Vesint

Transuretrální resekce prostaty (TURP)

Přehled řízení

Co je transuretrální resekce prostaty TURP nebo?

Transuretrální resekce prostaty (TURP) je chirurgický zákrok, který odstraní části prostaty přes penis. TURP nevyžaduje žádné externí řez.

Chirurg dosáhne prostaty vložením nástroj přes močovou trubici (úzký kanál, přes který prochází moč z močového měchýře ven z těla). Tento nástroj, který se nazývá resektoskop, je asi 12 cm dlouhý a půl palce v průměru. Obsahuje lehké, ventily, které řídí zavlažování tekutinu a elektrickou smyčku, která řeže tkáň a těsnění cévy. Je vložen do penisu a vodič smyčky je veden tak, aby se chirurg může odstranit blokující tkáně jeden kus najednou. Kousky tkáně se provádí podle tekutiny do močového měchýře a propláchnout na konci procesu.

Co je prostata?

Ilustrace anatomie mužského pohlavního ústrojí

Prostata je o velikosti vlašského ořechu a obklopuje krk muže močového měchýře a močové trubice-trubice, která odvádí moč z močového měchýře. Je to částečně svalnatý, částečně žláz, s kanály ústící do prostatické části močové trubice. Je tvořen ze tří laloků, centrum laloku s jedním lalokem na každé straně.

Jako součást mužského reprodukčního systému, primární funkcí prostaty je vylučovat mírně zásadité tekutiny, která tvoří část semenné tekutiny (ejakulátu), tekutiny, která nese spermie. V mužské vyvrcholení (orgasmus), svalová žlázy prostaty pomoci pohánět prostaty tekutiny, kromě spermií, které bylo vyrobeno ve varlatech, do močové trubice. Sperma pak cestuje přes špičky penisu při ejakulaci.

Vědci nevědí, všechny funkce prostaty. Nicméně, prostaty hraje důležitou roli v sexuálním a močových funkcí. Je to běžné, prostata, aby se stala rozšířená, jak člověk stárne, a je pravděpodobné, že pro muže setkat nějaký druh problému prostaty ve svém životě také.

Mnoho běžných problémy jsou spojeny s prostatou. Tyto problémy mohou nastat u mužů všech věkových kategorií a zahrnují:

 • Benigní hyperplazie prostaty (BPH). Zvětšení související s věkem, prostaty, která není maligní. BPH je nejčastější noncancerous problém prostaty, vyskytující se u většiny mužů v době, kdy dosáhnou jejich 60s. Příznaky jsou pomalé, přerušení, nebo slabý močový proud; naléhavost s únikem nebo driblování a časté močení, zvláště v noci. I když to není rakovina, BPH symptomy jsou často podobné jako u rakoviny prostaty.

 • Prostatismu. Jedná se snížila síla moči v důsledku obstrukcí proudění prostaty. Nejčastější příčinou prostatismu je BPH.

 • Prostatitis. Prostatitis je zánět nebo infekce prostatické žlázy charakterizované nepohodlí, bolesti, časté nebo občasné močení a někdy horečka.

 • Prostatalgia. To zahrnuje bolest prostaty, také volal prostatodynie. To je často příznakem zánětu předstojné žlázy.

Rakovina prostaty je časté a vážné zdravotní riziko. Podle Evropské Cancer Society (ACS), rakovina prostaty je nejčastější formou rakoviny u mužů starších než 50 let, a třetí nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu.

Existují různé způsoby, jak dosáhnout cíle odstranit prostatu. Způsoby provedení prostatektomie patří:

 • Chirurgické odstranění zahrnuje radikální prostatektomii (RP), buď s retropubické nebo perineální přístup. To se používá k léčbě rakoviny. radikální prostatektomie je odstranění celé prostaty. Nervy šetřící chirurgické odstranění je důležité zachovat co nejvíce funkcí, jak je to možné.

 • Transuretrální resekce prostaty, nebo TURP, který také zahrnuje odstranění části prostaty, je postup provádí přes penis s endoskopem (malý, flexibilní trubice se světlem a čočkou na konci).

 • Cryosurgery je méně invazivní postup, než chirurgické odstranění prostaty. Léčba je podávána pomocí sondy-jako jehly, které jsou vloženy v kůži mezi šourku a konečníku. Urolog Můžete také použít mikrovlnnou troubu.

 • Laparoskopická operace, provádí ručně nebo robotem, je jiný způsob odstranění prostaty.

