Vesint

Rakovina prostaty

Co je to?

Prostata výsledky rakoviny z nekontrolovaného růstu abnormálních buněk v prostatě. Tato žláza produkuje část kapaliny se spermatem. To se nachází pod močovým měchýřem a před konečníkem, v blízkosti spodní části penisu.

Rakovina prostaty je jednou z nejčastěji diagnostikována rakoviny v evropských mužů. Mnoho dalších muži mají nemoc, ale nebyly diagnostikovány. To je proto, že rakovina prostaty má několik příznaků brzy.

Rakovina prostaty je běžné, ale není to vždy nebezpečné. To je proto, že obvykle roste velmi pomalu. To se týká starších mužů, průměrný věk při diagnóze je 70. A to je obvykle diagnostikována před tím, než způsobí nějaké příznaky. Také tito muži často mají jiné onemocnění, které by mohly lépe důležité léčit, než rakovina, která nezpůsobuje příznaky.

Když buňky v prostatě stát rakovinné (maligní), které se shlukují a tvoří malé "ostrůvky" rakoviny v prostatě. V mnoha případech, to trvá roky, dokonce desetiletí, na to lokalizované rakovina šířit nad prostaty. A mnoho z těchto druhů rakoviny může nikdy šířit.

Vědci neznají přesnou příčinu vzniku rakoviny prostaty. Ale oni identifikovali několik faktorů, které zvyšují muže riziko vzniku onemocnění. Patří mezi ně:

 • Věk. Pitevní studie lidí, kteří zemřeli z jiných příčin bylo zjištěno, že asi tři čtvrtiny nebo více z nich mají určitý stupeň rakoviny prostaty o 80 let. Tito lidé nevěděli, že má rakovinu prostaty.

 • Závodní. African Evropští muži mají větší šanci dostat rakovinu prostaty než u jiných mužů, a být diagnostikován, když rakovina je v pokročilejším stadiu. Oni jsou také více než dvakrát vyšší pravděpodobnost, že zemřou na nemoci jako bílých mužů a asi pětkrát větší pravděpodobnost, že zemřou na to, než Asiaté.

 • Rodinná anamnéza. Jestliže muž je otec nebo bratr byl diagnostikován s rakovinou prostaty, jeho riziko rakoviny je dvakrát až třikrát vyšší než člověk, který nemá rodinné příslušníky s nemocí. Vědci identifikovali několik genetických vad, které mohou být častější u mužů, kteří onemocní rakovinou prostaty. Ale přes všechno, většina odborníků tvrdí, že dědičné vady způsobují relativně malý počet nádorových onemocnění.

 • Lifestyle. Muži, kteří jedí hodně červeného masa nebo high-mléčné výrobky Zdá se, že mají vyšší riziko vzniku rakoviny prostaty. Existuje jen málo důkazů, že nadváha zvyšuje riziko vzniku rakoviny prostaty. Nicméně, obézní muži jsou více pravděpodobné, že zemřou na onemocnění než muži na zdravou váhu.

Příznaky

Ve svých raných fázích, karcinom prostaty jen zřídka způsobí příznaky. Ve skutečnosti, většina mužů s diagnózou rakoviny prostaty mít žádné příznaky. Lékaři podezření, rakovinu prostaty, pokud krevní test ukazuje vysoké hladiny prostatického specifického antigenu (PSA). Nicméně, v případě, že rakovina se šíří do močového měchýře nebo močové trubice tlačí na, trubice, která nese moč z těla, může způsobit:

 • Slabý proud moči

 • potřeba často močit

 • intenzivní nucení na močení

 • neschopnost se vymočit

 • bolest nebo pálení při močení

 • krev v moči nebo spermatu

 • erekce, které jsou méně pevná

 • pokles ve výši spermatu zvolal

 • bolest nebo ztuhlost v dolní části zad, kyčlí, nebo stehna.

Pokud se rakovina prostaty se šíří do lymfatických uzlin, kostí, nebo jiných orgánů, může způsobit

 • bolest kostí

 • hubnutí

 • anémie (nedostatek červených krvinek)

 • dušnost

 • otok v šourku, penis, nohy a chodidla

 • únava.

