Vesint

Impotence (erektilní dysfunkce)

Co je to?

Impotence znamená, že muž penis nedostane dost těžké mít pohlavní styk. Člověk nemůže získat nebo udržet erekci. Lékařský termín je erektilní dysfunkce. Toto onemocnění postihuje asi 30 milionů lidí v Evropě. Erektilní dysfunkce je to samé jako předčasná ejakulace, který je ejakulaci během 1 minuty po zahájení pohlavního styku.

Mezi hlavní příčiny erektilní dysfunkce patří:

  • Vaskulární (krevní cévy) nemoc - erekce stane, když krev shromažďuje v šachtě penisu. Vaskulární onemocnění může omezit množství krve proudící do penisu nebo výše pobyt v penisu. Obojí může mít za následek problémy s erekcí. Cévy mohou být poškozeny kornatění tepen (ateroskleróza), nebo trauma. Cévní onemocnění je považován za nejčastější zdravotní příčinou impotence.

  • Poškození nervů (neuropatie) - Nervy se musí pracovat normálně pro člověka získat a udržet erekci. Nervy mohou být poškozeny diabetes, roztroušená skleróza, prostaty operace nebo poškození míchy.

  • Psychologické faktory - psychologické problémy, jako jsou deprese, úzkost, pocit viny, nebo strach může někdy způsobit sexuální problémy. Najednou byli myšlenka být hlavní příčinou impotence tyto faktory. Lékaři nyní víme, že fyzikální faktory způsobují impotenci u většiny mužů s problémem. Nicméně, rozpaky nebo "výkon úzkost "může mít fyzický problém ještě horší. Impotence způsobeno pouze tím, psychologických příčin se nachází nejčastěji u mladých mužů.

  • Léky - Mnoho léků způsobit problémy se sexuální funkcí, včetně léků na vysoký krevní tlak, deprese, onemocnění srdce a rakoviny prostaty.

  • Hormonální problémy - abnormální hladiny některých hormonů, jako je testosteron, hormonů štítné žlázy a hypofýzy hormon známý jako prolaktinu, může interferovat s erekcí a sexuální touhy (libida). To je neobvyklé příčinou impotence.

Příznaky

Muž s impotencí má buď problém s dosažením erekce nebo potíže udržet jeden. To obvykle narušuje sexuální aktivitou.

Impotence může stát náhle nebo postupně. Někteří muži se pomalu ztrácí pevnost jejich erekce nebo jak dlouho erekce poslední. V jiných mužů, a to zejména těch, jejichž impotence je do značné míry způsobeno psychologickými faktory, problém může nastat, nepředvídatelně a může zlepšit kdykoliv. Navzdory jejich potíže s erekcí u mužů s impotencí může i nadále mít normální orgasmus a ejakulace bez plné erekce.

Diagnóza

Váš lékař vás požádá o své zdravotní historii se dozvíte, pokud nějaké zdravotní onemocnění může být příčinou impotence, včetně vaskulární, neurologické a hormonální poruchy. Vzhledem k tomu, cévní poruchy postihují celé tělo, mnoho lidí, kteří mají impotenci z důvodu cévních onemocnění mají také anamnéze srdeční onemocnění, mrtvice nebo špatný krevní oběh v nohou. Neurologické problémy mohou přispět k impotenci u mužů s anamnézou diabetu a poranění míchy. Také může způsobit symptomy v jiných částech těla, jako je necitlivost nebo slabost v nohou. U mužů s abnormálními hladinami hormonů, snížená sexuální touha se často doprovází impotence. Váš lékař bude také přečíst léky, které užíváte, včetně volně prodejných přípravků a bylinných přípravků.

Váš lékař bude ptát na váš sexuální život, včetně otázek o kvalitě vašich sexuálních vztahů.

Váš lékař Vás vyšetří, včetně vašeho penisu a varlat, hledat důkazy o zdravotních problémů. Vaše krev může být testovány na hladinu cukru v krvi (pro kontrolu diabetu), cholesterolu a hladiny některých hormonů.

Občas, může lékař nařídit dodatečné testy, jako je test nazvaný noční penilní tumescence studie. To je způsob, jak zjistit, jak často se dostanete erekci, zatímco spíte. Další test, který může být provedeno, se nazývá Dopplerův ultrazvuk cév v penisu, která měří, jak dobře se krev proudící v penisu.

I když lékař nemusí být schopni dát vám zvláštní důvod, proč máte impotenci, mnoho z procedur dobře fungovat bez ohledu na to, co způsobilo problém, tak rozsáhlé testování nemusí být nutné.

Očekávaná doba trvání

Jak dlouho vaše impotence trvá, závisí na tom, co ji způsobuje a jak rychle se Vaše léčba začne pracovat. Důležitá věc k zapamatování je, že impotence je léčitelná ve všech věkových skupinách.