Důvody pro postup

TURP se obvykle provádí ke zmírnění příznaků v důsledku zvětšení prostaty, často v důsledku benigní hyperplazie prostaty (BPH). Pokud je prostata zvětšená, může žlázy stisknout proti močové trubice a narušit nebo bránit průchodu moči z těla. BPH je onemocnění, při kterém může být prostata se docela zvětšený a způsobit problémy s močením. Příznaky mohou zahrnovat:

 • Problémy s získávání proudu moči začal

 • S častěji močit v noci

 • S naléhavou potřebu močit

 • Kličkování po dokončení močení

Tyto příznaky mohou způsobit problémy, jako je udržení moči v močovém měchýři, který může přispět k infekcím močového měchýře nebo tvorbě kamenů v močovém měchýři.

BPH může také zvýšit prostatického specifického antigenu (PSA úrovně) dvakrát až třikrát vyšší, než je normální úroveň. Zvýšená hladina PSA není vždy uvést rakovinu, ale vyšší hladina PSA, tím vyšší je šance na karcinomu. TURP může být provedeno u mužů, kteří nesnášejí radikální prostatektomii vzhledem k jejich věku nebo celkového zdravotního stavu.

Specifická léčba BPH bude určena lékařem na základě:

 • Váš věk, celkový zdravotní stav a anamnéza

 • Rozsah onemocnění

 • Váš tolerance pro konkrétní léky, postupy, nebo terapie

 • Očekávání na průběhu onemocnění

 • Váš názor či preference

Nakonec, BPH symptomy obvykle vyžadují nějaký druh léčby. Pokud je žláza jen mírně rozšířené, léčba nemusí být nutné, protože výzkumy ukázaly, že některé z příznaků BHP může uklidit, aniž léčbě některých mírných případech. Toto rozhodnutí lze provádět pouze váš lékař po pečlivém zhodnocení vašeho individuálního onemocnění. Pravidelné prohlídky jsou důležité, nicméně, dávat pozor na vzniku problémů.

Někdy TURP se provádí pouze léčbě příznaků, nikoliv k vyléčení onemocnění. Například, pokud jste schopni se vymočit, protože na rakovinu, ale radikální prostatektomie není volba pro vás, budete potřebovat TURP.

Mohou existovat i jiné důvody, proč se svým lékařem doporučit TURP.

Rizika postupu

Jako u každého chirurgického zákroku, může dojít k určité komplikace. Některé možné komplikace mohou zahrnovat:

 • Krev v moči po operaci

 • Bolestivé nebo obtížné močení

 • Možnost infekce

 • Retrográdní ejakulace (ejakulace, když dojde v močovém měchýři a ne penisu)

 • Krvácení

 • Infekce

Mohou existovat další rizika, v závislosti na konkrétní zdravotní onemocnění. Ujistěte se, že diskutovat o jakékoliv obavy se svým lékařem před postupem.

Před postupem

Některé věci, které můžete očekávat dříve, než řízení patří:

 • Váš lékař Vám vysvětlí postup pro vás a nabízejí vám příležitost klást všechny otázky, které můžete mít o postupu.

 • Budete požádáni, aby podepsal formulář souhlasu, který dává oprávnění k tomu postupu. Přečtěte si formulář pečlivě a klást otázky, jestli něco není jasné.

 • Kromě kompletní anamnézu, váš lékař může provést fyzikální vyšetření, aby zajistily, že jste v dobrém zdravotním stavu, než se podstoupit proceduru. Můžete také podstoupit krevní testy a další diagnostické testy.

 • Budete požádáni, abyste rychle osm hodin před zákrokem, obvykle po půlnoci.

 • Informujte svého lékaře, pokud jste citliví nebo jste alergičtí na nějaké léky, latex, jód, pásky, barvy kontrastní a anestetiky (lokální nebo celkové.)

 • Informujte svého lékaře o všech léků (předepsaných a přes pult) a bylinných doplňků, které užíváte.

 • Informujte svého lékaře, pokud jste v minulosti krvácení poruchy nebo užíváte-li jakékoliv antikoagulans (na ředění krve), léky, aspirin nebo jiné léky, které ovlivňují srážlivost krve. To může být nutné, abyste přestali tyto léky před výkonem.

 • Pokud kouříte, měli byste přestat kouřit co nejdříve před zahájením postupu, s cílem zlepšit své šance na úspěšné zotavení z chirurgického zákroku a zlepšit váš celkový zdravotní stav.

 • Můžete obdržet sedativum před postupem, které vám pomohou relaxovat.

Na základě vaší zdravotní onemocnění, může Váš lékař požádat o další konkrétní přípravy.

V průběhu řízení

Transuretrální resekce prostaty vyžaduje pobyt v nemocnici. Postupy se mohou lišit v závislosti na nemoci a praxí svého lékaře.

