Vesint

Závislost na alkoholu (alkoholismus)

Co je to?

Alkoholismus (závislost na alkoholu) je nejzávažnější typ problému s alkoholem. Neexistuje žádná absolutní počet nápojů za den nebo množství alkoholu, který definuje alkoholismus, ale odborníci definován limit, nad kterou riziko pití výrazně zvýšit.

Zde jsou některé definující charakteristiky závislosti na alkoholu:

 • Tolerance - potřeba pít více a více alkoholu cítit stejné účinky nebo schopnost pít více než jiných lidí, aniž by se opít.

 • Abstinenční příznaky - Po zastavení nebo řezání zpět na pití, příznaky jsou úzkost, pocení, třes, poruchy spánku, nevolnost nebo zvracení, a, ve vážných případech, fyzické křeče a halucinace.

 • Touha přestat pít, ale neschopnost učinit.

 • Ztráta kontroly nad množstvím konzumovaného alkoholu.

 • Zaujetí s pitím.

 • Platební menší pozornost na jiné životní aktivity.

 • Ignorování problémy, někdy i ty velmi zřetelné.

Člověk se závislostí na alkoholu přišel se spoléhat na alkoholu fyzicky, psychicky i emocionálně. Mozek se přizpůsobí přítomnosti alkoholu a prochází trvalé změny. Při užívání alkoholu náhle zastaví, zvyklý vnitřní prostředí těla se mění drasticky, což způsobuje abstinenční příznaky.

Alkoholismus může být spojena s dlouhým seznamem psychologické, interpersonální, sociální, ekonomické a zdravotní problémy. Alkoholismus může zvýšit riziko vzniku depresí a sebevražd a hrají roli v násilných trestných činů, včetně vraždy a domácího násilí (zneužívání manžela nebo dítě). To může vést k dopravní nehodě a dokonce i nehod s účastí opilých chodců, kteří se rozhodnou jít domů po pití. Alkoholismus může také vést k nebezpečnému sexuálního chování, což má za následek náhodné těhotenství nebo pohlavně přenosných chorob.

Závislost na alkoholu zvyšuje riziko onemocnění jater ( hepatitida a cirhóza ), srdeční choroby, žaludeční vředy, poškození mozku, mrtvice a dalších zdravotních problémů. U těhotných žen, které pijí alkohol, je zde také nebezpečí, že dítě bude rozvíjet fetální alkoholový syndrom, shluk zdravotních problémů, včetně neobvykle nízkou porodní hmotností, obličejové abnormality, srdečních vad a poruch učení.

Životnost pravděpodobnost rozvoje alkoholismu, je velmi obtížné určit, ale to je velmi běžné. V Evropě, asi 1 na 16 dospělých mají vážné problémy s pitím a další miliony jsou zapojeni do toho, co odborníci považují rizikové pití. Ve skutečnosti, nedávná analýza ukázala, že 30% z reprezentativního vzorku obyvatel USA hlášeno užívání alkoholu poruchu v určité době v jejich životě.

Problémy s alkoholem přišlo z kombinace biologických tendencí a vlivů na životní prostředí.

 • Biologie. Lidé s rodinnou anamnézou závislosti na alkoholu jsou vystaveni většímu riziku pro rozvoj nemoci sami. Například, jestliže rodič má závislost na alkoholu, dítě má čtyři-krát větší riziko, že se stanou závislé na alkoholu. To je částečně způsobeno dědit geny, které zvyšují zranitelnost, snad se řídí fyzické projevy dané osoby na alkoholu nebo zkušenosti intoxikace. Někdy se alkohol používá k vyhladí pocity vyplývající z podkladového deprese nebo úzkostné poruchy.

 • Životní prostředí. Alkohol může být velká část sociální skupiny osoby, nebo může být součástí rodinného života (někdy dost destruktivně). Osoba může obrátit na alkohol získat úlevu od stresu (který často selhává, protože pití způsobuje problémy jeho vlastní). Podpora rodiny a zdravé přátelství může snížit riziko.

Příznaky

Závislost na alkoholu může zahrnovat některý z následujících příznaků nebo chování:

 • Po dlouhé epizody intoxikace

 • Pití samotné

 • S pracovní problémy nebo finanční problémy způsobené pitím

 • Ztráta zájmu o potravinách

 • Být neopatrný o osobní vzhled

 • S výpadky

 • Řízení pod vlivem alkoholu

 • Bolí sám, nebo někdo jiný pod vlivem alkoholu

 • Skrytí likéru lahve a sklenice skrýt důkazy o pití

 • Zažívají nálady nebo osobnostní změny

Protože velké množství alkoholu může být toxické pro tělo (např. kardiovaskulární, gastrointestinální a nervový systém), alkoholismus může také způsobit fyzické příznaky:

 • Ranní nevolnost nebo třes

 • Známky podvýživy způsobené špatnou stravou

 • Bolest břicha nebo průjem

 • Propláchnuté červené barvy na obličej a dlaně

 • Znecitlivění, slabost nebo brnění v rukou nebo nohou

 • Neobvykle časté náhodné úrazy, zejména pády

Diagnóza

I přesto, že poruchy související s alkoholem jsou velmi časté, jen malá menšina jednotlivců rozpoznat problém a získat pomoc. Proto, screening je velmi důležité, ať už se provádí lékaři primární péče nebo přáteli a rodinou.

