Vesint

Infekce močového měchýře (cystitida)

Co je to?

Infekce močového měchýře, tzv. zánět močového měchýře, je způsobena abnormálním růstem bakterií uvnitř močového měchýře, balónku, jako je orgán, který ukládá moč. Infekce močového měchýře jsou jedním z nejčastějších bakteriálních infekcí ovlivňují lidi, až na jednu třetinu všech žen, které mají alespoň jednu infekci u nějakého bodu v jejich životech.

Infekce močového měchýře jsou klasifikovány buď jako jednoduché nebo složité. Jednoduché infekce močového měchýře ovlivnit pouze zdravé ženy s normálním močového systému. Infekce močového měchýře jsou vzácné u mužů, kteří jsou jinak zdravé, tak muži jsou zahrnuty ve složitém kategorii s členy obou pohlaví, kteří mají abnormální močového systému.

  • Jednoduché infekce močového měchýře - Jednoduché infekce močového měchýře se vyvíjejí, když bakterie migrují do močového měchýře. Kvůli struktuře ženského močového ústrojí, jsou ženy mnohem častěji než muži, aby se těmto infekcím. U žen, otevírání do močové trubice (kde vyjde moč) se nachází v blízkosti konečníku. Proto mohou bakterie přenést z konečníku, kde bakteriální počty jsou vysoké, do oblasti kolem pochvy a močové trubice. Odtud je to krátký výlet (4 cm nebo méně než 2 palce) přes močovou trubici do močového měchýře. Pohlavní styk může pohánět těchto bakterií do močového měchýře, takže je zde zvýšené riziko infekce močového měchýře v sexuálně aktivních žen. Otírání toaletní papír zezadu dopředu poté, co pohyb střev může také přenášet bakterie z konečníku do močové trubice. Z tohoto důvodu by ženy měly vždy snažit zničit zepředu dozadu.

  • Komplikované infekce močového měchýře - infekce močového měchýře, jsou klasifikovány jako složité, když mají vliv na lidi s abnormální močového systému, která dělá tyto infekce obtížnější léčit. Všechny infekce močového měchýře, jsou považovány za složité, když se na muže, protože dlouhé mužské močové trubice by měly zabránit bakterie dostat do močového měchýře. Nicméně, v případě, že normální tok moči je zablokován nebo moč je zachován v močovém měchýři, bakterie množí se, čímž se zvyšuje riziko infekce. Jedním z důvodů, moč může být ponechán v měchýři je poškození nervů, a to buď z poranění, jako je poranění míchy, nebo z důvodu onemocnění, jako je diabetes. Nejčastějším důvodem obstrukcí toku moči u mužů je zvětšená prostata, časté u mužů starších než 50 let. Pacienti s ponecháním močového katetru (trubka vložena do močové trubice na odvádění moči), mají také vysokou míru infekce močového měchýře, protože bakterie stoupání podél stěny katétru do močového měchýře.

Příznaky

Jednoduché infekce močového měchýře
Infekce močového měchýře způsobuje zánět (podráždění a otok), močového měchýře a močové trubice. To způsobí, že náhlé rozvoj předvídatelné skupiny symptomů. Mnoho žen, kteří měli infekce močového měchýře v minulosti lze identifikovat příznaky snadno, i když oni se vyvíjejí jinou infekci. Tyto příznaky se obvykle zahrnují jednu nebo více z následujících postupů:

  • Nucení na močení častěji, než je obvyklé, i když jen malé množství moči jsou předány pokaždé

  • Náhlé nucení na močení

  • Bolest, pálení nebo jiné nepříjemné pocity při močení

  • Nucení na močení v noci

  • Bolest v podbřišku

  • Krev v moči

  • Moč, že je zataženo, je nepříjemný zápach nebo vůně neobvykle silné

Infekce močového měchýře v malé dítě, může způsobit nové epizody pomočování jako jediný symptom.

Komplikované infekce močového měchýře
Lidé s komplikovanými infekcemi močového měchýře obvykle mají příznaky podobné těm, s jednoduchými infekcemi. Nicméně, pacienti mohou také rozvíjet další příznaky, jako je horečka, zimnice, nevolnost, zvracení, bolesti v boku, bolesti zad, nebo zmatek, pokud se bakterie šíří z močového ústrojí do krevního oběhu a ledvin.

Komplikované infekce močového měchýře vyžadují delší léčbu než jednoduchých infekcí. Rovněž může být zapotřebí další zkoušky se podíváme na strukturu nebo funkci močového systému.

Diagnóza

Váš lékař Vás bude ptát na příznaky, které jsou typické pro infekci močového měchýře, a také se zeptat, jestli máte horečku, zimnice, nevolnost, zvracení, bolest v boku nebo jiné příznaky, které mohou naznačovat vážnější infekce. Pokud jste měli močového měchýře infekce dříve, může váš lékař bude schopen diagnostikovat problém po telefonu, pokud nejste těhotná, a nemají žádnou vaginální výtok. Pokud příznaky nejsou přesně jako ty předchozí infekcí močového měchýře, pravděpodobně budete muset návštěvu úřadu a případně analýzu moči.

