Vesint

Fakta o chlamydie

Chlamydia je bakteriální onemocnění, které se může šířit pohlavním stykem. Bakterie, která ji způsobuje, se nazývá Chlamydia trachomatis. Podle CDC, chlamydie je nejčastěji hlášeny infekční onemocnění v Evropě. Nicméně, to je stále do značné míry underreported. Většina lidí neví, že jsou infikováni chlamydie. Existuje několik příznaků v časných stádiích.

Kdo je ohrožen?

Každý, kdo má sex je v ohrožení pro chlamydie. Mladí dospělí jsou zvláště vysoké riziko, protože jsou méně pravděpodobné, že k používání kondomů při pohlavním styku.

Mohou chlamydie být zabráněno?

Snížení rizika můžete vzít, že zvýší vaše šance na získání chlamydie může pomoci zabránit. Muži a ženy se mohou šířit chlamydie tím, že nechráněný vaginální, orální nebo anální sex. Můžete snížit riziko tím, že sex. Nebo pokud tak učiníte, můžete snížit riziko tím, že omezí počet sexuálních partnerů, které máte a používání kondomů. Vyhněte se sexuální kontakt s nakaženou osobou, dokud on nebo ona dokončí léčbu. Pokud jsou diagnostikovány s chlamydií, je třeba otestovat a ošetřit pro infekci všech vašich sexuálních partnerů. Ženy jsou často opakovaně napaden, pokud jejich sexuální partneři nejsou ošetřeny.

Příznaky chlamydie

Většina lidí se chlamydie nemá žádné příznaky. Časnou známkou chlamydií u žen je sliznice-jako vaginální výtok. Nicméně, to není snadné symptom všímat, protože mnoho žen má různé množství vypouštění ze dne na den. Jedná se o další příznaky, které ženy mohou mít.

 • Bolest nebo pálení při močení

 • Abnormální výtok z pochvy

 • Bolest v podbřišku nebo dolní části zad

 • Nevolnost

 • Horečka

 • Krvácení mezi menstruačními obdobími

 • Bolestivý pohlavní styk

Muži mohou mít výtok z penisu, časté močení, pálení při močení a bolestivé, oteklé varlata.

Komplikace z chlamydie

Neléčená, chlamydie může rozšířit do dělohy vejcovody a způsobit zánětlivé onemocnění (PID). Komplikace z PID jsou uvedeny níže.

 • Chronická pánevní bolest

 • Neplodnost

 • Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství je také nazýván tubární těhotenství. To se stane, když se oplodněné vajíčko hole do vejcovodu místo dělohy. Mimoděložní těhotenství musí být ukončena k záchraně života matky.

Chlamydia během těhotenství může mít vliv na dítě. To jsou některé z možných účinků.

 • Předčasný porod

 • Nízká porodní hmotnost

 • Infekce, jako je zánět spojivek (oční infekce) a zápal plic

Ženy, které mají chlamydie jsou vystaveni vyššímu riziku zachycení HIV, pokud jsou vystaveni viru.

Některé studie prokázaly souvislost chlamydií s rakovinou děložního čípku, ale oba z nich mají mnoho ze stejných rizikových faktorů.

Diagnostika a léčba

Pokud jsou diagnostikovány s chlamydií, můžete léčit a rychle vyléčit nemoc. Nicméně, většina žen a mužů se chlamydie mají mírné příznaky nebo vůbec. To je důvod, proč se často onemocnění zůstává nezjištěno.

Až do nedávné doby, to bylo těžké diagnostikovat chlamydie, protože testy byly těžké udělat, a výsledky byly nespolehlivé. Žena měla mít pánevní zkoušku, která dovolila lékař přijímat tekutiny z její pochvy. Diagnostika muže účastní odběru vzorků tekutiny z jeho močové trubice. Citlivější, méně invazivní a méně nákladné testy jsou nyní k dispozici. Jeden test, například, hledá chlamydií bakterií ve vzorku moči.

Lékaři používají antibiotika k léčbě chlamydie. Nejběžnější léčba je sedmidenní průběh doxycyklinu nebo jedna dávka antibiotika s názvem azithromycin.

Všechny sexuální partneři by měli být hodnoceno, zkoušeno a léčit. Lidé s chlamydií by neměla mít pohlavní styk, dokud oni a jejich sexuální partneři dokončili léčbu, jinak, mohou být znovu infikován.

Další screening je nutné

Rozšířený screening je efektivní způsob, jak zachytit a léčit chlamydie. CDC a Úřad obyvatelstva věcí zavedly řadu screeningových programů. CDC doporučuje roční projekce pro všechny sexuálně aktivní ženy věku 25 a pod. Rovněž doporučuje roční projekce pro starší ženy, které mají jeden nebo více rizikových faktorů. Mezi rizikové faktory patří s více než jednou sex partnera nebo bez použití kondomu. Těhotné ženy by měly být vždy testovány na chlamydie.