Vesint

Dysurie

Co je to?

Dysurie je lékařský termín pro bolest nebo nepříjemné pocity při močení. Často popisován jako pálení, dysurie nejčastěji je způsoben bakteriální infekcí močových cest. To také může být příznakem některých dalších onemocnění, včetně:

 • Infekce dolních močových cest (zánět močového měchýře nebo infekce močového měchýře) - dysurie je častým příznakem infekce močového měchýře (cystitida). Zánět močového měchýře je velmi časté u žen ve věku 20-50. Infekce často začíná, když bakterie vstoupí do otvoru, kde přichází v moči z močové trubice () při pohlavním styku. Bakterie mohou také vstoupit do močové trubice u žen a dívek, které otřete toaletní papír zezadu dopředu. Jakmile se bakterie do ženské močové trubice, musí cestovat na krátkou vzdálenost do močového měchýře pouze. U mužů ve věku nad 50, infekce močového měchýře je obvykle spojena se zvětšenou prostatou nebo infekci prostaty.

 • Infekce horních močových cest (pyelonefritida nebo infekce ledvin) - ledvina obvykle nakazí, protože bakterie cestovali do ledvin od infekce v močovém měchýři. Infekce ledvin často jsou spojeny s těmito onemocněními: těhotenství, zvětšení prostaty, cukrovka, problémy, nervové, které ovlivňují funkci močového měchýře, ledvinové kameny, nádory močového měchýře, abnormální zpětný tok moči z močového měchýře do ledvin (tzv. vezikoureterální reflux) nebo obstrukce související k abnormální vývoj močových cest (obvykle u dětí). Pyelonefritida je častější u žen než u mužů.

 • Uretritida - Uretritida je zánět močové trubice. To je obvykle způsobeno tím, pohlavně přenosných nemocí (jako jsou chlamydie a kapavka ). Uretritida také mohou být způsobeny kontaktem s dráždivé chemické látky (jako jsou antiseptika, koupeli nebo některé spermicidy), nebo podráždění od objektu, jako je například trubkou (katetru) vložený do kanalizace moči.

 • Vaginitida - Zánět pochvy je zánět pochvy. To může být způsobeno alergickou reakci na dráždivé chemické látky (spermicide, sprcha, vana mýdlo), nízkou hladinou estrogenu po menopauze, nebo objekt, jako tampon, který nebyl odstraněn. To může také být způsobena infekcí. Časté infekce patří:

  • Bakteriální vaginóza, nemoci spojené se změnami v běžných bakterií, které žijí v pochvě

  • Kandidóza, také volal kvasinkovou infekci

  • Trichomoniasis, sexuálně přenosné onemocnění způsobené mikroskopické jednobuněčné organismu Trichomonas vaginalis

Příznaky

V závislosti na příčině dysurie, může být další příznaky kromě bolesti při močení. Příznaky mohou zahrnovat:

 • Infekce dolních močových cest (cystitida) - časté močení, intenzivní nucení na močení, ztráta kontroly močového měchýře, bolesti v dolní přední části břicha (v blízkosti močového měchýře), přeháňky moči, které mohou mít silný zápach, krvavá moč

 • Infekce horních močových cest (pyelonefritida) - Bolest v horní části zad, vysoká horečka s třesavka, nevolnost a zvracení, zatažené moči, časté močení, intenzivní nutkání na močení

 • Uretritida - výtok z močové trubice, zarudnutí kolem otvoru močové trubice, časté močení, výtok z pochvy. Partneři lidí s uretritida, že pochází z pohlavně přenosné choroby často nebude mít žádné příznaky.

 • Zánět pochvy - bolest, bolestivost nebo svědění v pochvě, abnormální nebo páchnoucí poševní výtok nebo zápach, bolesti nebo nepříjemné pocity při pohlavním styku

Diagnóza

Mnoho lidí má občasné záchvaty krátkého nepohodlí, když začnou močení. Obvykle je to způsobeno tím, podráždění, a není třeba léčit. Nicméně, měli byste vidět vaše zdravotní péče odborníka, bolest při močení trvá déle, je závažná nebo pokud bude nadále stát.

