Vesint

Jak se vyrovnat se sexuálním vedlejších účinků léčby deprese

Nevýhodou je, že SSRI jsou často tlumit sexuální odezvu. Sexuální nežádoucí účinky jsou možné u jiných antidepresiv, taky, ale jsou mnohem častější u SSRI. Jedna studie naznačila, že až polovina všech lidí, kteří tyto léky může dojít k nějaké sexuální problémy. Kromě snížení zájmu o sex, SSRI může být obtížné, aby se vzbudil, udržet vzrušení a dosáhnout orgasmu. U některých pacientů užívajících SSRI nejsou schopny mít orgasmus vůbec. Tyto příznaky mají tendenci se více společného s věkem.

Pokud budete mít nějaké sexuální problémy při užívání SSRI, poraďte se se svým lékařem nebo terapeutem. Studie prokázaly, že asi 35% až 50% lidí s neléčenou velké deprese zkušenosti nějaký druh sexuální dysfunkce před zahájením léčby. Takže v některých případech, může sexuální problémy nevyplývají z léků, ale spíše z podkladové deprese.

Je-li léčba je problém, sexuální nežádoucí účinky, někdy odezní s časem, tak to stojí za chvíli čekání, zda problémy zmenšit. To je obzvláště dobrá strategie, pokud je lék uvolnění deprese výrazně. Pokud nežádoucí účinky přetrvávají, lékař nebo terapeut může navrhnout jednu z následujících strategií:

1.. Snížení dávky. Sexuální nežádoucí účinky mohou ustupovat na nižší, i když stále terapeutická dávka.

2. Plánování sex. Vaše léky mohou způsobit výraznější vedlejší účinky v konkrétních časech během dne, například, během několika hodin užívání. Pokud ano, můžete zkusit plánování sexuální aktivitu na dobu, kdy vedlejší účinky jsou nejméně obtížný - nebo vzít drogu v jinou dobu.

3. Užívání drog dovolenou. V závislosti na tom, jak dlouho lék obvykle zůstává ve vašem těle, můžete přestat užívat jej za pár dní, například před víkendem, jestli to je, když budete doufat, že mít sex. To není spontánní, ale to může fungovat, pokud budete pečlivě dodržovat pokyny svého lékaře o tom, jak zastavit a obnovit svůj lék. Nicméně, tam je vždy šance, že by to mohlo vést k relapsu, a to zejména v případě, že je jedním z léků, které opustí váš systém rychleji.

4. Přechod na jiný lék. Některá antidepresiva, jako je bupropion (Wellbutrin), mirtazapin (Remeron), TCA, a inhibitory MAO, je méně pravděpodobné, že způsobí sexuální problémy. Bupropion mohou někdy zlepšit sexuální odezvu.

5. Přidání léku. Studie prokázaly, že sildenafil ( Viagra ) a tadalafil (Cialis) mohou zmírnit SSRI-indukované erektilní dysfunkce u některých mužů. Pro ženy, tyto léky neprokázaly velmi užitečné. Nicméně, muži a ženy mohou mít prospěch z přidání bupropionu k jejich léčbě. Tento lék byl nalezen proti SSRI vyvolané sexuální dysfunkce, zvýšení sexuální touhy a vzrušení, a zvýšit intenzitu nebo délku trvání orgasmu. Další lék, buspiron (BuSpar), lze obnovit schopnost mít orgasmus a zvýšit libido.

6.. Setkání s terapeutem. Dokonce i když jsou fyzické problémy nebo léků u kořene sexuální problémy, psychické problémy se často stávají prolíná. Například, několik epizod erektilní dysfunkce může způsobit člověk odstoupit od sexu a jeho partner cítí odmítnut. Tyto problémy mohou vést k pár k dalšímu ústupu z intimity. Práce se sexuální terapeut nebo obecné terapeut může pomoci páry prozkoumat své sexuální zájmy, naučit se lépe komunikovat své potřeby, a rozšířit jejich repertoár sexuálních aktivit.