Vesint

Zdravotní péče po menopauze

Obraz muže a ženy mimo se psem

I když tato "změna života" tzv. menopauza Byl jednou jeden život fázi obávané mnoho žen, dnešní žena má hojnost lékařských znalostí a zdrojů dostupných na ní prožívá menopauzu. Klíčem k udržení mladé a aktivní je dobrá výživa a pravidelné fyzické cvičení.

Nutriční potřeby po menopauze

Jak člověk stárne, změnit nutriční požadavky. Premenopauzálních žena by měla konzumovat asi 1000 mg vápníku denně. Ženy po menopauze by měly konzumovat 1200 mg vápníku denně, podle Evropské akademie ortopedických chirurgů.

Vitamin D je také velmi důležitý pro vstřebávání vápníku a tvorbu kosti. Podle studie 1992, ženy s postmenopauzální osteoporózou kteří se vitamin D na tři roky, výrazně snižuje jejich riziko zlomenin páteře. Tato otázka je sporná, nicméně, jak vitamin D může způsobit ledvinové kameny, zácpa nebo bolesti břicha, a to zejména u žen s onemocněním ledvin.

Jiné výživové směry doporučené National Research Council of National Institutes of Health patří:

 • Vyberte si potraviny s nízkým obsahem tuku, nasycených tuků a cholesterolu. Fat příjem by měl být menší než 30 procent z denního příjmu kalorií.

 • Jezte ovoce, zeleninu a celozrnné výrobky z obilovin, zejména těch, které vysoko v vitamínu C a beta karotenu. Lidé všech věkových kategorií měli konzumovat 20 až 30 gramy vlákniny denně.

 • Vyvarujte se potravin a nápojů s zpracovaného cukru, protože mnoho z těchto výrobků obsahují prázdné kalorie a podporuje zvýšení tělesné hmotnosti.

 • Vyhněte se soli-sušené a uzené potraviny, jako jsou klobásy, uzené ryby, šunka, slanina, salám a párky v rohlíku. Tyto potraviny mají vysoký obsah sodíku, což může vést k vysokému krevnímu tlaku, vážného rizika pro stárnoucí ženy.

Význam cvičení po menopauze

Menopauze ženy často setkávají přibývání na váze, možná proto, že se zhoršující se hladiny estrogenů. Zvýšením úrovně aktivity vám pomůže vyhnout se této váze. Cvičení je obzvláště důležité, protože žena stárne. Pravidelné cvičení prospívá srdce a kostí, pomáhá regulovat váhu, a může být náladu enhancer, vytváří lepší pocit pohody. Ženy, které jsou fyzicky aktivní jsou více pravděpodobné, že trpí ischemickou chorobou srdeční, obezita, vysoký krevní tlak, diabetes a osteoporóza. Sedavé ženy mohou také trpět chronickou bolestí zad, nespavost, špatný krevní oběh, svalová slabost, ztráta kostní hmoty, a deprese.

Aerobní aktivity jako je chůze, jogging, plavání, jízda na kole, a taneční pomoci zabránit některým z těchto problémů, a také pomoci zvýšit hladinu HDL cholesterolu v krvi hladinu, obyčejně odkazoval se na jako "dobrý" cholesterol. Hmotnost-ložiska cvičení jako je chůze a běh, stejně jako mírné silový trénink, pomůže zvýšit kostní hmotu. U žen po menopauze, mírné cvičení pomáhá zachovat kostní hmoty v oblasti páteře a zabraňuje zlomeniny.

Cvičení má také nálady, zvýšení kvality, v důsledku hormonů, tzv. endorfiny, které se uvolní v mozku. Nálada-zvyšovat kvalitu těchto endorfinů může trvat několik hodin a pomáhá tělu bojovat proti stresu.

Vždy se poraďte se svým lékařem před zahájením cvičebního programu, a to zejména pokud jste byli sedavé. Váš lékař vám může doporučit vhodný cvičební program pro vás.

Sex po menopauze

Sexuální aktivita může snížit u některých žen během a po menopauze. Příznaky menopauzy, jako je sušší pohlavních tkání a nižší hladiny estrogenu, může přispět ke snížení zájmu o sex. Nicméně, estrogen krémy a estrogen pilulky mohou obnovit pružnost a sekretů v oblasti genitálií, a rozpustné maziva může také napomoci tomu, aby pohlavní styk příjemnější.

Je důležité si uvědomit, že ženy, které stále ještě pociťují sporadický menstruaci během perimenopause je třeba nadále používat nějakou formu antikoncepce. Poraďte se se svým lékařem o tom, které formy antikoncepce, může být pro vás nejlepší.

Zdravotní péče po menopauze

Následující tipy vám pomohou zajistit zdravý životní styl po menopauze. Poraďte se s lékařem pro více informací.

 • Pokud uvažujete o hormonální substituční terapie, by mělo být přijato rozhodnutí začít až poté, co vy a váš lékař se hodnotí riziko oproti poměru přínosů na základě vaší individuální anamnézy.

 • Jezte s nízkým obsahem tuku, s vysokým obsahem vlákniny stravy bohaté na ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Snížit spotřebu nasycených tuků.

 • Nekuřte. Kouření je hlavním rizikovým faktorem pro srdeční choroby.

 • Pravidelně cvičit. Dokonce i mírné cvičení, jako je chůze půl hodiny třikrát týdně je prospěšná.

 • Udržet si zdravou váhu.

 • Brát léky na vysoký krevní tlak, nebo ke snížení hladiny cholesterolu, pokud je předepsána lékařem. To vám pomůže minimalizovat riziko srdečních onemocnění.

 • Snížit stres ve vašem životě prostřednictvím relaxačních technik a pravidelné cvičení.