Vesint

Často kladené dotazy týkající se rakoviny dělohy

Zde jsou některé odpovědi na často kladené dotazy týkající se rakoviny dělohy.

Ilustrace anatomie ženské pánve

Q: Co je děloha?

: Děloha je dutý, hruškovitý orgán. Nachází se v ženské pánvi mezi močovým měchýřem a konečníkem. Vejcovody na obou stranách dělohy připojit ke každému vaječníku. Spodní část dělohy se nazývá děložní čípek. Pochva spojuje dělohu s pochvy. Kolo část střední dělohy se nazývá corpus. Kulatý část v horní části dělohy se nazývá fundus. Děloha je držitelem vyvíjející se plod během těhotenství.

Stěny dělohy jsou tvořeny ze tří vrstev.

 • Vnitřní vrstva se nazývá endometrium.

 • Střední vrstva se nazývá myometrium.

 • Vnější vrstva se nazývá serosa. Serosa se ​​vztahuje pouze na horní část dělohy.

Q: Co způsobuje rakovinu dělohy?

A: Všechny příčiny rakoviny dělohy nejsou známy. Lékaři se domnívají, že hormony, které jsou v rovnováze nejčastěji způsobují rakovinu dělohy. Vaječníky aby se většina z ženských hormonů estrogenu a progesteronu. Pokud je děloha vystaven příliš mnoho estrogenu po dlouhou dobu, mohou rakovinné buňky se vyvíjejí.

Otázka: Jaké jsou typy rakoviny dělohy?

: Existují dva hlavní druhy rakoviny dělohy. Jsou pojmenovány podle toho, kde se vyskytují v děloze.

Karcinom endometria. To je nejčastější formou rakoviny dělohy. Rakovina, která roste v tkáních, které tvoří obložení po celém těle, se nazývá karcinom. Karcinom endometria je rakovina, která tvoří ve sliznici dělohy, tzv. endometrium. Endometrium je tkáň v děloze, že zahušťuje každý měsíc tak, že bude připraven přijmout oplodněné vajíčko. Není-li vejce nehnojené, prochází dělohy a endometria halách přes vagina. To je menstruace.

Děložní sarkom. Rakovina může dojít také v jiných tkáních kromě dělohy endometria, jako je například ve svalu nebo myometria. Myometrium funguje hlavně při porodu pomáhat tlačit dítě do děložního čípku a pochvy. Další oblastí, ve které mohou tvořit rakovina je v pojivových tkáních, nebo ve vnější vrstvě. Rakovina v některém z těchto tkání dělohy se nazývá zhoubný nádor. To je mnohem méně obyčejná forma rakoviny dělohy.

Otázka: Jaké jsou příznaky rakoviny dělohy?

: To jsou nejčastější příznaky rakoviny dělohy:

 • Neobvyklé krvácení nebo výtok z pochvy

 • Jakékoliv krvácení z pochvy po menopauze

 • Bolest při močení nebo když mají stolice

 • Bolest při pohlavním styku

 • Bolest v pánevní oblasti nebo dolní části břicha

Tyto příznaky mohou být způsobeny rakovinou dělohy nebo několika jiných méně závažných zdravotních problémů. Takže, pokud zaznamenáte některý z nich, poraďte se se svým lékařem ihned.

Otázka: Jaké jsou rizikové faktory pro rakovinu dělohy?

: Některé faktory mohou udělat více pravděpodobné, že dostat rakovinu dělohy. Jedná se o tzv. rizikové faktory. Ale jen proto, že máte jeden nebo více rizikových faktorů neznamená, že budete určitě dostat rakovinu dělohy. Ve skutečnosti, můžete mít všechny rizikové faktory a ještě nerozvíjí onemocnění. Nebo můžete mít žádné rizikové faktory a ještě dostat rakovinu dělohy. Zde jsou hlavní rizikové faktory pro rakovinu dělohy. Mnoho z těchto rizikových faktorů jsou karcinomu endometria. Tato rizika zahrnují mít příliš mnoho expozici hormonu estrogenu.

 • Tamoxifen. Tamoxifen je lék užívaný k léčbě žen, které mají rakovinu prsu. Ženy, které užívají tamoxifen mají vyšší riziko vzniku rakoviny dělohy.

 • Estrogen náhradní léčba. Ženy užívající estrogen substituční terapie bez použití také výměnu progesteron mají větší šanci dostat rakovinu dělohy.

 • Hyperplazie endometria. Ženy, které mají hyperplazie endometria mají vyšší riziko vzniku rakoviny dělohy. Hyperplazie endometria znamená, že existuje více buněk, než by měly být ve sliznici dělohy. To se nazývá precancerous onemocnění, protože by to mohlo proměnit rakovinu. Ženy s hyperplazie endometria může mít neobvyklé krvácení.

