Vesint

Rostoucí bolesti: benigní hyperplazie prostaty

I když ořech tvaru Prostata je součástí reprodukční systém, způsobuje problémy s močením, ne sex, když se stane zvětšené. To proto, že močová trubice, trubice, které odvádějí moč z močového měchýře, prochází přímo přes prostaty.

Stejně jako ostatní orgány, prostata má prudký růst v období dospívání a zastaví rostoucí v dospělosti. Na rozdíl od jiných orgánů, nicméně, prostaty má druhý období růstu, který začíná pomalu ve středním věku, a shromažďuje rychlost do vysokého věku. Výsledkem je benigní hyperplazie prostaty nebo BPH.

Nové chirurgické léčby a zlepšení lékařské terapie dávat muže s BPH nových možností pro starý problém.

Co způsobuje BPH?

Dvě věci jsou důležité pro BPH rozvíjet: věk a testosteron. Ale lékaři nevědí, proč někteří lidé rozvíjet BPH, zatímco jiní ne. Zdá se pravděpodobné, že různé růstové faktory stimulují buňky prostaty u mužů s BPH.

Vědci dosud objevili příčinu BPH. Ale oni identifikovali některé důležité rizikové faktory:

 • Abdominální obezita

 • Kouření cigaret

 • Nedostatek pohybu

 • Špatná strava

 • Nadměrný příjem alkoholu

Lékaři nevědí, zda zdravý životní styl může zabránit BPH. Ale protože tyto stejné rizikové faktory přispívají k onemocnění srdce, rakoviny, mrtvice a cukrovky, zdravý životní styl je chytrou volbou pro každého.

Příznaky BPH

Až do nedávné doby, lékaři se domnívali, že se symptomy BHP byly v přímém vztahu k velikosti žlázy. Ale nový výzkum ukazuje, že to není tak jednoduché. Ve skutečnosti, někteří lidé s velmi velkými prostatou mají málo příznaků, zatímco někteří s relativně malými žláz má spoustu příznaků.

Některé symptomy mohou být důsledkem zúžení močové trubice, stejně jako ukazováček a palec může zpomalit tok tekutiny brčkem:

 • S namáhat a čekat na začátek močení

 • Slabý, pomalý proud moči

 • S dlouhou dobu močení a driblování na konci

 • Ne vyprazdňování močového měchýře úplně. Ve své nejzávažnější podobě, to znamená, že člověk nemůže močit vůbec, naléhavý problém zvaný akutní retence moči.

Nebo to může být způsobeno podráždění močového měchýře:

 • Naléhavý, někdy nekontrolovatelné, potřeba močit a častý průchod malého množství moči

 • Časté noční močení

Zde můžete ohodnotit vaše příznaky pomocí Evropské urologické asociace (AUA) Příznaky index ve svém pacient příručce.

Závažné komplikace BHP jsou vzácné, ale zahrnují:

 • Kompletní zablokování proudu moči, který vyžaduje neodkladnou léčbu

 • Moč zálohování na ledviny, snížení funkce ledvin

 • Močové kameny, krvácení nebo infekce močových cest

BPH nezvyšuje muže riziko vzniku rakoviny prostaty. Nicméně, to může komplikovat diagnózu rakoviny prostaty, BPH, protože často vyvolává specifický antigen krevní prostaty (PSA), výsledky na úrovni považovány za podezřelé z rakoviny.

Diagnóza BPH

Komplikované lékařské testy nejsou nutné diagnostikovat BPH. AUA Příznaky Index je nejdůležitější součástí hodnocení. Váš lékař by měl rovněž:

 • Zkontrolujte, zda pro další onemocnění, které mohou produkovat močových příznaků, jako je diabetes a neurologických poruch

 • Proveďte digitální rektální vyšetření k hodnocení velikosti prostaty a zkontrolovat abnormality, které by mohly naznačovat rakovinu nebo infekci

 • Podívejte se funkci ledvin s moči a krevní testy

Test PSA v krvi se také screening rakoviny prostaty. Další testy jsou k dispozici pro muže s komplikacemi. Muži by měli také oznámit léky, které mohou zpomalit tok moči, jako je snižující překrvení a antihistaminika.

Možnosti léčby

BPH je natolik závažné, u některých mužů vyžadovat okamžitou léčbu. Avšak u většiny mužů, BPH postupuje pomalu. Mohou se rozhodnout pro sebe, když a pokud je třeba léčit. Zde jsou naše možnosti.

Bdělé čekání je bezpečná volba, stejně jako jediná volba pro muže s nízkou Příznak Index skóre. Je to také rozumná volba pro mnoho dalších, kteří se nacházejí že jednoduché úpravy životního stylu snížit denní obtěžující faktor BHP. Zde je několik změny životního stylu vyzkoušet:

 • Snižte příjem tekutin, zejména po večeři.

 • Omezte příjem alkoholu a kofeinu, a vyhnout se jim po polovině odpoledne, jak jsou diuretika, která zvyšují průtok moči.