Národní institut na zneužívání alkoholu a alkoholismus (NIAAA) nyní doporučuje, aby lékaři primární péče zeptejte velmi jednoduchý, ale konkrétní otázku - Kolikrát v minulém roce jste měli:

 • (Muži) 5 a více nápojů za den?

 • (Ženy) 4 nebo více nápojů za den?

Cílem této otázky je získat rychlou představu, zda je či není osoba, je zvýšené riziko pro rozvoj problémů souvisejících s alkoholem. Limity se liší pro ženy a muže, protože známých rozdílů v tom, jak se alkohol vstřebává, distribuovaných a vyloučeny z těla. To znamená, že riziko stoupá u mužů, kteří pijí více než 4 standardní nápoje denně (nebo více než 14 za týden), zatímco u žen, limit je nižší - 3 nápoje za den (a 7 nápoje za týden).

Téměř vždy, lidé se cítí nervózní, nebo defenzivní o jejich pití, což je jeden z důvodů to velmi častý problém, takže často jde nezjištěný nebo neadresné. NIAAA proto doporučuje, aby lékaři, aby se bod pomocí svého času s pacienty, aby jim vzdělávat o pití a jeho nebezpečí.

Jedinou otázku o konzumaci alkoholu je stejně dobrý screeningový test, jak o něco podrobnější, jako například u testu CAGE, který může být jednodušší sadu otázek požádat o dotčených rodinných příslušníků a přátel, kteří mohou váhat požádat přímé otázky týkající se množství.

Slovo "CAGE" je zařízení pro zapamatování otázek (viz zvýrazněná slova):

 • Obáváte se, že byste mohli potřebovat snížit na pití?

 • Myslíte si, že naštvaný, protože ostatní lidé kritizovali své pití?

 • Cítíte se provinile pití?

 • Potřebujete ráno EYE otvírák nápoj se uklidnit své nervy, nebo bojovat proti kocovině?

Další screening dotazník používaný lékaři je 10-otázka AUDIT (Alcohol Use Disorders Identifikace Test) vyvinula Světová zdravotnická organizace.

Lékaři často také položit otázku, zda člověk má problémy s alkoholem v práci, doma nebo s právními předpisy, jako je dostat se do bojů nebo řízení pod vlivem alkoholu. Lékař může požádat o fyzické příznaky alkoholismu. Jak trapné, protože odpovědi mohou být, by měl lékař prohlédnout problémy s pitím jako srozumitelné lidské dilema a není důvod pro jejich pacienti stydět.

Fyzikální vyšetření může odhalit známky špatné výživy a alkoholu v souvislosti s onemocněním jater nebo nervového poškození. Krevní testy mohou kontrolovat anémie, nedostatky vitamínů a abnormální hladiny jaterních chemikálií.

NIAAA má velmi užitečnou sadu prostředků pro širokou veřejnost a pro klinické lékaře. Všichni jsou snadno k dispozici on-line na www.niaaa.nih.gov.

Očekávaná doba trvání

Pro většinu lidí, kteří mají závislost na alkoholu, první životní problémy s alkoholem spojené se obvykle objevují v polovině 20. let do počátku 40. let. Neléčí, alkoholismus často přetrvává a zhoršuje v průběhu času. Až 30% lidí se závislostí na alkoholu podaří zdržet alkoholu, nebo ovládat své pití bez formálního zpracování. Na druhou stranu, nemoc může být fatální - existuje asi 100.000 úmrtí souvisejících s alkoholem za rok v Evropě.

Prevence

Neexistuje žádná absolutní způsob, jak zabránit alkoholismu. Screening je důležité, protože včasná detekce a léčba může zabránit nebezpečné komplikace.

Léčba

Pouze menšina lidí, kteří mají problémy s pitím jsou schopni vrátit se do mírných konzumentů alkoholu. Více často, jakmile člověk ztratil kontrolu nad jeho nebo její pití, nejbezpečnější přístup je obvykle přestat pít alkohol úplně.

Prvním krokem v tomto procesu je rozpoznání problému. Dobře známý jev odmítnutí, který je běžnou součástí nemoci, často změní na nemoc do chronického jednoho. Bohužel, čím déle nemoc trvá, tím těžší je léčit.