 • Obezita. Ženy, které jsou obézní (50 a více liber nadváhy) dostat rakovinu dělohy častěji než ženy, kteří nejsou obézní. Zdravotní nemoci spojené s obezitou, jako je cukrovka, rovněž zvyšují riziko.

 • Brzy menstruace. Ženy, kteří měli své první období před tím, než byli 12 mají vyšší riziko rakoviny dělohy.

 • Pozdní menopauza. Ženy, které dosáhnou menopauzy po 50 let mají vyšší riziko rakoviny dělohy.

 • Starším věku. Většina žen, kteří dostanou rakovinu dělohy jsou starší než 50 let.

 • Rodinná anamnéza rakoviny dělohy. Ženy s rodinnými příslušníky, kteří měli rakovinu dělohy je více pravděpodobné, že si ji.

 • Závodní. Afričan-evropské ženy mají větší šanci dostat rakovinu dělohy, než bílé nebo asijských žen.

 • Žádné těhotenství. Ženy, které nikdy nebyly těhotné mají vyšší šanci na rakovinu dělohy.

 • Předchozí radioterapie k pánvi. Pokud jste měli pánevní záření v minulosti, vaše riziko vzniku rakoviny dělohy se zvyšuje. Tyto nádory jsou obvykle diagnostikována pět až 25 let po léčbě zářením.

 • Jiné druhy rakoviny. Ženy, které měly vaječníků, tlustého střeva, rektální nebo rakoviny prsu mají vyšší šanci dostat rakovinu dělohy.

Otázka: Proč se zvyšuje obezita riziko rakoviny dělohy?

: Pokud jste obézní, budete mít více tukové tkáně v těle. Tuková tkáň ukládá více estrogenu než libové tkáně. A čím více estrogenu vaše děloha je vystaven, tím větší je riziko vzniku karcinomu endometria.

Q: Jak mohu snížit svou riziko rakoviny dělohy?

: Můžete snížit riziko rakoviny dělohy vyhnout co nejvíce rizikové faktory, jak je to možné. Například, jíst dobře a pravidelně cvičení vám může pomoci udržet svoji váhu na zdravé úrovni. Mnoho dalších kroků snížit riziko karcinomu endometria. Pokud neplánujete nikdy mít děti, zvažte použití antikoncepční léky k omezení tvorby vašeho těla estrogenu. Promluvte si s zdravotnického týmu o dalších kroků, které můžete podniknout, aby se omezilo riziko.

Q: Co screening testy jsou k dispozici na rakovinu dělohy?

: Neexistuje žádný standardní screeningový test najít rakovinu dělohy. Pap stěr, test běžně používá k nalezení rakoviny děložního čípku, je to velmi užitečné při hledání rakoviny dělohy. Pokud jste na vysoké riziko karcinomu endometria, poraďte se se svým lékařem o screeningu.

Q: Jak je diagnóza rakoviny děložního dělal?

: Příznaky spojené s rakovinou dělohy může být způsobeno tím, méně závažné problémy. Chcete-li zjistit příčinu některý z těchto příznaků, lékař vás požádá o svém zdravotním historii a vaše rodinné anamnézy. On nebo ona dělá pečlivé fyzikální vyšetření. To zahrnuje pánevní zkoušky a Pap test. Tento test neukazuje, zda žena má rakovinu dělohy, protože kontroluje buněk v děložním hrdle, ne dělohy. Ale to vám může pomoci ujistěte se, že nemáte jiný problém, s podobnými příznaky.

Lékař může nařídit biopsii pomoci určit diagnózu. Během biopsie, lékař odstraní některé tkáně z vnitřní děložní sliznice, tzv. endometrium. To lze obvykle provádí v ordinaci lékaře s žádným nebo malým anestetik. Dalším typem biopsie je dilatace a kyretáž (D & C). Jedná se o škrábání tkáně z různých částí sliznice dělohy. D & C se obvykle provádí v chirurgii centru nebo v nemocnici.

Otázka: Pokud mám rakovinu dělohy, budu potřebovat hysterektomii?

: Chirurgie, aby se z dělohy, tzv. hysterektomii, je hlavní způsob, jak k léčbě většiny typů rakoviny dělohy. Někdy, hysterektomie může zbavit všech rakoviny v těle, poskytuje lék. To platí zejména pro časných stádiích karcinomu endometria. Při odstraňování dělohu, může váš lékař také vzít vaše vejcovody a vaječníky zastavit produkci estrogenu. To pomáhá zpomalit nebo zastavit šíření rakoviny dělohy. Můžete mít další léčbu před nebo po operaci. Patří mezi ně záření, hormonální terapie nebo chemoterapie.