Diagnóza

Váš lékař bude ptát na vaše příznaky, váš zdravotní historii, a to, zda karcinom prostaty běží ve vaší rodině. Váš lékař bude chtít vědět, zda jste někdy byl diagnostikován s zanícené nebo zvětšenou prostatou. Tyto nemoci nejsou rakovinné. Nicméně, příznaky těchto onemocnění může být stejné jako příznaky rakoviny prostaty.

Váš lékař Vás vyšetří a dělat digitální rektální vyšetření (DRE) cítit prostatu. Při vyšetření per rectum, lékař vloží rukavici, namazaný prst do konečníku. Lékař může cítit součástí prostaty přes stěny rekta. Otoky, boule, pevné body, nebo rozšíření může znamenat rakovinu prostaty.

Většina případů rakoviny prostaty jsou detekovány screeningu na onemocnění se test PSA. PSA je protein ze strany prostaty, který může být detekován v krvi. Rakovina prostaty může způsobit větší množství PSA unikat z prostaty do krve.

Informujte svého lékaře, pokud užíváte nějaké léky k léčbě zvětšené prostaty. Některé prostaty léky, jako je finasterid (Proscar) a dutasteride (Avodart), může ovlivnit výsledky testu PSA.

Ačkoli lékaři používají test PSA pro detekci rakoviny prostaty, to nedává definitivní diagnózu. To proto, že jiné nemoci, jako je například zvětšené prostaty, mohou zvyšovat hladinu PSA. Ve skutečnosti, většina mužů s mírně zvýšeným PSA nemají rakovinu prostaty. Také, někteří muži s normálním PSA ve skutečnosti se mají rakovinu.

Vzhledem k tomu, zvýšená hladina PSA může vyzvat, abyste vyhledali léčbu, která může způsobit močové a pohlavní nežádoucí účinky, mnoho lékařů a organizace nedoporučujeme rutinní PSA screening. Místo toho, oni ukazují, že lidé věku 50 a starší diskuse se svým lékařem o rizicích a výhodách screeningu. Africké Evropští muži by měli promluvit se svým lékařem o PSA screeningu začíná ve věku 40 let.

Pokud je vysoká, nebo váš PSA úrovně, pokud vaše DRE ukazuje možný problém, může Váš lékař nařídit další vyšetření, například biopsie prostaty. Při tomto postupu, jehla se používá k odstranění malé kousky tkáně z horní, střední a spodní části prostaty. Váš lékař může také chtít, aby se vzorky tkáně z jakýchkoli oblastí, které cítil neobvyklé během DRE. Specialista volal patolog pak kontroluje vzorky tkáně rakoviny pod mikroskopem.

Pokud váš biopsie ukazuje, rakoviny prostaty, bude patolog přiřadit stupeň Gleason do dvou nejčastějších typů buněk ve vašem nádoru. Součet těchto dvou tříd je Gleason skóre. Gleason skóre popisuje, jak vypadají abnormální rakovinné buňky ve srovnání s normálními buněk prostaty. Skóre poskytuje hrubý odhad, jak rychle se rakovina roste. Gleason skóre

 • 2 až 4 znamená, že low-grade, neagresivních rakovinu

 • 5 až 7 znamená, že rakovina se středním stupněm

 • 8 nebo více prostředků high-grade, rakovina agresivní.

Lékař také přiřadit "fázi" do vašeho rakovinu. Fáze popisuje rozsah nádoru a zda se rozšířila. Lékaři používají skóre Gleason a fázi plánování léčby.

Očekávaná doba trvání

Poté, co rakovina prostaty se vyvíjí, se obvykle roste pomalu v průběhu mnoha let. V malém počtu mužů, rakoviny prostaty roste a šíří se rychle. Téměř všechny rakoviny prostaty bude reagovat na nějaký druh léčby. V některých případech může být rakovina prostaty není třeba léčbu ihned, pokud vůbec. Lékaři vyvinuly kritéria pro určení, které potřebují léčbu rakoviny a ty, které mohou být sledovány. Pokud se sledoval tumor zhoršuje, může být léčen.

