Vesint

Populární léčba BPH může zhoršit schopnost erekce

Fotoselektivní odpařování prostaty (PVP) se stala populární volbou léčby benigní hyperplazie prostaty (BHP). Používá lasery zničit přebytečné tkáně prostaty a zlepšení průtoku moči. Ale francouzská studie naznačuje, že minimálně invazivní postup, může dojít ke zhoršení erektilní funkce.

Vědci následoval 149 mužů, kteří měli PVP, posouzení jejich sexuální funkce s dotazníky před operací, každé tři měsíce po dobu jednoho roku po operaci, a poté každý rok až čtyři roky. Oni také měří močových funkce pacientů a shromažďovat další data, jako jsou například hladiny PSA.

Jak se dalo očekávat, PVP významně zlepšil tok moči pacientů. Pro skupinu jako celek, to se nijak výrazně nemění erektilní funkce. Nicméně pacienti, kteří měli normální sexuální funkce před zákrokem oznámila, že výrazně poklesla po PVP.

Důvody tohoto poklesu jsou nejasné, ale vědci se domnívají, že šíření sílu laseru v některých oblastech může být na vině. Oni také poznamenají, že účastníci studie s normální erektilní funkce může být zdravější než skupiny jako celku. Ale výzkumníci neměli odpovídat za potenciálního dopadu dalších zdravotních problémů na erektilní funkci.

Výzkumní pracovníci si musí sledovat více pacientů, než dělat definitivní závěry o PVP dlouhodobých účinků na erektilní funkci. Pro tuto chvíli, pacienti hledají léčbu BPH, kteří se obávají o erektilní funkce by měla diskutovat jejich možnosti se svým lékařem.