Vesint

Krční posouzení rizika rakoviny

Rakovina děložního čípku je jednou jeden z nejčastějších příčin úmrtí na rakovinu u žen v Evropě, ale dnes mnoho případů rakoviny děložního čípku je zabráněno díky rozšířenému používání Pap test.

Obě vakcíny jsou k dispozici, aby se zabránilo infekci některými kmeny lidského papilomaviru (HPV), hlavní příčinou rakoviny děložního čípku. Vakcíny jsou schváleny pro ženy (a mužů) ve věku 9-26.

Rakovina děložního čípku má tendenci se vyvíjet v středním věku, většina žen jsou diagnostikovány s rakovinou děložního čípku před dosažením věku 50 let, asi 20 procent je starších než 65 let (European Cancer Society, statistika 2010). Brzy děložního čípku a prekancerózy onemocnění děložního čípku nemá žádné příznaky. Toto posouzení vám pomůže určit váš relativní riziko rakoviny děložního čípku. Toto posouzení je platné pro ženy ve věku 21 a 69, kteří měli pohlavní styk alespoň jednou, a kteří neměli hysterektomii s odstraněním děložního čípku mezi.

Kolik je vám let?
Kolik vám bylo let, když jste poprvé měl pohlavní styk? 17 nebo mladší 18 nebo starší
Už jste měl pohlavní styk s více než jedním partnerem? Ano Ne
Když byl tvůj poslední test Pap? Během posledních 2 letech před více než 2 roky, jsem nikdy neměl Pap test
Máte v rodinné anamnéze (matka nebo sestry) a cervikálního karcinomu nebo cervikální dysplazie? Ano Ne
Prosím zaškrtněte, pokud jste někdy byl diagnostikován s: Genitální bradavice (také volal HPV, nebo lidský papilomavirus) Genitální herpes (také volal HSV nebo herpes simplex virus), AIDS nebo HIV (virus lidské imunodeficience), chlamydie Žádný z výše uvedených
Kouříte? Ano Ne
Myslíte si, jíst dva nebo více šálků ovoce a zeleniny na většinu dní? Ano Ne

Vaše výsledky

Na základě informací, které jste poskytli na bázi, budete mít jeden nebo více rizikových faktorů pro rakovinu děložního hrdla. Rizikovým faktorem je choroba nebo chování, které zvyšuje pravděpodobnost vzniku onemocnění. S rizikový faktor nemusí nutně znamenat, že se bude vyvíjet onemocnění, nicméně. Vědět, jaké jsou vaše rizikové faktory jsou pomáhá vaše zdravotní péče poskytovatel plánovat vhodné projekce a doporučit preventivní opatření.

U rakoviny děložního čípku, hlavním rizikovým faktorem je infekce určitými typy vysoce rizikové HPV nebo lidským papilomavirem, který způsobuje genitální bradavice. Další sekundární rizikové faktory vstupují do hry. Na základě odpovědí na vaše hodnocení základě své rizikové faktory, pokud existují, jsou uvedeny níže.

Informace, které jste za předpokladu, naznačuje, že budete mít žádný společných rizikových faktorů pro rakovinu děložního hrdla, na něž v tomto posouzení. Vaše výsledky ukazují následující preventivní faktory, které snižují vaše pravděpodobnost vzniku rakoviny děložního čípku by v různé míře:

Primární rizikovým faktorem:

 • Máte anamnézu HPV infekce. Infekce s určitými typy vysoce rizikové HPV je nejdůležitějším rizikovým faktorem pro rakovinu děložního hrdla. Většina žen byla diagnostikována s rakovinou děložního čípku se tento virus. Viz "Pochopení rizikové faktory pro rakovinu děložního hrdla "níže pro více informací o tomto rizikový faktor.

Sekundární rizikový faktor (y):

Vaše výsledky naznačují, budete mít jednu nebo více sekundárních rizikové faktory pro rakovinu děložního čípku:

 • Měl jste pohlavní styk před dosažením věku 18 let. Pohlavní styk v mladém věku je považováno za rizikový faktor, protože to zvyšuje vaše šance na smluvní HPV.
 • Jste měl pohlavní styk s více než jedním partnerem. Sex s více partnery je považován za rizikový faktor, protože to zvyšuje vaše šance na smluvní HPV.
 • Máte HIV nebo AIDS. Infekce HIV dává ženám více na riziko nákazy HPV.
 • Máte anamnézu chlamydií.
 • Jste byl diagnostikován s genitální herpes. Některé studie naznačují, že HPV může snadněji infikovat děložního čípku u některých žen, které mají také herpes virus HSV-2.
 • Vy máte v rodinné anamnéze rakoviny děložního čípku a cervikální dysplazie. Existují důkazy, že genetické faktory se podílejí na vývoji některých případů rakoviny děložního čípku.
 • Jste let. Výskyt rakoviny děložního čípku zvyšuje po 30 let.
 • Můžete kouřit. Rakovinotvorné chemikálie byly nalezeny v pochvě žen, které kouří.
 • Vaše strava chybí v ovoci a zelenině.