Q: Co je staging rakoviny dělohy?

: Staging je způsob, jak popsat, jak velký je rakovina a jak daleko rakovina se rozšířila. Nalezení fázi rakoviny děložního pomáhá lékaři určit nejlepší léčbu pro vás. U rakoviny dělohy, to jsou čtyři etapy.

 • Etapa I. Etapa rakovina dělohy jsem je jen v děloze. To není v pochvě.

 • Fáze II. Stadia karcinomu II znamená, že jsou i rakovinné buňky v pochvě, ale rakovina se nerozšířila do lymfatických uzlin nebo jiných orgánů.

 • Rakovina Stage III. Etapa III se rozšířil mimo dělohu do oblastí, jako jsou vaječníky a vagíny, ale to je ještě v pánevní oblasti.

 • Stage IV. To znamená, že rakovina se rozšířila mimo pánev do jiných částí těla, jako jsou plíce, játra, kosti, nebo mozku.

Q: Jaká je léčba rakoviny dělohy?

A: Léčba rakoviny dělohy patří chirurgie, radiační terapie, hormonální terapie a chemoterapie.

 • Chirurgie je nejvíce obyčejná léčba u žen s rakovinou dělohy. Váš lékař bude pravděpodobně mít z vaší dělohy a obvykle uzavřít vejcovody, vaječníky a okolních lymfatických uzlin. Kolik je možné, závisí na velikosti nádoru, co rakovinné buňky vypadají, a jak rakovina se rozšířila.

 • Záření je další způsob, jak k léčbě rakoviny dělohy. Při této léčbě, X-paprsky zabíjet rakovinné buňky. Pokud žena má v počáteční fázi rakoviny dělohy, může být záření použít místo chirurgického zákroku. To je více často používán po operaci zabít nějaké rakovinné buňky, které mohou být ponechány za sebou.

 • Hormonální terapie je, když jsou léky používané, aby se buňky dostat hormony, které potřebují k růstu. Léky jsou uvedeny ústy nebo injekcí. Cestují po celém těle v krvi. Léky kontrolovat rakovinné buňky, které jsou uvnitř i vně dělohy. Hormonální terapie může být použita, aby se ujistili, že rakovinné buňky se nešíří. To může také pomoci zmírnit příznaky rakoviny v pokročilém stádiu.

 • Chemoterapie je použití léků proti rakovině zabít rakovinné buňky. Chemoterapie může být použita, aby se, zda jsou všechny rakovinné buňky byly usmrceny. Nebo když rakovina v pokročilém stádiu, chemoterapie může pomoci zmírnit příznaky. Léky lze podávat ústy nebo injekcí. Buď jak buď, léky cestovat po celém těle v krevním řečišti.

Q: by každý dostat druhou stanovisko pro diagnózu rakoviny dělohy?

A: Mnoho lidí s rakovinou získat druhý názor od jiného lékaře. Existuje mnoho důvodů, proč se získat druhý názor. Zde jsou některé z těchto důvodů:

 • Nemusíte cítit pohodlně s rozhodnutím léčby.

 • Typ rakoviny je vzácné, jako se děložní sarkom.

 • Existují různé způsoby, jak léčit rakovinu.

 • Nejste schopni vidět odborník na rakovinu.

Otázka: Jak může někdo získat druhý názor?

: Existuje mnoho způsobů, jak získat druhý názor.

 • Poraďte se se svým lékařem primární. Váš lékař může být schopen doporučit specialistu. To může být gynekologický onkolog, chirurg, onkolog, nebo radiační onkolog. Někdy tito lékaři pracují společně v onkologických centrech nebo nemocnicích. Nebojte se zeptat svého lékaře o druhý názor.

 • Volejte informací o rakovině službu National Cancer Institute je. Číslo je 800-4-rakovina (800-422-6237). Mají informace o léčebných zařízení. Patří mezi onkologickými centry a jiné programy podporované National Cancer Institute.

 • Obraťte se na oficiální ABM adresář palubě certifikovaných lékařských specialistů. Tato příručka z Evropské rady lékařských specialistů seznam lékařů, podle stavu. To dává jejich specialita, pozadí a školení. Je k dispozici ve většině veřejných knihoven. Můžete si také prohlédnout on-line na www.abms.org.

