Vesint

Sexuálně přenosné nemoci

Co je to?

Sexuálně přenosné nemoci (STD), jsou infekce, které se šíří z člověka na člověka pohlavním stykem, včetně orální sex, anální sex a sdílení erotických pomůcek. Tyto nemoci mohou být předány prostřednictvím jakéhokoliv kontaktu mezi pohlavních orgánů jedné osoby a pohlavních orgánů, konečníku, úst nebo očí jiné osoby.

Existuje mnoho různých pohlavní choroby, ale nejběžnější v Evropě jsou herpes simplex virus typu II (genitální herpes), lidský papilloma virus, chlamydie, Gonorrhea, syfilis, HIV a genitální bradavice. Některé infekce, které mohou být rozloženy podle pohlaví, jako je například hepatitis B virus, jsou tradičně označovány jako pohlavně přenosných chorob, protože jsou rozloženy především jinými prostředky.

Příznaky

Příznaky se liší v závislosti na typu infekce, i když někteří lidé, kteří byli infikováni STD nemusí vyvinout příznaky.

Některé příznaky pohlavních chorob patří:

 • Bolestivé nebo nebolestivé vředy na kůži, na pohlavních orgánů obou pohlaví a pochvy u žen

 • Horečka

 • Zduřelé uzliny

 • Bolest břicha

 • Výtok z penisu

 • Vaginální výtok

 • Hořící potíže při močení

 • Bolest při pohlavním styku

Diagnóza

Pokud váš lékař podezření, že může být napaden STD, on nebo ona bude ptát, kolik sexuálních partnerů jste měli, a pokud některý z nich měli STD.

Pak Vám lékař vyšetří, se zaměřením na oblasti genitálií. On nebo ona bude také zkoumat vaše anální oblasti a u žen, dělat pánevní zkoušku. Kromě toho Vám může lékař otřete špičku penisu u mužů, nebo vzít vzorek jakéhokoli krční výboje u žen. Vzorky jsou zasílány do laboratoře pro testování. Podobná opatření mohou být provedena se všemi viditelnými vředy.

Váš lékař může provést předběžnou diagnózu na základě výsledků svého fyzikálního vyšetření. Například, bolestivé vředy by naznačovaly, genitální herpes, zatímco nebolestivé vředy může znamenat syfilis. Tímto způsobem, můžete začít léčbu pro své infekci co nejdříve, ještě předtím, než jsou k dispozici výsledky laboratorních testů.

Různé testy bude provedeno v závislosti na vašich příznaků. V případě, genitální herpes, pokud máte vředy, bude stěry a testovány v laboratoři. Krevní testy mohou být také udělat, aby zjistili, zda máte protilátky (s infekcí bojovat proteinů) proti herpes viru, což by naznačovalo, že jste se nakazili v určité době v minulosti.

Chcete-li otestovat pro chlamydií infekcí, lékař poslat vzorek tekutiny ze špičky penisu nebo děložního čípku. Chlamydia může být diagnostikován s testem moči.

Gonorrhea vyžaduje přímý vzorek od špičky penisu nebo děložního čípku. syfilis a HIV může být potvrzeno krevními testy. Máte-li vřed z syfilis, diagnóza může být potvrzena při pohledu na tekutiny z vředu podle zvláštního tmavém poli mikroskopu, zda jsou přítomny bakterie.

Pokud máte jeden STD, Váš lékař pravděpodobně doporučí, abyste se nechali testovat na HIV a dalších pohlavně přenosných chorob, protože rizikové faktory jsou podobné. Také máte větší šanci dostat HIV, pokud jste nakaženi s jiným STD.

Očekávaná doba trvání

Jak dlouho STD poslední závisí na konkrétním typu infekce. V některých případech, i když příznaky mohou zmizet bez léčby, pacient je stále infikován, a může předat STD partnerovi při nechráněné sexuální aktivity. U pacientů s trichomoniáza, chlamydie a kapavka, léčba antibiotiky může zkrátit příznaky tím, týdnů nebo měsíců. Navíc, léčba chlamydie, kapavka a syfilis se předešlo možným dlouhodobým komplikacím. Virové infekce, jako je například genitální bradavice, genitální herpes a HIV nemůže být vyléčen. Nicméně, mohou být léčeni léky.

Prevence

Můžete pomoci zabránit pohlavně přenosných chorob podle:

 • Nemít sex

 • Mít sex pouze s jednou osobou neinfikovaných

 • Důsledně používat mužské latexové kondomy během sexuální aktivity

Pamatujte si, že i když kondomy mohou pomoci snížit expozici vůči pohlavně přenosných chorob, které nejsou stoprocentní.