Ženy s infekcí poprvé močového měchýře, všech lidí, dětí a osob s jakoukoli potenciálně komplikované infekce močového měchýře je nutné navštívit lékaře. Váš lékař Vás vyšetří a požádat o vzorek moči. On nebo ona bude dělat analýzu moči v kanceláři hledat příznaky aktivní infekce. Vzorek moči může také být zaslány do laboratoře pro kulturu určit přesný typ bakterií. Obvykle speciální zkoušky, tzv. testování citlivosti, také se provádí určit, které antibiotika účinně bojovat proti infekci. Předtím, než uvedete vzorek moči, měli byste vyčistit otvor močové trubice sterilním otřete. Tento vzorek musí být odebrán střední proud při močení, aby se zabránilo kontaminaci moči s bakteriemi, které žijí kolem močové trubice.

Očekávaná doba trvání

Ženy s jednoduchými infekcemi močového měchýře se často zlepší během několika hodin po užití první dávky antibiotik, a všechny příznaky by měly jít pryč do tří dnů. Nicméně, lidé s komplikovanými infekcemi, jako jsou muži s zvětšené prostaty žlázy, může být prodloužena příznaky. Pokud se u pacientů se permanentní katetr na svém místě, je obtížné vyčistit močové systému bakterií, pokud odstranění katetru.

Prevence

Ženy mohou pomoci zabránit infekcím močového měchýře otíráním odpředu dozadu s toaletní papír a močení po pohlavním stykem. Některé ženy, které mají dvě nebo více infekcí močového měchýře každý rok se antibiotika po pohlavních styků, třikrát týdně, nebo denně, aby se zabránilo infekci. Další opatření, která mohou pomoci zabránit infekcím močového měchýře patří chození na záchod, jakmile se cítíte nutkání na močení a pít hodně tekutin každý den. Některé ženy, které používají membrány pro antikoncepci mají méně časté infekce močového měchýře od přechodu na jiný způsob, aby se zabránilo těhotenství. Některé studie naznačují, že pití brusinkové šťávy může snížit riziko získání infekce močových cest.

Léčba

Léčba se liší v závislosti na typu problému:

Jednoduché infekce močového měchýře
Jednoduché infekce močového měchýře u žen se obvykle léčí třídenní průběhu antibiotika, jako je trimethoprim sulfamethoxazolu ( Bactrim, Septra, Co-trimoxazole). Ženy s opakující se infekce močového měchýře (více než dvě ročně), mohou mít prospěch z preventivních antibiotik, a to buď přijata jako pravidelné dávky nebo po pohlavním styku.

Komplikované infekce močového měchýře
Komplikované infekce močového měchýře jsou obtížně léčitelné. Volba antibiotika, síla léku a doba léčby se liší v závislosti na okolnostech. Často je třeba přijmout po dobu 10 dnů nebo více antibiotik. Pacienti s těžkými příznaky ( horečka, zmatenost, nevolnost, zvracení, atd.), které naznačují, že bakterie se šíří do ledvin nebo krve, obvykle bude muset být ošetřeni v nemocnici.

Kdy volat profesionální

Volejte ordinaci lékaře, pokud máte pocit, bolest nebo nepohodlí při močení, pokud budete potřebovat močit častěji než obvykle, nebo pokud si všimnete, že vaše moč zapáchá nebo obsahuje krev. Ženy v prvním trimestru těhotenství bude mít jejich moči kontrolovat růst bakterií jako součást jejich prenatální péče, i když nemá žádné příznaky infekce močového měchýře.

Pokud máte rizikové faktory pro rozvoj komplikovaných infekcí močového měchýře (např. permanentních katetrů nebo podkladové abnormality močového systému), měli byste být velmi opatrní se dívat na těchto příznaků infekce. Také byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud se u Vás objeví horečka, zimnice, zmatenost, nevolnost, zvracení nebo bolest v boku, což může naznačovat, že infekce močového měchýře se šíří do ledvin nebo krve.

Prognóza

Léčba antibiotiky se obvykle léčí jednoduché infekce močového měchýře. V některých případech, neléčené infekce močového měchýře se mohou šířit směrem nahoru v močovém traktu, aby vliv na ledviny, což způsobuje pyelonefritida, což je zánět a infekce ledvin. U komplikovaných infekcí močového měchýře, výhled závisí na klinickém stavu. Pacienti se mohou stát vážně onemocní v případě, že infekce se šíří z močového ústrojí do krve, nemoci zvané urosepse. Nitrožilní antibiotika jsou obvykle účinné. Obvykle pacienti s diagnózou urosepsí potřebovat delší léčbu antibiotiky, ale to může být provedeno doma s antibiotiky užívanými ústy.