Vesint

Fakta o lidských papilomavirů (HPV)

Lidský papillomavirus (HPV) je skupina více než 100 druhů virů. Tyto viry mohou způsobit bradavice, jako je například genitální bradavice. HPV je nejčastější sexuálně přenosné onemocnění v Evropě. Také volal papillomy, genitální bradavice jsou rakovinné nádory, které se mohou projevit nebo na genitálním traktu. Existuje více než 30 druhů pohlavních HPV. Chcete-li rozlišovat mezi jednotlivými typy HPV, z nichž každá má číslo, například HPV-16. Některé z nich, které byly spojeny s různými druhy rakoviny, včetně krčních, penisu, anální, vaginální, vulvy a ústní rakoviny.

Jaké jsou příznaky HPV?

Mezi viditelné příznaky HPV jsou genitální bradavice. Ty lze nalézt na penisu a kolem řitního otvoru u mužů. U žen, které jste našli na vulvy, kolem řitního otvoru, uvnitř pochvy a na děložním hrdle. V některých případech, bradavice se mohou objevit v oblasti úst. HPV bradavice jsou obvykle tělové barvy a mají cauliflowerlike vzhled. Nemají často způsobují bolest, ale může způsobit svědění. Bradavice uvnitř pochvy nebo děložního čípku nejsou viditelné, a nesmí způsobovat žádné příznaky.

Jak se HPV přenáší?

I když genitální HPV se mohou šířit prostřednictvím kůže na kůži kontaktu, to je obvykle přenášen přes vaginální, orální nebo anální pohlavní styk s osobou, která má virus. Vzhledem k tomu, bradavice nemusí být vždy přítomen, nebo vidět, že je nemožné říci jen tím, že hledá-li člověk má genitální HPV. Také se mohou lidé neví, že mají HPV, protože nemusí mít příznaky.

Jak se HPV zabránit?

Osoba, která se stane sexuálně aktivní v mladém věku, nebo má sex s mnoha partnery, má větší riziko vzniku infekce HPV. Mít sex s někým, kdo měl mnoho partnerů v minulosti, může také zvýšit riziko HPV. To je důvod, proč je důležité pro sexuální partnery diskutovat o jejich sexuální historii a všechny sexuálně přenosných chorob, které mohou mít nebo jste měli. Je zaručena ochrana proti získání genitální HPV pro lidi, kteří jsou sexuálně aktivní, protože kůže na kůži kontaktu s nakaženou osobou může ji šířit. Používání kondomů při pohlavním styku nebrání HPV infekce, i když kondomy mohou zabránit další pohlavně přenosné choroby, jako je HIV.

Jak se HPV diagnostikována?

Lékař často diagnostikuje HPV u mužů, když on nebo ona vidí bradavice na povrchu penisu. Muž může také vědět, že je nositelem viru, pokud partnerka je diagnostikována s ním. To je často obtížnější diagnostikovat HPV u žen, protože je obtížné zjistit, nebo pocit na bradavice uvnitř pochvy nebo děložního čípku. Je důležité, aby ženy, které jsou starší než 18 let, nebo kteří jsou sexuálně aktivní, mít pánevní zkoušky a Pap stěr každý rok. Pokud je něco abnormální se nachází v Pap test, bude lékař pravděpodobně doporučí kolposkopie. Jedná se o test, ve kterém lékař používá osvětlené zvětšovací nástroj nazvaný kolposkopu podívat na pochvy a děložního čípku. Lékař může také doporučit biopsii, ve kterém on nebo ona odstraní malý vzorek tkáně. Pak patolog ji zkoumá. Tyto testy mohou pomoci určit, zda osoba má HPV, a jaký typ HPV infekce mají. Test může detekovat HPV infekce u žen. Může být použita samostatně u žen, které mají mírné abnormality Pap test, nebo v kombinaci s Pap test u žen starších než 30 let.

Jak se HPV léčit?

Není tam žádný lék na HPV. Nicméně, infekce, někdy jde pryč na jeho vlastní. V ostatních případech, lékaři mohou léčit HPV, takže bradavice zmizí. Ale bradavice mohou vrátit, a to i po ukončení léčby. Existuje několik způsobů, jak zacházet s genitální bradavice. Lékaři mohou odstranit bradavice zmrazením je pryč, nebo tím, že ničí je s intenzivním laserovým světlem. Mohou také odstranit pomocí chirurgického zákroku. Kromě toho, že jsou krémy, které mohou být použity ke zničení bradavice. Některé z těchto krémů je třeba aplikovat lékař, zatímco jiní jsou bezpečné pro použití v domácnosti. Vědci hledají efektivnější způsoby, jak zacházet s HPV.

Co rakoviny jsou spojeny s infekcí HPV?

HPV infekce je myšlenka, že je hlavní příčinou rakoviny děložního čípku. Existují určité typy HPV, včetně HPV-16, HPV-18, HPV-31 a HPV-45, které zvyšují ženy riziko vzniku rakoviny děložního čípku. HPV je spojena s vaginální a vulvy rakoviny, taky. Také, HPV může být vázán na rakovinu konečníku a rakoviny penisu u mužů. To bylo spojeno s rakovinou ústní dutiny u mužů i žen. Některé typy HPV jsou méně pravděpodobné, že se změní v rakovinu. Patří mezi HPV-6 a HPV-11.

Nové vakcíny

Jedna z vakcín, Gardasil, byl schválen FDA v roce 2006 a mohou chránit ženy před infekcí HPV. Chrání před čtyřmi typy viru HPV, včetně dvou virů, které způsobují 90 procent genitálních bradavic. K dispozici je nový důkaz, že Gardasil může také pomoci chránit před změnami, které mohou vést k vaginální, vulvy a anální rakoviny.

Cervarix je jiný HPV vakcína v použití dnes. To byl schválen FDA v roce 2009 a také chrání ženy před infekcí HPV. Chrání před oběma typy viru HPV, které způsobují většinu případů rakoviny děložního čípku.

HPV vakcíny mohou být použity pouze, aby se zabránilo infekci HPV, než abnormální Pap test se vyvíjí.

Obě vakcíny jsou podávány jako série tří injekcí po dobu šesti měsíců. U vakcíny být efektivní, jeden z nich by měl být uveden do dívky / ženy se sexuálně aktivní, nebo jsou vystaveny HPV. Ani vakcíny léčí již existující HPV infekci.

Podle CDC, tyto vakcíny jsou doporučeny pro 11 - a 12-rok-staré dívky. Vakcíny mohou být také věnována dívky a ženy ve věku 13 až 26 let, kteří nedostali vakcínu, když byli mladší, nebo kteří nedokončili očkovací sérii. Gardasil může být také, aby chlapci a může být spuštěn během jednoho z jejich pre-dospívající prohlídky.