Vesint

Rakovina děložního hrdla

Ilustrace anatomie ženské pánve

Co je to děložní čípek?

Pochva je nižší, úzká část dělohy (děloha) se nachází mezi močovým měchýřem a konečníku. To tvoří kanál, který se otevírá do pochvy, který vede ven z těla.

Jaké jsou precancerous onemocnění děložního čípku?

Prekancerózních onemocnění děložního čípku, jsou identifikovány jako buňky, které vypadají abnormální, ale nejsou rakovinné v současné době. Nicméně, vzhled těchto abnormálních buněk může být první důkaz rakoviny, která se vyvíjí roky později.

Prekancerózních změny děložního čípku obvykle nezpůsobují bolest a, obecně, nezpůsobují žádné příznaky. Jsou detekovány pánevní zkoušky nebo testu Pap.

Skvamózní intraepiteliální léze (SIL) je termín, který se odkazuje na abnormální změny v buňkách na povrchu děložního čípku.

 • Spinocelulární. Tyto buňky jsou ploché buňky nacházející se na povrchu (děložního čípku)

 • Intraepiteliální. To znamená, že abnormální buňky jsou přítomny pouze v povrchové vrstvě buněk

 • Léze. To se týká oblasti abnormální tkáně

Podle National Cancer Institute, změny v těchto buňkách mohou být rozděleny do dvou kategorií:

 • Low-grade SIL. Toto se odkazuje na počátku změny ve velikosti, tvaru a počtu buněk, které tvoří povrch děložního čípku. Mohou odejít na vlastní pěst, nebo s časem, může se zvětší a stávají nenormální, které tvoří high-grade léze.
  Tyto změny mohou být také nazývány mírné dysplazie nebo cervikální intraepiteliální neoplazie 1 (CIN 1).

 • High-grade SIL. To znamená, že existuje velké množství prekancerózních buněk, a, stejně jako low-grade SIL, tyto změny zahrnují pouze buňky na povrchu děložního čípku. Buňky často nemají stát rakovinné po mnoho měsíců, možná let, ale bez léčby, stanou se rakovina.
  High-grade léze mohou být také nazývány středně těžké nebo těžké dysplazie, CIN 2 nebo 3, nebo karcinom in situ.

Co je rakovina děložního čípku?

Pokud se abnormální buňky na povrchu děložního čípku šíří hlouběji do děložního čípku, nebo do jiných tkání nebo orgánů, onemocnění se potom nazývá rakovinu děložního čípku, nebo invazivní rakoviny děložního čípku. Rakovina děložního čípku se vyskytuje nejčastěji u žen mladších než 50 let. To je odlišné od rakoviny, která začíná v jiných částech dělohy a vyžaduje jinou léčbu. Většina rakoviny děložního čípku jsou spinocelulární karcinomy a adenokarcinomy.

Míra úmrtnosti na rakovinu děložního čípku se prudce klesl, jak Pap projekce se staly převládající. Podle Evropské Cancer Society asi 12.170 případů invazivní rakoviny děložního čípku bude diagnostikováno ve Spojených státech v roce 2012. Někteří vědci odhadují, že rakovinu děložního čípku neinvazivní (také odkazoval se na jako "karcinom in situ"), je téměř čtyřikrát častější než invazivního karcinomu děložního hrdla.

Jaké jsou rizikové faktory pro vznik rakoviny děložního čípku?

Následující byly navrženy jako rizikové faktory pro rakovinu děložního hrdla:

 • Infekce lidským papilomavirem (HPV). HPV je příčinou téměř všech případů rakoviny děložního čípku. Infekce HPV je nejčastěji důsledkem nechráněného sexu.

 • Nedostávám pravidelných Pap testů. Rakoviny děložního čípku je častější u žen, které nemají pravidelné Pap testy. Pap testy lékařům pomoci najít abnormální buňky. Tyto buňky pak mohou být odstraněny, což se obvykle předchází rakovině děložního čípku.

 • Infekce virem lidské imunodeficience (HIV) nebo jiných onemocnění, které oslabují imunitní systém. HIV je předchůdce AIDS. Užívání léků, které potlačují imunitní systém také zvyšuje riziko vzniku rakoviny děložního čípku.

 • Nekuřácké. Ženy, které kouří, jsou téměř dvakrát častěji než nekuřáci mít rakovinu děložního čípku.

