Vesint

Rakovina prostaty: řada léčebných možností

Pokud váš poskytovatel zdravotní péče vám řekl, že máte rakovinu prostaty, může se brzy čelit obtížné výběr možností léčby.

"Jedním z kritických otázek právě teď v karcinomu prostaty je, že všichni tito muži mají velké rozhodnutí, aby se poté, co jste diagnostikována," říká David L. Perlow, MD, urolog v Atlantě, který provádí většinou "semeno" ozařováním. "Upřímně řečeno, mnoho pacientů jsem se roztrhaný rozhodnutí."

A muži se často zjistí, že odborníci vykonávající jedno ošetření obvykle zastávají, že léčba nad ostatními. Průzkum urologů a onkologů zveřejněné v věstníku Evropské Medical Association (JAMA) zjistil, že i když urologů a onkologů záření se dohodly na řadě otázek týkajících se detekce a léčby rakoviny prostaty, obvykle doporučí terapii, která se nabízejí.

Ironií je, že téměř všichni odborníci mohou mít pravdu v mnoha případech, podle studie, která říká, že žádný přesvědčivý důkaz v současné době podporuje žádnou konkrétní léčbu přes druhého.

Tak jak můžete vědět, jaká léčba je pro vás nejlepší?

Než si vyberete léčbu

První věc, kterou byste měli udělat, v souladu s Evropským Cancer Society (ACS), je požádat svého poskytovatele zdravotní péče mnoho otázek o míře (fáze) a stupně (agresivita) vašeho rakoviny. Lékařský obor má písmeno a číslo systému pro různé etapy a rozsahu karcinomu prostaty, identifikace vše z jednoho kaňka na out-of-ovládání šíření.

Zeptejte se šance na efektivní léčbu to, co se stane, když to jde nezpracovaný a jaké budou pravděpodobné vedlejší účinky jakékoli operaci nebo jiné léčby.

Pak ACS doporučuje zvážit i další faktory, jako je váš věk, jaké životní styl, které chcete mít, zda můžete žít s potenciálním inkontinencí nebo sterility a jaké šance jste ochotni vzít pohodlně. Například, někteří starší lidé rozhodnou mít žádnou léčbu vůbec kvůli provozu nebezpečí a problémů životnost. Ostatní muži s lokalizovaným karcinomem prostaty (rakovina jen v jednom místě), mohou mít pocit, že nepotřebují žádnou operaci vůbec.

"Bohužel, i když jsou stále mnohem zdatnější v diagnostice karcinomu prostaty, nejsme moc dobře odlišit rakoviny, které potřebují aktivní léčbu z těch, které lze sledovat bez léčby," říká George L. Wright, Jr., Ph.D., vědecký ředitel Virginie prostaty Center.

Léčba

Dvě primární léčby v časném stadiu rakoviny prostaty jsou prostatektomii, kde a v některých případech je možné tkáně, které ji obklopují, prostaty, a radiační terapie, ve které je záření vysílal do prostaty nebo vloženy s "osivo" pelety (tzv. brachyterapie) zabíjet rakovinné buňky.

Průzkum JAMA zjistil, že urologové a radiační onkologové se shodují, že prostatektomie, radioterapie a brachyterapie jsou všechny účinné léčby lokalizovaného karcinomu prostaty u mužů se očekává, že žít nejméně dalších 10 let.

Ostatní léky patří hormonální terapie, chemoterapie, a odloženou léčbu (bdělé čekání). To je často rozumná volba pro starší muže s jinými zdravotními problémy a v časném stadiu onemocnění. Pozorné vyčkávání znamená pozorně sleduje nemoc, ale ne od zahájení léčby, dokud se neobjeví příznaky.

Následující informace o léčbě vychází z Národního Comprehensive Cancer Network (NCCN), který se shromáždil odborníky z mnoha předních světových onkologických center, aby vypracovala pokyny léčbu rakoviny pro profesionály onkologické péče.

"Rakovina odborníci považují pokyny NCCN léčby jako standard vymezení léčby," říká Louis M. Weiner, MD, Philadelphia onkolog.

Radikální prostatektomie

Tato operace odstraní celou prostatu a některé tkáně kolem ní a používá se nejčastěji, když je rakovina předpokládá se, že nebude šířit kolem prostaty.

