Vesint

Předvídání účinnost po rakovině prostaty

Nový výzkum dává muži s časným stadiem karcinomu prostaty způsob, jak odhadnout své šance na udržení sexuální funkce po léčbě. Do studie bylo zapojeno asi 1000 mužů. Dostaly dotazník před a po léčbě. Dotazník byl docela přesný v predikci po léčbě sexuální funkce. U mužů, kteří měli operaci, to bylo 77% přesný. U těch, kteří měli záření, to bylo 90% přesný. Šance na sexuální funkce se velmi lišil. Například, mezi 53% a 92% mužů, kteří měli standardní záření udržuje svou sexuální funkce. Specifické kurzy muže záviselo na jeho prostatického specifického antigenu (PSA) úroveň a zda měl také hormonální terapie. Zjištění mohou pomoci lidem získat představu o tom, co očekávat po léčbě. Studie byla publikována v časopise Journal of Evropské lékařské asociace. Associated Press o tom napsal 20.září.

Jaká je reakce na lékaře?

U některých druhů rakoviny, možnosti léčby jsou málo. Také faktory, které ovlivňují rozhodování jsou více přímočaré.

To rozhodně není pravda, na rakovinu prostaty. Mnoho faktorů ovlivňuje volbu léčby. Patří mezi ně:

 • Věk

 • Celkový zdravotní stav a délka života. Obecně platí, že délka života od okamžiku diagnózy rakoviny prostaty je méně než 10 let, kvalita života je obvykle lepší bez specifické léčby.

 • Fáze rakoviny

 • Jak agresivní rakovina objeví pod mikroskopem

K dispozici je také výběr bez okamžité léčby. To je to, co lékaři říkají bdělé čekání. Bdělé čekání není strategie "nedělat nic". Jedná se o rozhodnutí o aktivně sledovat činnost rakoviny prostaty. Většina lidí umírá na rakovinu prostaty, spíše než v důsledku rakoviny prostaty. Takže bdělé čekání může být rozhodnutí moudré zacházení pro mnoho mužů.

Pro muže, kteří se rozhodnou podstoupit léčbu rakoviny prostaty, existují tři hlavní možnosti:

 • Chirurgie

 • Vnější záření - záření vydal stroj, který si klade za cíl paprsky na prostatu

 • Radiační semena - malé radioaktivní pelety umístěny přímo do prostaty

Každý z nich má vedlejší účinky, jako je inkontinence moči a neschopnost udržet erekci ( erektilní dysfunkce nebo erektilní dysfunkce v krátkosti).

V dnešním vydání věstníku Evropské lékařské asociace, vědci zprávu o výsledcích studie, které poskytují průměrné riziko vzniku erektilní dysfunkce ze tří možností léčby. Nicméně, léčba je pouze jedním z faktorů, který určuje, zda člověk může mít erektilní dysfunkce po operaci. Dalšími důležitými faktory, včetně, zda muž měl erektilní dysfunkce před zahájením léčby rakoviny prostaty, věku pacienta a hladiny v krvi prostatického specifického antigenu (PSA). Vyšší hladina PSA často označují pokročilejší onemocnění.

V této studii, erektilní dysfunkce byla definována jako neschopnost udržet erekci dostatečně pevný pro pohlavní styk.

Muži, dokonce i jinak zdravých mužů, obyčejně zažít erektilní dysfunkce. Průzkumy ukázaly, že až 20% mužů ve věku 50 až 59 zpráva Erektilní dysfunkce. U mužů ve věku 70 až 75, přibližně 35% uvádí Erektilní dysfunkce. V této studii, více než 25% mužů s rakovinou prostaty hlášeny poruchy erekce ještě před zahájením léčby.

Výzkumníci se zaměřili svou pozornost na muže, kteří uvedli, že měli dost pevné erekci pro pohlavní styk před zahájením léčby rakoviny prostaty. Podobně jako u jiných studií, operace byla s největší pravděpodobností příčinou erektilní dysfunkce. Šedesát procent mužů s žádnou sexuální problém před operací dělal mít erektilní dysfunkce 2 roky po operaci. U mužů, kteří obdrželi externí záření, došlo erektilní dysfunkce u 42%. Pro muže, kteří měli radioaktivní semena, to bylo 37%.

Rozsah operace a zda nervy šetřící prostaty operace byla použita z nějaký rozdíl v riziku erektilní dysfunkce.


Jaké změny mohu udělat teď?

Celebrity často povzbudit muže, aby se krevní test pro PSA pro screening rakoviny prostaty. Ale testování PSA může být zavádějící. Většina vysoké výsledky PSA nejsou způsobeny rakovinou prostaty. A muži s normálním PSA může mít velmi agresivní typ rakoviny prostaty.

Takže ještě předtím, než lidé dosáhnou bodu výběru terapie, nejprve je třeba se rozhodnout, zda chtějí mít PSA test udělat.

Pro 50-rok-staří lidé v průměrné riziko vzniku rakoviny prostaty, kteří mají životnost více než 10 let, screening je rozumnou volbou v případě, že odpovíte "ano" na tyto dvě otázky:

 • Jste ochotni pokračovat s biopsií prostaty v případě, PSA nebo digitální rektální zkouška naznačuje možnost rakoviny prostaty?

 • Chcete přijímat léčbu na základě výsledku biopsie?

Afričan-European muži a muži s rodinnou anamnézou časného věku karcinomu prostaty mají vyšší riziko vzniku rakoviny prostaty a prostaty úmrtí na rakovinu. Radím promítání začíná v mladším věku, obvykle 45 let.

Tam jsou některé věci, které můžete udělat, aby se mohlo snížit riziko rakoviny prostaty:

 • Jezte stravu bohatou na ovoce a zeleninu. Brokolice a růžičková kapusta, může mít nějaké zvláštní výhody.

 • Jíst minimální množství živočišných tuků.

 • Nepoužívejte char maso na grilu.

 • Udržet si zdravou váhu.

 • Pravidelně cvičit.

I když žádný z nich se ukáže snížit riziko rakoviny prostaty, snižují riziko srdečního infarktu, cévní mozkové příhody a případně dalších typů rakoviny.


Co mohu očekávat, že při pohledu do budoucnosti?

Tato studie za předpokladu průměrné riziko erektilní dysfunkce po různých typů léčby rakoviny prostaty. Ale je důležité, aby lidé věděli, že riziko erektilní dysfunkce po léčbě značně lišily.

Takže volba pro každého jednotlivého člověka je pouze částečně ovlivněn čísly. Jak důležitá je sexuální aktivita pro vás? A další nežádoucí účinky udělalo ještě důležitější. Například, měli byste být zničený, pokud jste vyvinuli inkontinence moči?

Tato studie se nedíval na muže, které se rozhodly pro pozorné vyčkávání, bez okamžitého léčení jejich rakoviny prostaty. Vždy se zeptat svého lékaře, pokud se jedná o rozumnou volbou pro vás.