Prevence

Málo je známo o tom, jak zabránit impotenci. Nicméně, to může pomoci vyhnout se kouření cigaret a udržovat normální krevní tlak a hladinu cholesterolu úrovně, protože kouření a vysoká hladina cholesterolu může mít vliv na cévy. Muži s diabetem by měly pracovat na udržení hladiny cukru v krvi pod kontrolou. Protože některé léky byly spojeny s impotencí, poraďte se se svým lékařem o možných nežádoucích účincích dříve, než začnete jakýkoliv nový předpis.

Léčba

Existuje mnoho účinných způsobů léčby impotence. Nejpopulárnější je třída léčiv nazývané inhibitory fosfodiesterázy typu 5 (PDE5), který obsahuje sildenafil ( Viagra ), vardenafil (Levitra) a tadalafil (Cialis). Tyto léky, přijatá ve formě tablet až 60 minut před sexuální aktivitou, pracovat v přibližně 70% mužů. Jsou méně účinné u mužů s neurologickými příčinami impotence, jako je poškození nervů z operace prostaty, diabetes nebo poranění míchy. PDE5 léky mohou způsobit menší nežádoucí účinky, jako jsou návaly horka a bolesti hlavy, ale bylo prokázáno, že je v bezpečí u většiny mužů, včetně těch, které s onemocněním srdce. Nicméně, PDE5 léky mohou ovlivňovat s jinými léky a způsobit nebezpečně nízký krevní tlak. Oni by nikdy neměla být přijata s nitroglycerinem nebo jinými dusičnanů léků běžně používaných k léčbě srdečních onemocnění. Muži se zvětšenou prostatou, kteří užívající alfa-blokátory léky, jako tamsulosin (FloMax) nebo doxazosin (Cardura) by pravděpodobně vyhnout určitým PDE5 drogy.

Pokud tyto léky nefungují, nebo nelze použít, protože potenciální vedlejší účinky, může Vám Váš lékař doporučit jiné terapie. Lék alprostadil (Caverject, EDEX, Muse) způsobí rozšíření cév. To může umožnit průtok krve více volně v penisu, což vede k erekci. Lék může být podáván s malou jehlou do penisu, nebo malé pelety (čípky), může být vložena do otvoru v penisu. Čípky tohoto typu jsou účinné v přibližně dvě třetiny mužů. Injekce jsou účinné asi 80% času.

S další testosteron nezlepší erektilní dysfunkce. Pro muže, kteří mají abnormálně nízké hladiny hormonu, může náhrada testosteronu být užitečné, protože to může zvýšit sexuální touhu.

Psychologická terapie, jako je poradenství, behaviorální terapie nebo terapie párů může být účinná u mužů, jejichž impotence je způsoben především psychologickými faktory.

Muži, kteří nemají prospěch z lékařské nebo psychologické léčby mají často úspěch s mechanickými nebo protetických pomůcek. Externí výrobky, známé jako vakuum montážních zařízení, jsou bezpečné a vysoce efektivní, ale mnoho mužů a jejich partneři si je neatraktivní. Další možností je chirurgicky umístěny penilní implantát. Pouze 10% mužů s impotencí zvolte tuto možnost. Cévní (krevní cévy), chirurgie někdy se doporučuje u mladých, zdravých mužů, kteří vyvíjejí impotence po poranění třísel. Bohužel, dlouhodobá úspěšnost této operace není znám.

Kdy volat profesionální

Měli byste se poradit se svým lékařem, pokud máte obtíže s dosažením nebo udržením erekce po dobu tří měsíců nebo déle. Vzhledem k tomu, rozpaků či studu, mnoho mužů s impotencí nemluví se svým lékařem. Doufají, že problém půjde pryč na jeho vlastní. Ačkoli impotence způsobena psychologickými faktory mohou lépe o sobě, je třeba léčbu v případě, že problém je způsoben fyzikálních faktorů.

Prognóza

Obecně platí, že výhled pro muže s impotencí je vynikající. Ačkoli většina případů impotence mají zdravotní příčiny, které nelze vyléčit, bude mnoho možností léčby obnovení sexuální funkce. Některé příčiny impotence může být vyléčen, včetně impotence způsobené psychickými problémy, hormonální poruchy a traumatické poranění penisu tepen.

Další informace

Evropská nadace pro urologické nemoci
1000 Corporate Blvd., Suite 410
Linthicum, MD 21090
Telefon: (410) 689-3990
Toll-Free: (800) 828-7866
Fax: (410) 689-3998
http://www.afud.org/

Evropské urologické asociace
1000 Corporate Blvd.
Linthicum, MD 21090
Telefon: (410) 689-3700
Toll-Free (pouze v USA): (866) 746-4282
Fax: (410) 689-3800
http://www.urologyhealth.org/