Vesint

Krční fakta rakoviny

Rakovina děložního čípku je rakovina, která začíná v pochvě. Pochva je spodní část dělohy (děloha), která se nachází mezi močovým měchýřem a konečníku, které ústí do pochvy.

Karcinom děložního čípku se obvykle vyvíjí pomalu, a začíná s růstem abnormálních buněk, které nejsou rakovinné. Vzhled těchto abnormálních buněk může být první důkaz rakoviny, která se vyvíjí roky později. Mohou být detekovány s pánevní zkoušky nebo testu Pap.

Pokud se abnormální buňky na povrchu děložního čípku šíří hlouběji do děložního čípku, nebo do jiných tkání nebo orgánů, onemocnění se potom nazývá rakovinu děložního čípku, nebo invazivní rakoviny děložního čípku. Je to odlišné od rakoviny, která začíná v jiných částech dělohy a vyžaduje jinou léčbu.

Následující byly navrženy jako rizikové faktory pro rakovinu děložního hrdla:

  • Infekce lidským papilomavirem (HPV)

  • Infekce virem lidské imunodeficience ( HIV ) nebo jiných onemocnění, která oslabuje imunitní systém

  • Kouření

  • Po první měl pohlavní styk v mladém věku

  • S mnoho sexuálních partnerů, a které mají partnery, kteří měli pohlavní styk v mladém věku a / nebo jste měli mnoho partneři sami

Včasné odhalení krčních problémů, je nejlepší způsob, jak zabránit rakovině děložního čípku. Rutinní, roční pánevní vyšetření a Pap testy mohou odhalit precancerous onemocnění, které často mohou být léčeny před rakovina se vyvíjí. Invazivní rakovina, která se vyskytne pravděpodobně lze nalézt v dřívější fázi. Ženy by měly začít s pravidelnou Pap testy ve věku 21 let. HVP screeningový test může být přidán k Pap test ve věku 30 let nebo starší a u mladších žen navázat na abnormální Pap test.

Vzhledem k tomu, některé kmeny HPV bylo zjištěno, že příčinou většiny případů rakoviny děložního čípku, výzkum zaměřil na vývoj vakcíny proti HPV. Byly vyvinuty dva HPV vakcíny, a klinické studie těchto vakcín byly úspěšné. Obě vakcíny, Cervarix a Gardisil, byly schváleny US Food and Drug Administration, a mohou pomoci chránit ženy a muže proti některé z nejběžnějších typů HPV a zdravotních problémů, které virus může způsobit.

Jsou-li zjištěno, poševní problémy při pánevní vyšetření, nebo abnormální buňky nalezeny pomocí Pap test, cervikální biopsie může být provedena.

Existuje několik typů děložního biopsie, které mohou být použity pro diagnostiku rakoviny děložního čípku, a některé z těchto postupů, které lze zcela odstranit oblasti abnormální tkáně, mohou být také použity k léčbě prekancerózních lézí. Některé biopsie postupy vyžadují pouze lokální anestezii, zatímco jiní vyžadují celkovou anestezii.

Léčba rakoviny děložního čípku může zahrnovat chirurgický zákrok, radiační terapie, a / nebo chemoterapii.