Vesint

Zeptejte se lékaře: je ušní maz připojen k onemocnění srdce?

Je ušní maz připojen k onemocnění srdce?

Otázka: Slyšel jsem někde, že typ ušního mazu musíte je spojena s vaším rizikem srdečních onemocnění. Může to být pravda?

A. Jedna část tohoto "připojení" je správné - lidé mají různé typy ušního mazu, také známý jako ušní maz (-ROO-muži Suh). Wet ušní maz, který je nahnědlá a lepkavý, obsahuje přibližně 50% tuku a 20% proteinu. Čištění ušní maz, který je šedý a šupinatá, obsahuje 18% tuku a 43% bílkovin. Typ ušního mazu osoba je geneticky podmíněné.

V časných 1960, jedna malá studie prokázala spojení mezi mokré ušní maz a aterosklerózy. V roce 1993, litevští vědci zjistili, že lidé s mokrým ušního mazu byly více pravděpodobné, že vyšší hladiny apolipoproteinu B, proteinu, který cestuje s částicemi LDL (špatného) cholesterolu, zatímco ti, kteří se suchým ušního mazu byly více pravděpodobné, že žijí déle. Tyto údaje nejsou zdaleka nestačí být "spojení."

V roce 2009, japonští vědci zjistili, že gen, který určuje typ ušní maz i kódy pro transportní protein s názvem ABCC11, které mohou hrát roli v rakovině prsu. Ženy s mokrým ušního mazu byly poněkud větší pravděpodobnost mít rakovinu prsu (a silnější tělesný pach), než se suchým ušního mazu. Výzkumníci naznačují, že typ ušní maz mohl někdy být tip-off z rakoviny prsu rizika. Ať už mají pravdu, nebo zda existuje souvislost mezi ušního mazu a srdeční choroby, se teprve uvidí.

- Thomas Lee, MD
Šéfredaktor, Harvard Heart Letter