Konvenční proastatektomie vyžadují řezy v blízkosti konečníku nebo v břiše, a může vést k inkontinenci (neschopnost ovládat močový měchýř) a impotence (neschopnost dosáhnout penis ztopořený, protože nervy byly sníženy v průběhu operace). Normální kontrola močového měchýře obvykle vrátí během několika týdnů či měsíců po radikální prostatektomii, ale přetrvává u některých mužů. Impotence může být tak vysoké jako 65 až 90 procent, ale je o 25 až 30 procent, pokud operace neodstraní nervy na obou stranách prostaty. Mnoho faktorů ovlivňuje riziko impotence, včetně věku člověka a jeho schopnost mít erekci před chirurgickým zákrokem.

Novější "klíčové dírky", nebo laparoskopická, prostatektomie používá tenkou, osvětlené trubice s kamerou na konci a několik dalších dlouhých tenkých nástrojů. Ty jsou vloženy do několika malých řezy v břiše k odstranění prostaty. Muži obvykle zotavit rychleji, než oni dělají ze standardního prostatektomie, i když to zatím není jasné, jak tento přístup porovnává, pokud jde o dlouhodobé výsledky.

I novější technikou je robotický asistované laparoskopické prostatektomii. V tomto přístupu, chirurg sedí u ovládacího panelu a přesně manévruje dlouhé tenké chirurgické nástroje s roboticky řízených zbraní. Opět platí, že chirurgická obnova inklinuje být kratší, i když tam nejsou žádné výsledky porovnávající dlouhodobé výsledky u starších, více zavedených procedur.

Radiační léčba

High-energetické paprsky (například rentgenovými paprsky) a částice (jako jsou elektrony a protony), se používají k zabíjet rakovinné buňky. Tato terapie se někdy používá k léčbě rakoviny prostaty, která je stále omezena na prostatu nebo se rozšířil do nedalekého tkáně. Je-li nemoc je pokročilejší, může být záření použito ke snížení velikosti nádoru.

Dva hlavní typy jsou zevní záření a brachyterapie (vnitřní záření). Vnější záření se zaměřuje paprsek z vnějšku těla na konkrétních místech. Malé procento mužů trpí trvalé inkontinence, a 40 až 60 procent pacientů má nějaké impotence později.

Brachyterapie pomocí jehly vložit radioaktivní pelety o velikosti zrnka rýže do prostaty. Záření z umírá po několik týdnů nebo měsíců, a pelety mohou neškodně zůstat v prostatě. Tato terapie je stále více populární. Lékaři, kteří podporují tuto léčbu, že to má mnohem nižší výskyt inkontinence a impotence. Kritici této metody tvrdí, že není dostatek studie byly provedeny potvrdit jeho účinnost.

Hormonální terapie

Tato léčba je často používán pro muže, jejichž nádor se rozšířil mimo prostatu, nebo se opakovaly po ukončení léčby. Jeho cílem je snížení hladiny androgenů (mužských hormonů), jako je testosteron, který způsobuje prostaty nádorové buňky k růstu.

Vedlejší účinky této léčby zahrnují sníženou nebo chybějící sexuální touhy, impotence a návaly horka. Někteří muži mají také citlivost prsů a růst prsní tkáně. Chcete-li výrazně snížit hladiny androgenů, někteří lékaři doporučí orchiektomii, což je odstranění varlat. Nežádoucí účinky jsou podobné jako u jiných typů hormonální terapie.

Chemoterapie

To je volba pro muže, jejichž rakovina se rozšířila mimo prostatu a pro koho je hormonální léčba selhala. Chemoterapie neničí všechny rakovinné buňky, ale to může zpomalit růst nádoru a snížení bolesti. Jedna strana účinek této léčby je, že se může snížit počty krevních buněk, což vede ke zvýšenému riziku infekce a krvácení.

Odložená léčba (bdělé čekání)

Nejlepší strategií pro některé muže je jednoduše "sledovat a čekat," s pečlivým pozorováním, ale bez okamžité léčby. Tento přístup lze doporučit v případě rakoviny prostaty nezpůsobuje žádné příznaky, a to zejména v případě, že je velmi malý a obsahuje na jedné oblasti prostaty a očekává se, pomalu roste. Také, pokud je člověk starší, slabý nebo má nějaké vážné zdravotní problémy, tato léčba může být volba. Někteří lidé se mohou rozhodnout, že vedlejší účinky více agresivní léčby převažují nad přínosy operace.