Vesint

Kolonoskopie

Co je to?

Kolonoskopie je vyšetření vaší úplné tlustého střeva, nebo tlustého střeva. Kolonoskopie je podobný jinému typu zkoušky zvané sigmoidoskopie, který se dívá pouze na poslední části tlustého střeva. Chcete-li provést kolonoskopii, lékař používá nástroj zvaný colonoscope, který je flexibilní okulárový tubus s objektivy, malé televizní kamery a světlo na jednom konci. Prostřednictvím svazků flexibilní skleněných vláken (vlákno-optických technologií) a malým videa počítačový čip, colonoscope prohledá uvnitř vašeho tlustého střeva a přenáší obraz na obrazovku videa.

V průběhu kolonoskopie, může Váš lékař kontrolovat tlustého střeva abnormální výrůstky zvané polypy, místa krvácení a dalších onemocnění, jako je kolitida. Tento postup může trvat až jednu hodinu a je provedena ve speciálním endoskopii apartmá nebo v ambulantní části nemocnice. Ačkoli colonoscope je mazána a ohýbá snadno, budete lehce pod sedativy, aby se minimalizovalo jakékoli nepohodlí.

Co to je používáno pro

Kolonoskopie je používán se podívat na sliznici tlustého střeva. Díky tomu, že je užitečné při detekci rakoviny tlustého střeva, polypy, záněty a další problémy z gastrointestinálního traktu. Chcete-li obrazovka stále na rakovinu tlustého střeva, může lékař doporučit kolonoskopie každých 7 až 10 let. Kolonoskopie by měla začít dříve, u lidí s vysokým rizikem rakoviny tlustého střeva v důsledku rodinnou anamnézou kolorektálního karcinomu, chronické zánětlivé onemocnění střev, nebo některých dědičných syndromů, včetně familiární adenomatózní polypózy. Pravidelné kolonoskopie v častějších intervalech, také je určen pro každého, kdo již měl buď rakovinný růst nebo precancerous polyp odstranit z tlustého střeva.

Kolonoskopie může být provedeno jako navazující zkouškou po pozitivním fekální okultní krevní test. To také může být použit k identifikaci zdroje krvácení z konečníku nebo k potvrzení, že existují oblasti kolitidy (zánět tlustého střeva), na někoho, kdo má příznaky.

Pokud lékař vidí podezřelou plochu během kolonoskopie, on nebo ona může použít přílohu na konci kolonoskopem vzít biopsie (malý vzorek tkáně), musí být zkoumána v laboratoři. Jestliže polyp je během kolonoskopie, může Váš lékař použít nástavec smyčku odstranit celý polyp tak, aby jej bylo možné poslat na analýzu do laboratoře.

Příprava

Váš střeva musí být prázdné během kolonoskopie, aby váš lékař jasný pohled na vaše střevní stěny. Chcete-li pomoci vyprázdnit střeva, váš lékař vám konkrétní pokyny týkající se použití projímadla den před zákrokem. Různé lékaři mohou doporučit různé projímavé režimy, s nebo bez klystýr. V některých případech, budete také muset dodržovat tekutou dietu jeden až dva dny před postupem s plnou rychlé (nic ústy) po půlnoci večer před výkonem. Váš lékař vám poskytne více přesné údaje o stravě při plánování vaší kolonoskopii zkoušku. Vzhledem k tomu, budete dostávat léky během kolonoskopie, která může způsobovat otupělost, zajistíme pro přítele nebo člena rodiny, které vám pomohou dostat domů z ordinace.

Jak se to dělá

Budete kladen na nemocniční košili, a asistent lékaře bude zaznamenávat vaše vitální funkce, včetně teploty, tepu a krevního tlaku. Pulsní oxymetr (pro měření kyslíku stupeň nasycení krve) mohou být uváděny na prstu, ucha nebo prst, a EKG (EKG), nahrávání patche budou umístěny na hrudníku sledovat váš tep. Budete požádáni, abyste ležet na boku na vyšetřovacím stole, s dolní částí těla na které se vztahuje listu. Jako lékař nařídí, můžete být požádáni o zvýšení jednu nebo obě kolena až k hrudníku. Budete mít léky, které se lehce usedlý vás a pomůže váš lékař vložte namazaný, flexibilní colonoscope do konečníku a, podle potřeby, čerpadlo malé množství vzduchu přes kolonoskopem otevřít svůj střevní pasáž pro jasnější zobrazení. Váš lékař může také odebrat vzorek stolice nebo biopsie z uvnitř střeva.

Follow-up

Po kolonoskopie je hotovo, můžete obléknout. Nicméně, protože stále můžete cítit ospalí z léků, přítel nebo člen rodiny by vám měly pomoci dostat domů. Můžete procházet plyn, která byla čerpána do vašeho střeva v průběhu zkoušky.

Můžete se vrátit na normální stravě, kdykoli si budete přát. Pokud váš lékař odebral vzorek stolice nebo biopsii během zkoušky, zkontrolujte zpět za několik dní na výsledky.

Rizika

Asi 1 až 3 z každých 1000 kolonoskopií, dojde k vážné komplikace. To může zahrnovat silné krvácení nebo defekt nebo poranění střevní stěny.

Kdy volat profesionální

Ihned zavolejte svého lékaře, pokud vidíte krvácení z konečníku po kolonoskopii, nebo pokud máte pocit na omdlení, závratě nebo dušnost nebo máte bušení srdce. Také kontaktujte svého lékaře, pokud máte pocit na zvracení, zvracení, křeče, nebo jakýkoli jiný typ bolesti břicha nebo pokud se u Vás objeví horečka, zimnice, těžké bolesti hlavy nebo svalů.