 • Dieta. Ženy se stravou s nízkým obsahem ovoce a zeleniny a nadváhou jsou vystaveni zvýšenému riziku vzniku rakoviny děložního čípku.

 • Chlamydiové infekce. Některé studie zaznamenaly vyšší riziko vzniku rakoviny děložního čípku u žen, jejichž krevní výsledky testů ukazují důkazy o minulé nebo současné chlamydiové infekce, ve srovnání s ženami, které mají normální výsledky testu. Chlamydie se přenáší pohlavním stykem.

 • Používání antikoncepční pilulky na dlouhou dobu. Používání antikoncepční pilulky pět nebo více let může nepatrně zvýšit riziko vzniku rakoviny děložního čípku, ale riziko se snižuje, když ženy přestat používat antikoncepční pilulky.

 • S mnoha dětmi. Studie naznačují, že porodila tři nebo více dětí, mohou mírně zvýšit riziko vzniku rakoviny děložního čípku u žen s infekcí HPV.

 • Mít pohlavní styk před dosažením věku 18 let

 • S mnoho sexuálních partnerů, a které mají partnery, kteří měli mnoho partneři sami

 • První full-termín těhotenství v mladém věku. Ženy, kteří byli mladší než 17 let, kdy oni měli jejich první full-období těhotenství jsou téměř dvakrát vyšší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou děložního čípku v pozdějším věku než ženy, kteří čekali, až jim bylo 25 let a starší otěhotnět.

 • Chudoba. Mnoho žen s nízkými příjmy nemají přístup k odpovídajícím službám zdravotní péče, včetně Pap testů. Takže nejsou detekční nebo preparované z důvodu děložního pre-rakoviny.

 • Rodinná anamnéza rakoviny děložního čípku. Tato rakovina může běžet v některých rodinách. Ženská šance rozvíjet to jsou dvakrát až třikrát vyšší, pokud její matka nebo sestra měla rakovinu děložního čípku, než kdyby nikdo v její rodině měl.

 • Diethylstilbestrol (DES). DES je lék, který se používá k prevenci potratu v letech 1940 a 1971. Ženy, jejichž matky užívaly DES během těhotenství s nimi rozvíjet tuto rakovinu více, než by za normálních okolností očekávat. Riziko se zdá být nejvyšší u žen, jejichž matky užívaly drogu během prvních 16 týdnů těhotenství. (FDA zastavila používání DES během těhotenství v roce 1971.)

Lze rakovinu děložního čípku předejít?

Včasné odhalení krčních problémů, je nejlepší způsob, jak zabránit rakovině děložního čípku. Rutinní, roční pánevní zkoušky a Pap testy mohou odhalit precancerous onemocnění, které často mohou být léčeny před rakovina se vyvíjí. Invazivní rakovina, která se vyskytne pravděpodobně lze nalézt v dřívější fázi. Pánevní zkoušky a Pap testy se používají k určení, zda jsou krční problémy. Ženy, které jsou 21 let nebo starší by měl mít pravidelné prohlídky, včetně vyšetření pánve a Pap testem.

Podle National Institutes of Health:

Vyšetření pánve a Pap test, aby lékař mohl zjistit abnormální změny v děložním čípku. Je-li přítomna infekce, se zpracuje a test Pap se opakuje v pozdější době. Pokud zkouška nebo Pap test naznačuje něco jiného, ​​než infekce, opakované Pap test a další testy se provádějí k určení problému.

Ženy, které měly hysterektomii (chirurgické odstranění dělohy, včetně děložního čípku), by měla požádat o radu svého lékaře o tom, s pánevní zkoušky a Pap testy.

Vzhledem k tomu, některé kmeny HPV bylo zjištěno, že příčinou většiny případů rakoviny děložního čípku, výzkum zaměřil na vývoj vakcíny proti HPV. Dvě HPV vakcíny byly schváleny:

 • Gardasil chrání proti čtyřem typům viru HPV - dva typy virů, které způsobují většinu případů rakoviny děložního čípku, a dva, které způsobují 90 procent genitálních bradavic. Chrání před jinými rakoviny způsobené HPV, i, jako jsou rakoviny a pre-rakoviny pochvy, vulvy a anu.

 • Cervarix chrání proti oběma typy viru HPV, které způsobují většinu případů rakoviny děložního čípku. Chrání proti anální rakoviny, taky.