Prevence

I když důkaz je smíšený, muži, kteří jedí nízkotučnou stravu bohatou na ovoce a zeleninu může snížit riziko vzniku rakoviny prostaty. Starší studie naznačují, že jíst rajčata, která obsahují antioxidant lykopen, může snížit riziko. Nedávné studie zpochybnily hodnotu lykopen je.

Některé léky byly testovány, aby zjistili, jestli prevenci rakoviny prostaty. Patří mezi ně finasterid a dutasterid, léky běžně předepsané pro benigní zvětšení prostaty. Jedna studie ukázala, že lidé, kteří se finasterid snižuje riziko rakoviny prostaty o 25 procent. Ale je to také zjištěno, že riziko vzniku rakoviny agresivní šel do některých mužů. Pozdější studie zjistily, že lék nezvyšuje agresivní nádory. Vzhledem k tomu, že protichůdné závěry, odborníci nesouhlasí o tom, zda nabídnout finasterid pro muže s vyšším rizikem rakoviny prostaty, než je obvyklé.

Léčba

Rakovina prostaty lze léčit několika způsoby. Před výběrem léčbu Vy a Váš lékař by měl zvážit zdravotní a životní styl problémy. Patří mezi ně

 • rozsah vašeho rakoviny

 • šance, že rakovina bude růst a šířit se rychle

 • váš věk a jak dlouho budete žít

 • nějaké zdravotní onemocnění, které by představovaly operace nebo jiná léčba riskantnější

 • vaše ochota riskovat vedlejší účinky.

Pokud je vaše rakovina omezena na prostatu, máte několik možností.

Bdělé čekání. S tímto přístupem, nemáte léčbu, pokud začnete mít příznaky. Váš lékař bude sledovat Vaši rakovinu s dres a PSA testy z času na čas. Tato strategie je dobrá volba pro starší muže, kteří jsou příliš nemocní zářením nebo chirurgický zákrok, nebo kteří jsou pravděpodobně zemřou z jiného zdravotnického onemocnění poměrně brzy.

Aktivní dozor. Muži, jejichž karcinom prostaty není třeba léčbu ihned, může se rozhodnout pro aktivní dohled. Zvolíte-li tento přístup, budete následovat těsněji než s pozorné vyčkávání. Jednou za tři až šest měsíců budete mít test PSA a fyzickou zkoušku. Můžete mít také biopsii každý rok nebo dva. Pokud se kterýkoli z těchto vykazovat zvýšenou aktivitu onemocnění, můžete začít léčbu.

Radiační terapie. Tato léčba využívá záření ke zničení nádorových buněk. Lékaři mohou dodávat záření ve dvou směrech. První metoda spočívá v nasměrování záření do těla z vnější strany těla. To se nazývá zevní radioterapie. Několik typů existují, ale gól každý je přesně zacílit na prostatu a náhradní zdravou tkáň.

Druhý způsob zahrnuje uvedení malé radioaktivní pelety, nebo semena, do prostaty. Váš lékař může zavolat tuto brachyterapie, implantace semen, nebo intersticiální radioterapie. Ve většině případů, semena jsou ponechány na místě trvale.

Lékař vám může předepsat hormonální terapie na zvýšení účinnosti radioterapie. On nebo ona může také předepsat hormonální terapie zmenšit prostatu před brachyterapie.

Nežádoucí účinky radioterapie mohou zahrnovat

 • erektilní dysfunkce (neschopnost mít erekci)

 • průjem

 • krvácení a bolest

 • močová inkontinence (neschopnost udržet moč)

 • krev v moči

 • únava.

Chirurgie. Během radikální prostatektomie, lékař odstranit vaše prostata a semenné váčky. (Semenné váčky jsou žlázy, které uvolňují tekutinu, která se stává součástí spermatu.) Lékař také může odebrat nedaleké pánevní lymfatické uzliny. Během operace, bude lékař snažit udělat co nejmenší škody na okolních nervů, jak je to možné. To může snížit vedlejší účinky, jako jsou erektilní dysfunkce a inkontinence.

Lékař může použít některý z několika technik. Například, on nebo ona může odstranit prostatu řezem v břiše. Nebo on nebo ona může pracovat laparoskopicky, odstranění prostaty a jiných tkání přes několik malých řezy. V některých případech může lékař použít robota vybaveného drobných chirurgických nástrojů působí laparoskopicky.