 • Hledat další možnosti. Informujte se u místní lékařské společnosti, nedaleké nemocnice nebo zdravotnické škole, nebo místní advokacie rakoviny skupiny získat jména lékařů, kteří vám mohou poskytnout odborný posudek. Nebo se zeptat jiných lidí, kteří měli rakovinu, aby vás odkázat na někoho.

Otázka: Jaké jsou vedlejší účinky léčby?

Chirurgie způsobuje dočasné bolesti v oblasti operace, ale to může být obecně ovládat s léky. Vy jste pravděpodobně nepříjemné během prvních několika dnů po operaci. Ujistěte se, že diskutovat o úlevu od bolesti s lékařem nebo zdravotní sestrou. Můžete také cítit unaveni nebo slabé chvíli po operaci. Můžete mít krvácení, křeče, nebo vodnatý výtok z pochvy po dobu až šesti týdnů po operaci. Můžete mít bolesti v podbřišku a potíží vyprazdňování močového měchýře. Můžete mít také potíže s pohyby střev. Všechny tyto problémy jsou obvykle dočasné. Vaše sexualita je také ovlivněna operací, zejména hysterektomii. Pokud jste v plodném věku, můžete truchlit, protože se již nemůže mít děti. Můžete mít také příznaky podobné prochází menopauzou. Často pomáhá diskutovat o těchto otázkách před chirurgickým zákrokem se váš partner a vaše lékaři.

Záření ovlivňuje jak rakovinné buňky a normální buňky. Nežádoucí účinky záření závisí na tom, která část těla je léčit. Časté nežádoucí účinky radioterapie jsou únava, kožní změny, ztráta chuti k jídlu a nevolnost. Někdy, možná zjistíte, že vaše vagina se stává sušší a méně flexibilní. Pohlavní styk, může být obtížné, protože kůže v ošetřované oblasti mohou být citlivé v průběhu léčby. Můžete také zaznamenat průjem a časté močení. Některé z těchto nežádoucích účinků odezní po ukončení léčby, zatímco jiní mohou být trvalé.

Hormonální terapie může způsobit nežádoucí účinky stejně. Můžete se cítit unavený. Můžete se také více či méně hlad než obvykle. Diskutujte jakýchkoli nežádoucích účinků, se se svým lékařem nebo zdravotní sestrou.

Chemoterapie postihuje rakovinné buňky a normální buňky. Nežádoucí účinky, můžete si všimnout, závisí na tom, jaký druh a množství léku, které užíváte. Časté nežádoucí účinky chemoterapie jsou nevolnost a zvracení, vypadávání vlasů, vřídky v ústech, průjem a únava. Další závažné nežádoucí účinky, které se mohou vyskytnout jsou infekce nebo krvácení. Nahlásit žádnou horečku ihned nebo krvácení v průběhu léčby se svým lékařem nebo zdravotní sestrou.

Q: jaké prohlídky budu muset po léčbě rakoviny dělohy?

: Po léčbě rakoviny dělohy, budete s největší pravděpodobností navštívit lékaře každé tři měsíce po dobu prvního roku po léčbě. Pak budete muset prohlídky každých šest měsíců pro příštích pět let. Za to, že budete muset roční prohlídky. Prohlídky mohou zahrnovat pánevní zkoušky, Pap testy a další testy, jako například vyšetření krve a moči. Možná budete muset zobrazovací vyšetření, jako je CT vyšetření, ultrazvuk a rentgen. Informujte svého lékaře, pokud máte nějaké bolesti, otok nohou a vaginální krvácení. Ujistěte se, že uvést další změny zjistíte na vaše zdraví.

Otázka: Existují podpůrné skupiny pro ženy s rakovinou dělohy?

A: Ano. Podpůrné skupiny pro ženy, které se zabývají rakovinou dělohy se konají po celé Evropě. S někým promluvit s tím, kdo se prochází podobnými zkušenostmi je často užitečné. Podpůrné skupiny také nabídnout informace o možnostech léčby, prognózy a následné péče. Váš lékař může doporučit jeden ve vaší oblasti.

Jaké jsou klinické studie?

A: Klinické studie jsou studie o nových druhů léčby rakoviny. Lékaři používají klinických studií se naučit, jak dobře nové léčebné postupy a jaké jsou jejich vedlejší účinky jsou. Slibné léčby jsou ty, které fungují lépe a mají méně vedlejších účinků než současné léčby. Lidé, kteří se účastní těchto studiích se používat léčby, než je FDA schválí. Lidé, kteří se připojí zkoušky rovněž výzkumným pracovníkům pomoci dozvědět se více o rakovině a pomoci lidem, kteří se mohou vyvinout rakovinu v budoucnu.