Vesint

Sexuálně přenosné nemoci (STD), přehled

Sexuálně přenosné nemoci (STD) jsou infekční onemocnění, které se šíří pohlavním stykem.

Pohlavní choroby jsou na vzestupu, možná kvůli sexuálně aktivních lidí, kteří mají více sexuálních partnerů během života. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) odhaduje, že se vyskytují 19 milionů nových případů pohlavně přenosných chorob ročně v USA pohlavní choroby postihují muže a ženy všech prostředí a ekonomické úrovni. Padesát procent nových infekcí se vyskytují u lidí ve věku 15 až 24 let mezi.

Typy

Podle CDC a Národního institutu pro alergie a infekční choroby, nejčastější typy pohlavních chorob patří následující:

Syndrom získaného selhání imunity (AIDS): AIDS je způsoben virem lidské imunodeficience (HIV), který ničí schopnost těla bojovat s infekcí. Lidé, kteří mají AIDS jsou velmi náchylné k mnoha život ohrožujících onemocnění a některých forem rakoviny.

Přenos viru dochází nejčastěji během sexuální aktivity nebo sdílení jehel používaných aplikovat intravenózně drogy.

Lidský papillomavirus (HPV): Tento společný STD mohou způsobit genitální bradavice, které se mohou objevit na vnitřní nebo vnější oblasti genitálií a mohou se šířit do okolní kůže nebo sexuálního partnera. Vzhledem k tomu, HPV infekce není vždy způsobit bradavice, infekce se může zůstat nepovšimnuto.

Ženy s infekcí HPV, mají zvýšené riziko vzniku rakoviny děložního čípku. Pravidelné Pap testy mohou detekovat HPV infekci, stejně jako abnormální buňky děložního čípku. Vakcína proti HPV je k dispozici na pomoc při prevenci rakoviny děložního čípku.

I když je léčba pro genitální bradavice, může pozůstatky virů a bradavice znovu.

Chlamydiové infekce: nejčastější ze všech pohlavně přenosných chorob, může chlamydiové infekce vliv na muže i ženy. Mohou způsobit abnormální výtok z genitálu a pálení s močením. U žen, neléčené chlamydiové infekce může vést k zánětlivé onemocnění (PID). Chlamydiových infekcí mohou být léčeni terapií antibiotiky. Bohužel, mnoho lidí má málo nebo žádné příznaky infekce. Mezi nejčastější a závažné komplikace se vyskytují u žen a zahrnují PID, mimoděložní (podvaz) těhotenství a neplodnost.

Kapavka: Kapavka způsobuje výtok z pochvy nebo penisu a bolestivé nebo obtížné močení. Mezi nejčastější a závažné komplikace se vyskytují u žen, a zahrnují PID, mimoděložní (podvaz) těhotenství a neplodnost. Infekce Gonorrhea může být léčen terapií antibiotiky.

Genitální herpes: Tato infekce je způsobena virem herpes simplex (HSV). Příznaky mohou zahrnovat bolestivé puchýře či otevřené rány v oblasti genitálií, které mohou předcházet brnění nebo pálení v nohou, hýždí nebo genitální oblasti. Rány obvykle vymizí během několika týdnů, ale virus zůstává v těle, a léze se mohou opakovat.

Není tam žádný lék na HSV, ale tam jsou anti-virové látky, které mohou zkrátit ohnisko a snížení příznaků.

Syfilis: počáteční příznakem je bezbolestná otevřená rána, která se obvykle objeví na nebo kolem pohlavních orgánů. Neléčené syfilis může postoupit do přechodné vyrážka a, nakonec, vážné zapojení srdce a centrálního nervového systému. Infekce syfilis může být léčen terapií antibiotiky.

Ostatní choroby, které mohou být sexuálně přenosné patří bakteriální vaginóza, venerologický vřed, stydké vši, svrab, Trichomoniáza a vaginálních kvasinkových infekcí.

Diagnóza

Většina pohlavní choroby může být diagnostikována pomocí zkoušky lékař, kultury ze sekretu z pochvy nebo penisu, nebo krevní test. Když diagnostikována brzy, mnoho pohlavní choroby lze úspěšně léčit.

Léčba

Pokud jste s diagnózou STD, okamžitě začne léčbu, se celý průběh léků, a postupujte podle doporučení svého lékaře. Vyhněte se sexuální aktivitu, zatímco jste léčeni, a oznámí všem nedávné sexuální partnery a vyzýváme je, aby se lékařské prohlídky. Už zkušební navazuje si být jisti, STD byl úspěšně léčit.