Vaše výsledky také ukazují následující preventivní faktory, které snižují riziko vzniku rakoviny děložního čípku by v různé míře:

 • Jste neměli pohlavní styk předtím, než jste byli 18 let. Pohlavní styk v mladém věku je považováno za rizikový faktor, protože to zvyšuje vaše šance na smluvní HPV.
 • Jste měl pohlavní styk pouze s jedním partnerem. Sex s více partnery je považováno za rizikový faktor pro vznik rakoviny děložního čípku, protože to zvyšuje vaše šance na smluvní HPV.
 • Jste měli Pap test v posledních dvou letech. S Pap testů podle doporučení vašeho poskytovatele zdravotní péče je nejdůležitější preventivní opatření pro rakovinu děložního hrdla. Doporučené frekvence pro testování Pap lišit v závislosti na jednotlivých ženy okolností. Viz "Význam screeningu" níže pro konkrétní pokyny.
 • Nemusíte kouřit.
 • Můžete jíst zdravé množství ovoce a zeleniny.

Pochopení rizikové faktory pro vznik rakoviny děložního čípku

Nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro rakovinu děložního hrdla je infekce s lidským papilomavirem (HPV). Většina žen byla diagnostikována s rakovinou děložního čípku se tento virus. HPV je předáván při styku s kůží s infikovaným části těla, obvykle na nebo v blízkosti pohlavních orgánů, říká ACS. Riziko pro získání zvýšení tohoto viru, pokud máte sex v raném věku, pokud máte více než jednu sexuálního partnera během svého života, pokud váš partner má více sexuálních partnerů, nebo pokud máte sex s obřízky mužů.

HPV se odkazuje na skupinu více než 100 druhů virů, které způsobují genitální bradavice. Jen málo z těchto virů způsobují rakovinu děložního čípku, zhruba polovina všech případů rakoviny děložního čípku je způsobena pouze dva typy HPV 16 a HPV 18, říká, že ACS. Přesto většina žen, které jsou infikovány těmito typy HPV nevyvíjí rakovinu děložního čípku.

HPV infekce není vždy způsobit bradavice nebo jiné příznaky, takže můžete předat jiné osobě, aniž by to věděli. Ačkoli kondomy chrání před mnoha pohlavně přenosných chorob ( STD ), které neposkytují úplnou ochranu proti HPV, říká ACS. To je proto, že HPV může být předán při styku s kůží s infikovanou oblast těla, která nemůže být uspokojena s kondomem. I když nejsou k dispozici žádné bradavice, HPV mohou být umístěny v kůži a být předány. Vakcína, která chrání proti infekci HPV 16 a 18 let se očekává, že bude schválen v blízké budoucnosti.

Podle Evropské Cancer Society (ACS), jiné faktory, které zvyšují riziko rakoviny děložního čípku jsou:

 • HIV infekce. HIV, virus, který způsobuje AIDS, poškozuje imunitní systém organismu. To staví ženu větší riziko pro HPV infekci, což může zvýšit riziko rakoviny děložního čípku, říká ACS.
 • Chlamydia. Chlamydia je běžné pohlavně přenosné choroby s několika příznaky. Nedávný výzkum naznačuje, že minulé nebo stávající chlamydie infekce může dát ženu větší riziko rakoviny děložního čípku.
 • Genitální herpes. Některé výzkumy naznačují, že infekce virem HSV-2 v některých žen může pomoci lidský papillomavirus infikovat děložního čípku.
 • Rodinná anamnéza rakoviny děložního čípku a cervikální dysplazie. Ženy, jejichž matky nebo sestry měli cervikálního karcinomu nebo cervikální dysplazie jsou vystaveni vyššímu riziku sami na rakovinu děložního čípku. To bylo navrhnuté některými výzkumníky, že některé ženy nemohou bojovat proti HPV infekci, stejně jako ostatní, a to v důsledku dědičné onemocnění.
 • Nekuřácké. Ženy, které kouří, jsou asi dvakrát častěji než nekuřáci dostat rakovinu děložního čípku. Tabákový kouř obsahuje mnoho rakovinotvorných chemikálií, které se provádí po celém těle v krvi. Tyto chemické látky byly nalezeny v pochvě žen, které kouří.
 • Špatná strava. Ženy, které konzumují málo ovoce a zeleniny, může být vyšší riziko rakoviny děložního čípku.