Možné komplikace operaci prostaty patří

Šance na umírá během nebo bezprostředně po operaci je velmi nízká.

Kryoablace. Tato léčba, také volal kryoterapie, zabíjí rakovinné buňky zmrazením a pak je rozmrazování. To není nabízena v mnoha nemocnicích, takže najít odborníka k provedení postupu ve vašem okolí může být obtížné. Je zapotřebí další výzkum k určení dlouhodobé účinky kryoablace.

Vysoká intenzita zaostřila ultrazvuk. Tato léčba ničí karcinomu prostaty s vysokou energií zvukové vlny, které ohřívají buněk vůči vysokým teplotám. Probíhající studie by měly pomoci lékařům určit, zda tento postup je bezpečný a účinný.

Pokud je vaše rakovina prostaty roste přes kapsli prostaty, ale nerozšířil (metastáze) do jiných orgánů, bdělé čekání nebo radiační terapie (s nebo bez hormonální terapie) se obvykle doporučuje.

Pokud se rakovina rozšířila do dalších orgánů, lékaři obvykle předepisují hormonální terapie, také volal androgenní deprivace-terapie. Androgeny jsou mužské pohlavní hormony, jako je testosteron. Androgeny mohou podnítit rakovinu prostaty. Hormonální terapie snižuje hladinu testosteronu tím, že brání varlata z produkovat to. Další možností je chirurgické odstranění varlat. Nicméně, jen málo lidí se rozhodnou pro tento postup.

Vedlejší účinky hormonální léčby zahrnují

 • erektilní dysfunkce

 • Zvětšení prsou

 • snížení libida

 • návaly horka

 • přibývání na váze

 • nevolnost a průjem

 • Úbytek kostní a svalové hmoty

 • změny v jaterních funkcí.

Pokud se rakovina prostaty se rozšířila do dalších orgánů a již reaguje na hormonální léčbu, lékaři obvykle doporučují chemoterapii.

Kdy volat profesionální

Zavolejte svého lékaře ihned, jestliže zaznamenáte krev v moči nebo spermatu, nebo pokud močení je bolestivé, nepříjemné, nebo abnormální v žádném případě.

Jste-li věku 50 let nebo starší, zeptejte se svého lékaře o výhodách a nevýhodách screeningu rakoviny prostaty. Někteří odborníci se domnívají, screeningu PSA testů a dres zachraňuje životy, protože rakovina může být detekována brzy. Jiní říkají, že screening způsobí více škody než užitku. To proto, že někteří lidé budou trpět vedlejší účinky léčby, které nemusí být potřeba. Váš lékař vám může pomoci rozhodnout, zda screening má smysl pro vás.

Rozhodnete-li se dostat stíněný, lékař pravděpodobně bude dělat vyšetření prostaty a zkontrolujte hladinu PSA, nejméně jednou za dva roky, počínaje ve věku 50 let. Pokud se rakovina prostaty probíhá ve vaší rodině, nebo jste-li africký Evropská, screening může začít ve věku 40 let.

Prognóza

Prognóza je obvykle vynikající. Téměř všichni lidé s diagnózou lokalizovaným karcinomem přežije nejméně pět let. Více než tři čtvrtiny všech lidí diagnostikovaných s nemocí žít nejméně 15 let. Ve skutečnosti, mnoho více lidí umírá z jiných příčin, když mají rakovinu prostaty, než umírá v důsledku rakoviny.

Další informace

Národní institut rakoviny (NCI)
US National Institutes of Health
Veřejné Dotazy společnosti
6116 Executive Blvd.
Room 3036A
Bethesda, MD 20892-8322
Toll-Free: 1-800-422-6237
TTY: 1-800-332-8615
http://www.nci.nih.gov/

Evropská společnost rakovinu (ACS)
1599 Clifton Road, NE
Atlanta, GA 30329-4251
Toll-Free: 1-800-227-2345
http://www.cancer.org/

Evropské urologické asociace
1000 Corporate Blvd.
Linthicum, MD 21090
Telefon: 410-689-3700
Toll-Free: 1-866-746-4282
Fax: 410-689-3800
http://www.urologyhealth.org/