Obecně platí, že tento proces TURP takto:

 1. Budete vyzváni k odstranění šperky a jiné předměty, které mohou zasahovat do řízení.

 2. Budete vyzváni k odstranění váš oděv a bude mít šaty nosit.

 3. Budete požádáni vyprázdnit močový měchýř před postupem.

 4. Intravenózní (IV), linka bude spuštěna v paži nebo ruku.

 5. Budete umístěna na operačním stole, ležela na zádech.

 6. Anesteziolog bude průběžně sledovat tepovou frekvenci, krevní tlak, dýchání a hladiny kyslíku během operace. Jakmile jste pod sedativy, se dýchací trubice být vložen do krku do průdušnice a budete připojeni k ventilátoru, který bude dýchat pro vás během operace.

 7. Chirurg bude kontrolovat močové trubice a močového měchýře s endoskopem. To se provádí tím, že projde rozsah přes špičky penisu, pak se do močové trubice a močového měchýře. To umožňuje, aby lékař prozkoumat tyto oblasti pro všechny nádory nebo kameny v močovém měchýři.

 8. Dále resektoskop (elektrická smyčka) je předán do močové trubice. Snižuje se kousky tkáně z prostaty, které jsou vypouklé nebo blokuje močové trubice. Elektřina bude uplatňována prostřednictvím resektoskopu zastavit případné krvácení.

 9. Lékař vloží cévku do močového měchýře do prázdné moči.

 10. Budete převedeny z operačního stolu na posteli a pak přijata na pooperačním pokoji.

Po zákroku

V nemocnici

Po postupu, může být přijata na pooperačním pokoji, které mají být pečlivě monitorovány. Budete připojeni k monitoru, který bude neustále zobrazovat vaše elektrokardiogram (EKG nebo EKG) sledování, krevní tlak, jiné hodnoty tlaku, dýchání, a vaše úroveň kyslíku.

Jakmile se Váš krevní tlak, puls a dýchání jsou stabilní a jste pozorní, budete přesměrováni do svého nemocničního pokoje.

Můžete obdržet léky proti bolesti podle potřeby, a to buď zdravotní sestra, nebo podáním sami prostřednictvím zařízení připojeného k intravenózní infuzi.

Jakmile jste vzhůru a vaše nemoc se stabilizovala, můžete začít tekutiny k pití. Vaše strava může být postupně postoupil do více pevných potravin, jak jste schopni je tolerovat.

Katétr moč zůstane na svém místě po dobu jednoho až tří dnů vám odtok moči, zatímco vaše prostata léčí. Pravděpodobně budete mít krev v moči po operaci.

Také, kapalný roztok, může být připojen k katétru vyprázdnění krev a potenciální sraženin ven z katetru. Krvácení se bude postupně snižovat, a pak bude odstraněn katetr.

Opatření bude pro kontrolní návštěvy se svým lékařem.

Váš lékař vám může dát další nebo alternativní pokyny po zákroku, v závislosti na vaší konkrétní situaci.

Doma

Jakmile jste doma, bude to důležité pít hodně tekutin. To pomáhá při odplavování zbývající krev nebo krevní sraženiny z močového měchýře.

Budete upozorněni, že nebude dělat žádnou těžkou práci za několik týdnů po TURP. To je, aby se zabránilo opakování krvácení.

Ty mohou být nabídky nebo bolest několik dní po TURP. Vezměte si lék proti bolesti na bolest podle doporučení svého lékaře.

Neměli byste řídit, dokud vám váš lékař řekne. Mohou platit další omezení činnosti.
Informujte svého lékaře, aby hlásili jakékoli z následujících možností:

 • Horečka a / nebo zimnice

 • Zarudnutí, otok nebo krvácení nebo jiné kanalizace z incizí

 • Zvýšení bolesti kolem místě řezu

 • Potíže s močením

Váš lékař vám může dát další nebo alternativní pokyny po zákroku, v závislosti na vaší konkrétní situaci.

Online zdroje

Obsah zde uvedené slouží pouze pro informační účely a není určen k diagnóze nebo léčení zdravotní problém nebo nemoc, nebo nahradit odbornou lékařskou pomoc získáte od svého lékaře. Prosím, poraďte se se svým lékařem, s případnými dotazy nebo připomínky můžete mít ohledně Vašeho onemocnění.

Tato stránka obsahuje odkazy na jiné webové stránky s informacemi o tomto postupu a souvisejících zdravotních onemocnění. Doufáme, že najdete tyto stránky užitečné, ale pamatujte, nemáme pod kontrolou ani neschvaluje informace uvedené na těchto internetových stránkách, ani si tyto stránky Podporují informace zde obsažené.

Evropská společnost rakovina

Evropská urologická asociace nadace

Evropské urologické asociace, vč.

Národní asociace pro zdrženlivosti

Národní institut rakoviny (NCI)

Národní koalice pro pozůstalostní rakoviny

Národní institut Diabetes a zažívací a onemocněním ledvin (NIDDK)

Prostaty nadace Rakovina