Lidé, kteří jsou diagnostikovány s STD lze kontaktovat svého místního ministerstva zdravotnictví, aby jejich sexuální partneři mohou být vyšetřen a léčen. Většina lékařů žádáme pacienty vyprávět své sexuální partnery, mají-li STD, aby jejich partneři mohou vyhledat lékařskou pomoc. To se provádí ze dvou důvodů. Za prvé, některé pohlavní choroby jsou poměrně tiché infekce a mohou být předány bez povšimnutí mezi sexuálními partnery. Například, chlamydia nemůže způsobit příznaky u všech infikovaných, ale zjizvení vliv bakterií může vést k neplodnosti, a to zejména u žen. Za druhé, Pohlavně přenosné nemoci jsou vnímány jako ohrožení veřejného zdraví. Při správné identifikaci a léčbu, může být snížena míra infekce.

Pokud se u Vás objeví časté výskyt genitálních vředů z oparu, můžete si vzít nízkou dávku antivirové léky každý den, jak snížit riziko vzniku opakované epizody. Tím se také sníží riziko přenosu infekce na vašeho partnera. Nicméně, stále se můžete projít na infekci, takže kondomy a bezpečné sexuální praktiky zůstávají nejlepším způsobem, jak se vyhnout možnému herpes infekci.

Léčba

Léčba pohlavních chorob závisí na infekci. V případě kapavky a chlamydie, lékař dát injekci k léčbě kapavky a ústní antibiotika k léčbě chlamydie.

Genitální herpes je celoživotní infekce bez léčby. Nicméně, bude puchýře kožní rány nevydrží tak dlouho, pokud budete léčit genitální herpes s perorální antivirovou léčbu ihned, jakmile se objeví příznaky z útoku. Pokud máte časté útoky, měli byste požádat svého lékaře o předpis pro antivirové léky, jako je acyklovir (Zovirax), famciclovir (Famvir) nebo valacyclovir (Valtrex), takže budete mít, když ji budete potřebovat. Užívání antivirový lék každý den, může snížit frekvenci záchvatů o 80 procent lidí, kteří mají časté epizody závažných genitální herpes.

Syfilis je obvykle léčen injekcí penicilinu. Genitální bradavice lze odstranit zmrazením nebo použitím masti určeny k rozpuštění bradavice.

HIV nelze vyléčit, ale to může být léčeni lékové kombinaci s názvem vysoce aktivní antiretrovirové terapie (HAART). HAART léky se musí užívat každý den po zbytek svého života. Nicméně, tato kombinace lék změnil HIV ze smrtelné nemoci do léčitelné, chronické onemocnění.

Kdy volat profesionální

Ihned zavolejte svého lékaře, pokud zjistíte, že je bolí v oblasti genitálií, nebo pokud si všimnete abnormální výtok z vaší močové trubice nebo pochvy. Také byste měli zavolat svého lékaře, pokud váš sexuální partner měl STD, i když nemáte žádné příznaky.

Prognóza

Většina pohlavních chorob dobře reagují na léčbu. Nicméně, mnoho pacientů rozvíjet opakované epizody pohlavní choroby, protože jejich sexuální partneři nejsou léčeni, nebo proto, že i nadále vystaveni pohlavně přenosných chorob po nechráněném pohlavním styku. Chcete-li se vyhnout znovu dostat na stejnou nemoc, všichni sexuální partneři by rovněž měli být léčeni vždy, když každý pacient má STD.

Genitální herpes nelze vyléčit, protože virus zůstává spící v nervů po zbytek pacientova života. Nicméně, mnoho lidí si nevšiml žádné problémy po počáteční infekci, a mnoho lidí si ani nevšiml, když jsou nejprve infikovány. U lidí, kteří si všimnete herpes vzplanutí, asi 40 procent z nich zkušenosti více než 6 světlice-up po celý život, a že méně než 10 procent více než 6 vzplanutí rok. U pacientů s herpes simplex virus typu II, antivirové terapie může úspěšně potlačit opakované epizody genitálních vředů, ale nebude se zbavit viru.

HIV nelze vyléčit, ale pozor, lékařskou péči, monitorování a léčbu, většina lidí s HIV žijí po mnoho let s minimálními nebo žádnými příznaky.

Další informace

CDC celostátní prevence informační síť (NPIN)
Národní centrum pro HIV, STD a prevenci TBC
PO Box 6003
Rockville, MD 20849-6003
Toll-Free: (800) 458-5231
Fax: (888) 282-7681
TTY: (800) 243-7012
E-Mail:
http://www.cdcnpin.org/