Vesint

Priapismus

Co je to?

Priapismus je abnormálně dlouhotrvající a často bolestivá erekce. Obvykle se tento erekce není způsobena sexuální touhy nebo stimulace, a není vystřídán orgasmu. Priapismus může začít po delší sexuální aktivity, i když to samo o sobě není, že způsobují priapismus. Většina mužů vyhledejte lékařskou pomoc během několika hodin až dnů, ale jen málo lidí může mít částečnou erekci, která přetrvává několik týdnů.

Priapismus může ovlivnit muže jakéhokoli věku. Většina případů se vyskytuje u chlapců ve věku 5 až 10 let nebo mužů ve věku 20-50 roků. Běžné příčiny patří:

 • Alkoholu nebo kokainu zneužití

 • Léky, včetně antidepresiv, zejména trazodonu (Desyrel), sedativa, krevní tlak léky a ředění krve

 • Spinální problémy kabel

 • Trauma na genitálie, třísla nebo pánve

 • Srpkovitá anémie

 • Anestézie

 • Penisu injekční terapie jako součást léčebného režimu pro léčbu impotence

Až v jedné třetině případů, žádná konkrétní příčina lze nalézt.

V normální erekci, žíly, které jsou odvodňovány krev z penisu úzkých a způsobit krve pro zálohování, který dělá penis ztuhla a bobtnat. Po žíly relaxovat a otevřený, penis nebude vztyčené. Ve většině případů priapismus, tyto žíly nejsou relaxaci po orgasmu, což způsobí, že penis zůstat vzpřímený. Méně obyčejně, priapismus nastane, když tolik krve proudí do penisu, která nemůže odtékat, a to i přes žíly, které řádně fungují. Tento zvýšený průtok krve je obvykle způsobena poškozené cévy.

Příznaky

Příznaky priapismus jsou:

 • Bolestivá erekce, která trvá déle než po čtyřech až šest hodin a není vystřídán orgasmu

 • Částečné erekce, která trvá déle než několik dní, a to i v případě, že není bolestivé

Diagnóza

Váš lékař bude ptát na vaši zdravotní historii, a použití léků, drog a alkoholu. On nebo ona vás bude zkoumat, a nařídí provedení krevních testů. Další testy mohou zahrnovat:

 • Ultrazvuk nebo angiogram (X-ray pomocí barvivo vstřikuje do krevních cév) penisu

 • Vzorek krve z penisu

Očekávaná doba trvání

Obvykle priapismus nezlepší bez lékařské pomoci.

Prevence

V několika málo případech, priapismus může vyskytnout více než jednou. Pokud se tak stane, je důležité, aby se zabránilo léky, alkohol nebo léky, které mohou vyvolat tyto epizody. Nicméně, u většiny mužů, priapismus neočekávaně nastane a nelze zabránit.

Léčba

Léčba priapismu závisí na příčině. Ve většině případů, bude lékař začít znecitlivění penisu, a pak použít jehlu pro odstranění zachyceného krev z rozvodněné penisu. Často, bude lékař aplikovat lék, který pomáhá uvolnit zúžené cévy. Obvykle se tato léčba funguje okamžitě.

Muži s zpola vzpřímené, bezbolestné erekce, které jsou méně časté, je větší pravděpodobnost, že mají problém s příliš mnoho krve proudí do penisu, spíše než se zúžily žíly. Toto onemocnění se často následuje trauma penisu nebo třísla. Poté, co je diagnóza potvrzena ultrazvukem nebo angiogram, léčba zahrnuje zpomalení toku krve. To může být provedeno s operací nebo s katétrem závitem cévami v rozkroku.

Když srpkovitá anémie způsobuje priapismus, léčba obvykle začíná s tekutinami podáván intravenózně (do žíly), kyslík a transfúzní non-srp krve. Je-li tato léčba není účinná, aspirace terapie, jak je popsáno výše, nebo chirurgický zákrok, může být požadováno.

Kdy volat profesionální

Měli byste zavolat lékaře, pokud se u Vás objeví erekci, která trvá déle než čtyři až šest hodin, a to zejména v případě, že erekce je bolestivá a není způsobena sexuální stimulace.

Prognóza

Pokud je priapismus ošetřoval brzy, výsledek je obvykle vynikající. Nicméně, je-li zpoždění lékařské ošetření, problém může vést k trvalé impotenci.