Váš lékař bude ptát na vaše příznaky a osobní a sexuální návyky. Během vyšetření zdravotního stavu, bude lékař kontrolovat něhy přes ledviny a zkoumat své genitálie. Pro ženy, to může zahrnovat pánevní zkoušku. Muži s podezřením na problémy s prostatou mohou mít digitální rektální vyšetření.

Pokud si Váš lékař myslí, že mají jednoduchý infekce močového měchýře, on nebo ona obvykle může potvrdit testem moči v ordinaci. K diagnostice močové trubice a zánět pochvy, může být nutné přijmout, a poslal pro testování stěr z infikované oblasti. Pokud váš lékař podezření, že máte infekci ledvin, bude vzorek moči být zaslány do laboratoře k identifikaci druhů bakterií. Pokud máte horečku nebo se jeví špatně, může být krevní vzorek testován v laboratoři pro kontrolu bakterií v krvi.

Pokud máte dysurie a jste měla nechráněný sex s více partnery, může Váš lékař nařídit testy se podívat na různé typy pohlavně přenosných chorob, včetně kapavky, chlamydie, trichomoniasis, syfilis a HIV.

Očekávaná doba trvání

Jak dlouho dysurie trvá, závisí na jeho příčině. Většina lidí s infekcí močového měchýře, močové trubice a vagina dobře reagují na léčbu během několika dní. Pokud je příčinou je obtížné určit, příznaky mohou trvat déle.

Prevence

Chcete-li zabránit dysurie způsobené cystitidy nebo pyelonefritidy, můžete vypít několik sklenic vody každý den vypláchneme váš močový trakt. Ženy by měly stírání zepředu dozadu poté stolice a močení po pohlavním styku na spláchnutí bakterií z močového měchýře.

Aby se zabránilo dysurie způsobené podrážděním, ženy by měly udržovat oblast genitálií čisté a suché, změňte tampóny a hygienické vložky často, a vyhnout se používání dráždivých mýdel, vaginální spreje a výplachy. Aby se zabránilo podráždění v ženských dětí, mezní perličkové koupele, umýt holky důkladně, ale opatrně, poté, co hrál v písku a být opatrný rozšířené hry v mokrých plavkách, všichni který může vést k podráždění a zarudnutí vulvy (vulvitida).

Chcete-li zabránit dysurie způsobené pohlavně přenosných chorob, můžete se vyhnout sexu, nebo mají sexuální vztah s jedním neinfikovaných osobou. Pokud máte více než jeden sex partnera, nebo pokud si myslíte, že váš partner by mohl být infikován, použijte latexové kondomy během sexuální aktivity.

Léčba

Léčba dysurie závisí na jeho příčině:

 • Cystitida a pyelonefritida - Tyto infekce, obvykle způsobené bakteriemi, mohou být léčeny antibiotiky užívanými ústy. Antibiotika mohou být podávány do žíly (intravenózně) pro těžké pyelonefritidy s vysokou horečkou, třesavka a zvracení.

 • Uretritida - Uretritida se léčí antibiotiky. Typ antibiotika závisí na které způsobuje infekce močové trubice.

 • Zánět pochvy - Trichomoniasis a bakteriální vaginóza jsou léčeni antibiotiky. Kvasinkové infekce jsou léčeni antimykotika, a to buď jako pilulky ústy nebo ve formě čípků nebo krému vložen do pochvy.

Pokud jste sexuálně aktivní, a jsou považovány za dysurie způsobené pohlavně přenosných nemocí, musí být vaše sexuální partnery zacházet, taky.

Kdy volat profesionální

Ihned zavolejte svého lékaře, pokud máte dysurie spolu s horečkou, časté močení, urgentní potřebě močení, bolesti břicha, bolesti zad nebo jiné příznaky infekce močových cest. Ihned zavolejte svého lékaře, jestliže máte krev v moči nebo dysurie spolu s abnormální vaginální nebo močové trubice výboje.

Prognóza

Jediná epizoda infekce do močového měchýře, pochvy nebo ledvin obvykle zmizí úplně po léčbě antibiotiky. Ve většině případů, je zde velmi malé riziko dlouhodobého poškození. Při správné léčbě antibiotiky, bakteriální uretritida také zmizí. Nicméně, některé pohlavně přenosné choroby může vést k jizvení reprodukčního traktu, pokud není diagnostikována a léčeny. V dlouhodobém horizontu, může to způsobit problémy s plodností.