Lékař nebo zneužívání návykových látek odborník může být schopen pomoci osobě se podívat na důsledky pití. Nonjudgmental přístup k diskusi je zásadní. Je-li jedinec začíná uvažovat o alkoholu jako problém, stojí za to řešit, mohou vzdělávací skupiny poskytovat podporu pro vážení výhody a nevýhody pití.

Nikdy to není snadné pro rodinné příslušníky a přátele k identifikaci problému. Profesionální muset pomoci blízkým - laskavě, ale pevně - mluvit pijáka o bolestivý dopad pití má na ně.

Jakmile jedinec se zavazuje, že zastavení pití, bude lékař hledat a léčbě abstinenčních příznaků. V závislosti na množství a trvání konzumace alkoholu a jakýchkoliv příznaků, detoxikace (často jednoduše nazvaný "detox") z alkoholu lze provést ambulantně, nebo jako ústavní v nemocnici nebo zařízení pro léčbu drogové závislosti. Během procesu stažení, může lékař předepsat třídu antianxiety léků zvané benzodiazepiny na krátkou dobu, aby se snížila abstinenční příznaky.

Po odstavení od alkoholu, léků v některých případech může pomoci snížit chutě. Dva léky, které se vejdou do této kategorie jsou naltrexon (Revia) a Acamprosate (Campral). Jako alternativa, někdy lék disulfiram (Antabuse) mohou být předepsány. Disulfiram nesnižuje chuť, ale to motivuje není k pití, protože pití alkoholu při jeho užívání způsobuje nevolnost a zvracení. Lék s názvem topiramátu (Topamax), který se používá k léčbě záchvatů a migrény, může zmenšit posilující účinky alkoholu, ale to ještě není schválen pro toto použití Food and Drug Administration.

Po detoxikaci, mnoho lidí s poruchami alkoholu potřebovat nějakou formu dlouhodobé podpory nebo poradenství zůstat střízlivý. Programy obnovy se zaměřují na výuku osobu s alkoholismem o nemoci, jeho rizika, a způsoby, jak se vyrovnat s životními obvyklých stresů, aniž se otočil k alkoholu. Psychoterapie může pomoci člověku pochopit vlivy, které vyvolávají pití. Mnoho pacientů využívat svépomocných skupin, jako jsou Anonymní alkoholici (AA), Rational Recovery nebo SMART (Self managementu a obnovy vzdělávání).

Je velmi důležité při léčbě jakékoliv další problémy, jako je deprese nebo úzkost, které mohou přispívat k riziku pití.

Pokud má lékař podezření, že poškození spojených s požíváním alkoholu na játra, žaludek či jiných orgánů, může být nezbytné další zkoušky. Zdravá strava s vitaminovými doplňky, zejména vitamínů skupiny B, je užitečné.

Kdy volat profesionální

Zavolejte svého lékaře vždy, když vy nebo někdo z vašich blízkých má problém s alkoholem. Pamatujte si, že alkoholismus není známka slabosti nebo špatné povahy. Jedná se o onemocnění, které lze léčit. Čím dříve se léčba zahájí, tím snadněji alkoholismus je léčit.

Prognóza

O 30% alkoholiků jsou schopni abstinovat od alkoholu trvale bez pomoci formálního zpracování nebo self-help programu. Pro zbytek, průběh nemoci je velmi pestrá. Někteří lidé se procházejí obdobím, kde zůstávají střízliví, ale pak k relapsu. Jiní mají pevný čas s udržením jakékoli období střízlivosti.

Je však zřejmé, že střízlivější dny máte, tím větší je šance, že budete zůstat střízlivý. Další motivací fakt - zbývající střízlivý může zvýšit průměrnou délku života o 15 nebo více let.

Další informace

Národní institut na zneužívání alkoholu a alkoholismus (NIAAA)
5635 Rybáři Lane
MSC 9304
Bethesda, MD 20892-9304
Telefon: 301-443-3860
http://www.niaaa.nih.gov/ (Zejména "Přehodnocení pití" a "Pomoc pacientů, kteří pijí příliš mnoho." )

Národní informační středisko pro alkohol a informací o drogách (NCADI)
PO Box 2345
Rockville, MD 20847-2345
Toll-Free: 1-800-729-6686
Fax: 240-221-4292
TTY: 1-800-487-4889
http://www.health.org/

Anonymní alkoholici svět služby, vč.
PO Box 459
New York, NY 10163
Telefon: 212-870-3400
http://www.alcoholicsanonymous.net/

Al-anon/alateen
Al-Anon Family Group Headquarters, as
1600 Corporate Landing Parkway
Virginia Beach, VA 23454-5617
Telefon: 757-563-1600
Fax: 757) -563 až 1655
http://www.al-anon.alateen.org/