Význam screeningu

Zvýšené používání Pap test dramaticky snížil počet úmrtí na rakovinu děložního čípku. Pap testy najdete časné rakoviny nebo změny v buňkách děložního čípku, které by mohly vést ke vzniku rakoviny. Rakovina děložního čípku se vyvíjí pomalu, obvykle s roky postupovat od prekancerozní onemocnění rakovinou. Pro mnoho žen, bude precancerous změny není pokroku na rakovinu, nebo půjde pryč bez jakékoli léčby. Precancerous onemocnění lze léčit, prevenci rakoviny z rozvojových.

Evropská Cancer Society doporučuje, aby:

 • Všechny ženy na průměrné riziko by měl mít Pap testy začínají ve věku 21 let.
 • Ženy ve věku 21 a 29 mezi by měl mít Pap test každé 3 roky.
 • Ženy ve věku 30 a 65 let mezi by měl mít Pap test plus HPV test (tzv. "co-testování") každých 5 let. Toto je preferovaný přístup, ale to je také přijatelné, aby i nadále Pap testy sám každé 3 roky.
 • Ženy starší 65 let, kteří měli pravidelný screening s normálními výsledky by neměly být vyšetřeni na rakovinu děložního čípku. Poté, co se zastaví screening, neměl by být znovu navázáno.
 • Žena, která má hysterektomii (s odstraněním děložního čípku), z důvodů, které nesouvisejí s rakovinou děložního čípku a který nemá historii vzniku rakoviny děložního čípku nebo vážného předrakovinný by neměl být vysílán.
 • Žena, která byla očkována proti HPV by měl stále sledovat screening doporučení pro její věkovou skupinu.

Tipy pro přesné Pap test

Chcete-li zajistit, aby vaše výsledky testů Pap jsou přesné, ACS říká, aby se zabránilo následující:

 • Plánování svůj test na dobu, kdy jste se s vaší menstruace.
 • Douching do dvou dnů (48 hodin) vašeho testu.
 • Mít pohlavní styk během dvou dnů (48 hodin) vašeho testu.
 • Použití tampony, vaginální léky, pěny, krémy, želé nebo do dvou dnů (48 hodin) vašeho testu.

Pap test, vyšetření pánve: rozdíl

Vyšetření pánve není Pap test, ale oba jsou prováděny v průběhu stejného návštěvu úřadu. Pap test se obvykle provádí jako první. Pro Pap test, poskytovatel zdravotní péče vloží nástroj nazývaný zrcátko do pochvy, aby se udržela otevřené, pak jemně škrábanců nebo kartáče děložního čípku s jiným nástrojem k odstranění malé množství buněk. Tento vzorek je odeslán do laboratoře. Test HPV může být provedeno ve stejné době jako Pap test. Během pánevní zkoušku, poskytovatele zdravotní péče kontroluje zdraví ženy dělohy a vaječníků o pocit je přes břicho. Pro zkoušku, poskytovatel vloží dva prsty do pochvy a stiskne se uklidnit dělohy, druhá ruka tlačí na břicho cítit dělohu a vaječníky. Vyšetření pánve nemůže najít rakoviny děložního čípku v jeho raných etapách nebo abnormálních buněk děložního čípku.

Léčba rakoviny děložního čípku

Poskytovatel zdravotní péče může navrhnout jednu z následujících procedur pro předrakovinných změn děložního hrdla nebo karcinomu nalézt pouze ve vnější vrstvě buněk děložního čípku (rakovina, která není napadl hlubší tkáně):

 • Cryosurgery. Abnormální buňky děložního čípku jsou zabiti jejich zmrazení.
 • Laserová operace. Laserový paprsek spálí off abnormální buňky nebo odstraní malý kousek tkáně na vyšetření.

Pro pokročilé rakoviny, může být biopsie kužel provádí jako první ke stanovení diagnózy rakoviny. V kuželu biopsie (konizace), ve tvaru kužele kousek tkáně se odstraní z děložního čípku. Léčba pokročilé rakoviny může být hysterektomie, interní nebo externí záření, chemoterapie, nebo jejich kombinace.

Tyto informace nejsou určeny jako náhrada za odbornou zdravotní péči. Vždy se poraďte s poskytovatelem zdravotní péče pro radu o své zdraví. Jen váš poskytovatel zdravotní péče může udělat důkladné posouzení rizika onemocnění, nebo zjistit, zda máte rakovinu děložního čípku.

Odkazy na rakovinu děložního čípku

Národní institut rakoviny

Toto hodnocení není nahradit hodnocení zdravotnického profesionála.