 • Vyhnout léky, které stimulují svaly hrdla močového měchýře a prostaty, jako je pseudophedrine a dalších dekongesci.

 • Vyhněte se léky s anticholinergní vlastnosti, které oslabují stahy močového měchýře. Antihistaminika, jako diphenhydramine jsou nejčastějšími pachateli. Různé antidepresiva a spazmolytika mají podobné vlastnosti.

 • Pokud užíváte diuretika pro vysoký krevní tlak nebo problémy se srdcem, zeptejte se svého lékaře, aby se pokusili snížit dávku nebo nahradit jiným léky, které bude pracovat i bez zvýšení průtoku moči.

 • Nikdy ujít šanci na záchod, i když močový měchýř není pocit sytosti. Udělejte si čas, takže můžete vyprázdnit močový měchýř, stejně jako je to možné. Naplánujte zastavit v pravidelných intervalech během automobilových výletů. Žádost o sedadlo uličky pro leteckou dopravu nebo na divadelních a sportovních akcí.

 • Když jste v novém prostředí, naučit se umístění koupelně dříve, než budete opravdu potřebovat.

 • Udělej si svůj noční výlety do koupelny snadné a bezpečné. Ujistěte se, že je dostatek světla vidět, kam jdete. Vyhněte se jasné světlo, že nárazy jsi vzhůru, takže je pro vás těžké se dostat zpět do spánku. Ujistěte se, že nejsou žádné elektrické kabely, telefonní dráty, volné koberce nebo černé objekty, které by mohly výlet vás.

Pokud můžete žít pohodlně s BPH, udělejte to. Ale pokud se vaše příznaky se zhoršují, budete mít několik nových a vylepšených možností, aby zvážila.

Léky mohou snížit nepříjemné příznaky BHP.

 • Alfa-blokátory relaxaci hladkých svalových buněk v prostaty a močového měchýře. Starší léky, terazosin a doxazosin může způsobit závratě snížením krevního tlaku příliš mnoho v některých mužů s BHP. Novější léky, tamsulosin a alfuzosin mají mnohem menší vliv na krevní tlak. Všechny tyto léky působí během několika týdnů, a asi 70% mužů s BPH zlepšit. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat nosní ucpání, bolesti hlavy, sucho v ústech, a snížené ejakulace (méně pravděpodobně se alfuzosin).

 • Hormonální blokátory, finasterid a dutasterid, vlastně zmenšit velikost žlázy. Tyto léky pracují pomalu - více než 6 měsíců nebo déle - a jsou užitečné jen pro muže s poměrně velkými prostaty. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat snížené sexuální funkce.

 • Kombinovaná léčba s alfa-blokátoru a hormonální blokátor může snížit riziko komplikací u mužů se středně závažnou až závažnou BPH.

Chirurgie býval jedinou účinnou léčbu BPH než moderní léky. Přestože léky jsou účinné pro mnoho mužů s BHP, někteří ještě potřebovat operaci. Některé přístupy jsou k dispozici:

 • Transuretrální resekce prostaty (TURP), byl "zlatý standard" v léčbě benigní hyperplazie prostaty. V posledních letech však její lesk poskvrnil - ne kvůli problémům s provozem samotné (je to vlastně dostal lepší), ale proto, že z nových lékařských a chirurgických soupeři. TURP nevyžaduje řez kůží, ale provoz 90-ti minut se vyžadují hospitalizaci a spinální nebo celkovou anestézii. Chirurg prochází skrz resektoskop pacienta močové trubice, pak se používá elektrické smyčky odříznout prostaty tkáně, která se zpomaluje tok moči. Foley katétr je ponechán na místě vyprázdnit močový měchýř na den nebo dva, po kterém pacient může vést ke ztrátě na vlastní pěst. Pokud vše půjde dobře, že je doma ve dvou nebo tří dnů. Výsledky se sice liší, TURP snižuje symptomy BHP v 80% až 90% pacientů. Ale mohou být časné komplikace, jako je například infekce nebo krvácení. Později se 50% až 75% pacientů zažít suché ejakulaci, 5% až 10% se erektilní dysfunkce, a 1% až 3% zkušenosti inkontinence. A protože prostaty může dorůst až 20% pacientů TURP vyžadují větší léčbu do 10 let.

 • Novější, méně invazivní terapie znít jako polévka abecedy: TUMT, TUNA, TUIP, HIFU, CLAP, TUBD, například. Některé úpravy využívat energii z laserů, mikrovln, ultrazvuk nebo elektřinu zničit nežádoucí tkáň prostaty, zatímco jiní se spoléhají na malé řezy v žláze. Protože tyto terapie jsou nové, nejsou k dispozici ve všech nemocnicích. Dlouhodobé výsledky nejsou známy, ale většina se objeví účinnější než léky, ale méně úspěšný než TURP. Přesto, pokud jsou k dispozici ve vašem zdravotnickém středisku, mohou být stojí za zvážení, protože oni obecně mají nižší riziko komplikací než turps a rychlejší návrat k běžným aktivitám.