Vesint

Přehled rakoviny děložního čípku

Karcinom děložního čípku začíná v pochvě, spodní část dělohy (děloha) se nachází mezi močovým měchýřem a konečníku.

Karcinom děložního čípku se obvykle vyvíjí pomalu, a začíná s růstem abnormálních buněk, které nejsou rakovinné. Vzhled těchto abnormálních buněk může být první důkaz rakoviny, která se vyvíjí roky později. Mohou být detekovány s pánevní zkoušky nebo testu Pap.

Pokud se abnormální buňky na povrchu děložního čípku šíří hlouběji do děložního čípku, nebo do jiných tkání nebo orgánů, onemocnění se potom nazývá rakovinu děložního čípku, nebo invazivní rakoviny děložního čípku. Je to odlišné od rakoviny, která začíná v jiných částech dělohy a vyžaduje jinou léčbu.

Rizikové faktory

Následující byly navrženy jako rizikové faktory pro rakovinu děložního hrdla:

  • Infekce lidským papilomavirem (HPV)
  • Infekce virem lidské imunodeficience (HIV) nebo jiných onemocnění, která oslabuje imunitní systém
  • Kouření
  • Po první měl pohlavní styk v mladém věku
  • S mnoho sexuálních partnerů, a které mají partnery, kteří měli pohlavní styk v mladém věku a / nebo jste měli mnoho partneři sami

Zkoušky

Včasné odhalení krčních problémů, je nejlepší způsob, jak zabránit rakovině děložního čípku. Rutinní, roční pánevní vyšetření a Pap testy mohou odhalit precancerous onemocnění, které často mohou být léčeny před rakovina se vyvíjí. Invazivní rakovina, která se vyskytne pravděpodobně lze nalézt v dřívější fázi. Ženy, které jsou nebo byly sexuálně aktivní, nebo jsou věk 18 let nebo starší, by měl mít pravidelné prohlídky, včetně vyšetření pánve a Pap testem.

Vakcína HPV

Vzhledem k tomu, některé kmeny HPV bylo zjištěno, že příčinou většiny případů rakoviny děložního čípku, výzkum zaměřil na vývoj vakcíny proti HPV. Byly vyvinuty dva HPV vakcíny, a klinické studie těchto vakcín byly úspěšné.

Jedna z vakcín, Gardasil, byl schválen US Food and Drug Administration v roce 2006 a mohou chránit ženy před infekcí HPV. Chrání před dvěma typy HPV odpovědné za většinu případů rakoviny děložního čípku.

Postupy

Jsou-li zjištěno, poševní problémy při pánevní vyšetření, nebo abnormální buňky nalezeny pomocí Pap test, může být cervikální biopsie.

Existuje několik typů děložního biopsie, které mohou být použity pro diagnostiku rakoviny děložního čípku, a některé z těchto postupů, které lze zcela odstranit oblasti abnormální tkáně, mohou být také použity k léčbě prekancerózních lézí. Některé biopsie postupy vyžadují pouze lokální anestezii, zatímco jiní vyžadují celkovou anestezii.

Léčba

Léčba rakoviny děložního čípku může zahrnovat chirurgický zákrok, radiační terapie, a / nebo chemoterapii.