Tyto vakcíny mohou být použity pouze pro prevenci určitých typů HPV infekce, než je člověk infikován. Nemohou být použity pro léčbu existující HPV infekci.

Obě vakcíny jsou podávány jako série tří injekcí po dobu šesti měsíců. Aby byla co nejúčinnější, jeden z vakcín by měla být před tím, než člověk se sexuálně aktivní.

Jaké jsou příznaky rakoviny děložního čípku?

Příznaky rakoviny děložního čípku se obvykle neobjevují, dokud abnormální cervikální buňky se stávají zhoubné a napadnout sousední tkáně.

 • Nejčastějším příznakem je abnormální krvácení, které může být:

  • Spuštění a zastavení mezi pravidelné menstruace.

  • Dochází po pohlavním styku, sprchování, nebo pánevní zkoušku.

 • Další příznaky mohou zahrnovat:

  • Těžší menstruační krvácení, které může trvat déle než obvykle

  • Krvácení po menopauze

  • Zvýšený poševní výtok

  • Bolest při pohlavním styku

Příznaky rakoviny děložního čípku může připomínat jiné onemocnění nebo zdravotní problémy. Poraďte se s lékařem pro diagnózu.

Jak je rakovina děložního hrdla diagnostikována?

Jsou-li zjištěno, poševní problémy při pánevní vyšetření, nebo abnormální buňky nalezeny pomocí Pap test, cervikální biopsie může být provedena.

Existuje několik typů děložního biopsie, které mohou být použity pro diagnostiku rakoviny děložního čípku, a některé z těchto postupů, které lze zcela odstranit oblasti abnormální tkáně, mohou být také použity k léčbě prekancerózních lézí. Některé biopsie postupy vyžadují pouze lokální anestezii, zatímco jiní vyžadují celkovou anestezii. Několik typů cervikální biopsie jsou:

 • Loop postup elektrochirurgické excize (LEEP). Postup, který používá elektrický drát smyčky získat kus tkáně.

 • Kolposkopie. Procedura, která používá přístroj s zvětšovací čočky, tzv. kolposkopu, zkoumat děložního čípku pro abnormality. Pokud je nalezen abnormální tkáň, biopsie se obvykle provádí (kolposkopické biopsie).

 • Endocervikální kyretáž (ECC). Procedura, která využívá úzký nástroj nazvaný kyreta škrábat výstelku endocervikálního kanálu. Tento typ biopsie je obvykle dokončena spolu s kolposkopické biopsie.

 • Cone biopsie (tzv. konizace). Biopsie, v němž je větší ve tvaru kužele kousek tkáně odebrané z děložního čípku pomocí smyčky elektrochirurgické excize nebo studené nůž kužel biopsie postupu. Biopsie postup kužel může být použit jako lék na prekancerózních lézí a na počátku rakoviny.

 • Test DNA HPV. Test, který zkoumá DNA buněk děložního čípku. Buňky jsou sbírány jako pro běžné Pap test, ale to není náhradou za Pap test. HPV DNA test lze použít jako screeningový test pro ženy nad 30 let, nebo pro ženy s mírně abnormální výsledky Pap testů k určení, zda je nutné další testování nebo léčba.

 • Cold nůž kužel biopsie. Řízení, ve kterém je laser nebo chirurgický skalpel používá k odstranění kus tkáně. Tento postup vyžaduje použití celkové anestezie.

Léčba rakoviny děložního čípku

Specifická léčba rakoviny děložního čípku bude určena lékařem na základě:

 • Váš celkový zdravotní stav a anamnéza

 • Rozsah onemocnění

 • Váš tolerance pro konkrétní léky, postupy, nebo terapie

 • Očekávání na průběhu onemocnění

 • Váš názor či preference

Léčba může zahrnovat:

 • Surgery, včetně:

  • Cryosurgery. Použití tekutého dusíku, nebo sondou, která je velmi studená, zmrazit a zabít rakovinné buňky.

  • Laserová operace. Použití silný paprsek světla, který může být zaměřen na určité části těla, aniž by velký řez, ke zničení abnormálních buněk.

  • Hysterektomie. Chirurgie k odstranění dělohy, včetně děložního čípku. V některých případech může být požadováno, hysterektomie, a to zejména v případě, abnormální buňky se nachází uvnitř otvoru děložního čípku.

 • Radiační léčba

 • Chemoterapie

LEEP nebo konizace může být také použita k odstranění abnormální tkáně.