ale před ejakulací, vytáhněte penis ven a dát na nový kondom. Pokud kondom praskne a vy myslíte, že sperma unikly do pochvy, možná budete chtít zvážit použití nouzové antikoncepce. Nouzová antikoncepce (ráno-po pilulky) je lék, který může zabránit otěhotnění, pokud začal až pět dní po sexu. Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče či lékárníkem se dozvědět více o nouzové antikoncepce.

Ještě kondomy mají vedlejší účinky?

Kondomy obecně nemají nežádoucí účinky, pokud jste alergičtí na latex. Můžete si všimnout, že vaše pokožka je podrážděná a svědí, pokud jsou citlivé na latex. Latex je vyroben z mléčné tekutiny, která pochází z gumovníku. Pokud jste alergičtí na latex, můžete použít mužské kondomy vyrobené z plastu (polyuretanu). Dámské kondomy jsou vyrobeny z plastu.

Kondomy mohou také snížit sexuální pocit, protože brání skutečný kontakt kůže na kůži. Pokud je to pro vás problém, zkuste použít více maziva, aby se penis klouzat jednodušší.

Kde mohu získat kondomy?

Můžete si koupit kondomy bez lékařského předpisu v obchodech s potravinami, drogerie, zdravotních středisek, a v prodejních automatech. Některé kliniky nabízejí kondomy zdarma. Pánské kondomy stojí kolem 5€ každý, ženské kondomy stojí 5€ 5€.

Kondomy jsou levný a účinný způsob, jak zabránit těhotenství a pohlavně přenosných chorob. Pokud máte více sexuálních partnerů, měli byste vždy používat kondom, i když používáte jiné antikoncepční metody. Také byste měli používat kondom, když mají orální nebo anální sex, aby se zabránilo přenosu pohlavních chorob.