Vesint

Anémie z nedostatku kyseliny listové

Co je folátu, deficit anémie?

Kyselina listová nedostatek je nedostatek kyseliny listové (jeden z vitaminů B) v krvi, což může způsobit typ anémie známý jako megaloblastickou (perniciózní anémie). Kyselina listová je vitamin B potřebná pro výrobu normálních červených krvinek.

Co je megaloblastická (perniciózní) anémie?

Megaloblastic anémie, nazývané také perniciózní anémie, je typ anémie, vyznačující se tím, velmi velké červené krvinky. Kromě toho, že buňky jsou velké, vnitřní obsah každé buňky nejsou zcela vyvinuty. Tato vada způsobuje, že kostní dřeň k produkci méně buněk, a, někdy, buňky umírají dříve než 120-ti denní průměrnou délku životnosti. Místo toho, aby kolo nebo ve tvaru disku, mohou červené krvinky jako ovál.

Co způsobuje kyselina listová, anémie z nedostatku?

Tato anémie je obvykle způsobena špatnou stravou, ve které odpovídající množství kyseliny listové jsou chybí. Kyselina listová se vyskytuje v potravinách, jako je zelená listová zelenina, čerstvé plody, obiloviny, maso, včetně jater a kvasnic. To je také vyrábí synteticky a přidán k mnoha potravinami. Alkohol narušuje vstřebávání kyseliny listové, aby osoby, které pijí nadměrně jsou v ohrožení pro folátu z nedostatku anémie. Kyselina listová nedostatek může také být viděn v některých onemocnění dolního zažívacího traktu, jako je celiakie, nebo u osob s rakovinou.

Nedostatek kyseliny listové se často vyskytuje během těhotenství, proto, že ženské tělo potřebuje zvýšené množství kyseliny listové. Nevolnost od ranní nevolnosti, nechutenství a špatné stravovací návyky také přispět k folátů deficitu během březosti. Existuje souvislost mezi nedostatkem folátů během těhotenství a defekty neurální trubice na vyvíjející se plod.

Neschopnost absorbovat kyselinu listovou mohou být také dědičná. Zděděné vrozenou folátu malabsorpce, genetickou problém, ve kterém děti nemohou absorbovat kyselinu listovou v jejich střevech, může vést k megaloblastickou anémii. To vyžaduje včasné intenzivní léčby, aby se zabránilo dlouhodobé problémy, jako je mentální retardace.

Některé léky, konkrétně ty, které prevenci záchvatů, jako jsou fenytoin, primidon a fenobarbital, může narušit vstřebávání kyseliny listové. Nedostatek může být obvykle zvládnuty doplněk stravy.

Jaké jsou příznaky kyseliny listové z nedostatku anémie?

Níže jsou uvedeny nejčastější příznaky kyseliny listové z nedostatku anémie. Nicméně, každý jednotlivec se může objevit příznaky jinak. Příznaky mohou zahrnovat následující:

 • abnormální bledost nebo nedostatek barvy v kůži

 • snížená chuť k jídlu

 • popudlivost

 • nedostatek energie nebo snadno únavy ( únava )

 • průjem

 • hladké a jemné jazyk

Příznaky folátu z nedostatku anémie může připomínat jiné krevní onemocnění nebo zdravotní problémy. Vždy se poraďte se svým lékařem pro diagnózu.

Jak se folátu, deficit anémie diagnostikována?

Folátu, deficit anémie může být podezření z obecných poznatků z kompletní anamnézy a fyzikálního vyšetření. Kromě toho, některé krevní testy mohou být provedeny k potvrzení diagnózy. Pokud anémie je myšlenka být způsoben problém v zažívacím traktu, může být studie baryum trávicího systému provedeny. Nedostatek kyseliny listové není obvykle produkují neurologické problémy; B12 dělá. Nedostatek kyseliny listové a B12 mohou být přítomny ve stejnou dobu. Pokud je nedostatek B12 zpracuje folátu omylem, příznaky anémie může snížit, ale neurologické problémy mohou být horší.

Léčba folátu z nedostatku anémie:

Specifická léčba folátu z nedostatku anémie bude určena lékařem na základě:

 • váš věk, celkový zdravotní stav a anamnéza

 • Rozsah onemocnění

 • vaše tolerance pro konkrétní léky, postupy, nebo terapie

 • očekávání na průběhu onemocnění

 • Váš názor či preference

Léčba může zahrnovat:

 • Vitaminové a minerální doplňky

 • změna stravy

 • léčení

 • léčba původce onemocnění

Léčba obvykle zahrnuje přijetí ústní nebo injekčně doplněk stravy kyselinu listovou po dobu nejméně dva až tři měsíce kromě jíst potraviny s vysokým obsahem kyseliny listové a snížení příjmu alkoholu. Pokud je porucha způsobená problémem absorpce v zažívacím traktu, může být nezbytné, aby první léčbě tohoto problému.