Vesint

Zvětšená prostata

Benigní hyperplazie prostaty

BPH (také označována jako benigní hypertrofie prostaty) je onemocnění, při kterém prostata se stává velmi rozšířenou a může způsobit problémy spojené s močením. Další informace o BHP, nebo rozšířenou prostaty ›

BPH a jiné běžné potíže s prostatou

Mnoho mužů má problémy s prostatou u nějakého času v jejich životech. Prostata je součástí mužského reprodukčního systému. Je umístěn těsně pod močovým měchýřem. Prostata obklopuje močovou trubici (trubice, které odvádějí moč z těla). Pokud se vyskytnou problémy v prostatě, močového měchýře a močové trubice jsou často postiženy stejně. Močových cest příznaky mohou vést. Mezi nejčastější problémy s prostatou, jsou popsány níže.

Více informací o BHP a dalších potíží s prostatou ›

Infekce močových cest u mužů

Muži mohou získat různé druhy infekcí močových cest (UTI). Vědět, jaký druh infekce máte vám může pomoci předejít budoucím UTI.

Prostatitida

Prostatitis je infekce prostaty. Infekce močových cest je častou příčinou zánětu předstojné žlázy. Ale to není jedinou příčinou. Můžete mít časté nucení na močení, horečka nebo pálení při močení. Nebo můžete mít něžnou prostaty, nebo neurčitý pocit tlaku. Prostaty se zpracuje s řadou léků, v závislosti na příčině.

Přečtěte si více o infekce močových cest u mužů ›

Anatomie prostaty

Prostata je o velikosti vlašského ořechu a obklopuje krk muže močového měchýře a močové trubice - trubice, které odvádějí moč z močového měchýře. To je částečně svalnatý, částečně žláz, s kanály ústící do prostatické části močové trubice. Skládá se ze tří laloků: centrum laloku s jedním lalokem na každé straně.

Přečtěte si více o anatomii prostaty ›

Muži nad 50 let potřebují každoroční vyšetření prostaty

Rakovina prostaty je nejčastější rakovinou u mužů. To se týká asi 230 tisíc mužů ročně. Jedná se o číslo dvě zabiják, s 29.200 úmrtí ročně. To je více než 30 procent všech nových případů rakoviny u mužů.

"Muži ve věku nad 50 let je třeba, aby jejich prostata kontrolovány každý rok," říká Paul H. Lange, MD, proslulý Seattle urolog, chirurg, a badatel v oblasti rakoviny prostaty. "Jste-li africký evropské nebo máte v rodinné anamnéze rakoviny prostaty, měli byste být kontrolována každoročně začíná ve věku 45 let."

Dozvědět se, proč muži ve věku nad 50 let je třeba každoročně prostaty zkoušky ›

Diagnostiku a léčbu BPH

Diagnostika BHP v jeho časnějších stádiích může snížit riziko vzniku těchto komplikací. Zpoždění může způsobit trvalé poškození močového měchýře, u nichž může léčba BPH být neúčinné. Kromě kompletní lékařské anamnézy a fyzikálního vyšetření, diagnostické postupy pro BHP mohou zahrnovat následující:

  • Digitální rektální vyšetření (DRE) - postup, ve kterém lékař vloží prstem v rukavici do konečníku, aby přezkoumala konečníku a prostaty na příznaky rakoviny.
  • ultrazvukové vyšetření ledvin - neinvazivní test, který je převodník pominul ledvin produkovat zvukové vlny, které se odrážejí od ledviny, přenášet obraz na varhany na video obrazovce. Test se používá k určení velikosti a tvaru ledviny a pro detekci množství, ledvinový kámen, cysta, nebo jiné překážky, nebo abnormality.
Další informace o diagnostice a léčbě BPH ›