Vesint

Rakovina prostaty

Statistika Rakovina prostaty:

Strach z karcinomu prostaty může být zničující pro muže. Nicméně, to je nejvíce úspěšně léčit, když našel brzy. Vezměme si tyto statistiky z Evropské Cancer Society:

 • Devadesát jedna procent všech případů rakoviny prostaty se objevil v době, kdy je buď lokalizována (ohraničen na prostatu) nebo regionální (v okolí). Míra přežití pěti let u mužů s diagnózou nádorů prostaty objevených v těchto fázích je 99 procent.

 • V posledních 20 letech, míra přežití pěti let pro všechny fáze dohromady se zvýšil z 67 procent na 99 procent.

 • Rakovina prostaty je nejčastější rakovinou u mužů, s výjimkou rakoviny kůže.

 • European Cancer Society (ACS), odhady pro rok 2008 jsou 186.320 nových případů rakoviny prostaty v USA.

 • Odhady rok 2008 zahrnují 28.660 úmrtí vyskytující rakovinou prostaty v samotných Spojených státech, což je druhou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u mužů.

Fakta o prostaty:

Prostata je žláza sex u mužů. Jedná se o velikosti vlašského ořechu, a obklopuje hrdlo močového měchýře a močové trubice - trubice, která nese moč z močového měchýře. To je částečně svalnatý, částečně žláz, s kanály ústící do prostatické části močové trubice. Skládá se ze tří laloků: centrum laloku s jedním lalokem na každé straně.

Prostata vylučuje mírně zásadité tekutiny, která tvoří část semenné tekutiny, tekutiny, která nese spermie.

Jaké jsou příznaky rakoviny prostaty?

Tam jsou obvykle žádné specifické známky nebo příznaky časného karcinomu prostaty. Prostatického specifického antigenu (PSA) krevní test a digitální rektální vyšetření (DRE) může poskytnout tu nejlepší šanci k identifikaci rakoviny prostaty v jeho počátečních fázích, ale tyto testy mohou mít nevýhody. Promluvte si se svým lékařem o tom, zda screening rakoviny prostaty je pro vás to pravé.

Níže jsou uvedeny nejčastější příznaky rakoviny prostaty. Nicméně, každý jednotlivec se může objevit příznaky jinak. Příznaky mohou zahrnovat:

 • slabý nebo přerušovaný proud moči

 • močení často (hlavně v noci)

 • potíže s močením nebo zadržování moči

 • neschopnost se vymočit

 • bolest nebo pálení při močení

 • krev v moči nebo spermatu

 • nepříjemné bolesti v zádech, boky, nebo pánev

 • bolestivé ejakulace

Příznaky rakoviny prostaty může připomínat jiné onemocnění nebo zdravotní problémy. Vždy se poraďte se svým lékařem pro diagnózu.

Jak člověk stárne, může jeho prostata roste větší a brání průtoku moči, nebo v rozporu s pohlavní funkce. Zvětšené prostaty žlázy - onemocnění zvané benigní hyperplazie prostaty - může vyžadovat léčbu s léky nebo operace na zmírnění příznaků. Tento společný benigní onemocnění prostaty, což není rakovina, může způsobit mnoho stejných příznaků jako je rakovina prostaty.

Jaké jsou rizikové faktory pro rakovinu prostaty?

Obecně platí, že všichni lidé jsou v nebezpečí rakoviny prostaty. Nicméně, existují určité rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost, že někteří lidé se dostat nemoc, včetně následujících:

 • věk
  Věk je rizikový faktor pro rakovinu prostaty, a to zejména mužů ve věku 50 a starších. Více než 70 procent všech případů rakoviny prostaty je diagnostikováno u mužů ve věku nad 65 let.

 • závod
  Rakovina prostaty je téměř 60 procent častější u afrických Evropy mužů, než je tomu u bělochů Evropy mužů. Japonští a čínští muži nativní do jejich země mají nejnižší výskyt rakoviny prostaty. Je zajímavé, že když Číňané a Japonci se stěhují do USA, mají zvýšené riziko a úmrtnost na rakovinu prostaty, kdy ve srovnání s jejich původními populacemi. V Japonsku, výskyt rakoviny prostaty se zvýšilo byly přijaty západní diety a životní styl.

 • strava
  Epidemiologické údaje naznačují, že strava spotřebované v západních průmyslových zemích může být jedním z nejdůležitějších faktorů přispívajících k rozvoji rakoviny prostaty. Vezměme si následující informace týkající se stravy a její vliv na riziko rakoviny prostaty:

  • tuk
   Studie ukazují, že lidé, kteří jedí vysokým obsahem tuku strava může mít větší pravděpodobnost vzniku rakoviny prostaty.

  • vlákno
   Dietní vlákniny mohou ovlivnit hladiny cirkulujícího testosteronu a estradiolu, který, podle pořadí, může snížit progresi karcinomu prostaty.

  • soy protein
   Kromě nižší příjem tuků, další hlavní rozdíl mezi asijskými a evropskými diety je konzumace sóji, v průměru 35 g / den na osobu. Soy obsahuje isoflavony, které, v několika studiích bylo zjištěno, že inhibují růst rakoviny prostaty.

  • vitamin E a selen
   Vitamin E, antioxidant, v kombinaci s selenu, bylo prokázáno, že inhibuje růst nádoru u laboratorních zvířat.

  • karotenoidy
   Karotenoidy, které obsahují lykopenů Bylo prokázáno, že k inhibici růstu lidských nádorových buněk prostaty v tkáňových kulturách (buňky pěstované v laboratoři). Primárním zdrojem lykopenů se zpracovává rajčata v rajčatové šťávy a rajčatového protlaku.

  • bylinné přípravky
   Kombinace bylinné přípravky by měly být používány s opatrností, protože nežádoucí účinky včetně žilní trombózy, prsou a ztráta libida. Mnoho bylinné přípravky nebyla studována u mužů s rakovinou prostaty.

 • obezita
  Obezita přispívá nejen k diabetes a vysoký cholesterol, ale byla také spojena s některými typy rakoviny, včetně hormon-dependentních nádorů, jako je například prostaty, prsu a rakoviny vaječníků.

 • expozice životního prostředí
  Některé studie ukazují zvýšené riziko rakoviny prostaty u mužů, kteří jsou zemědělci, nebo osoby ohrožené kovového kadmia a přitom baterie, svařování, nebo pokovení. Další výzkum je třeba v této oblasti potvrdit, zda je to pravda sdružení.

 • s vasektomii, BPH (benigní hyperplazie prostaty), nebo STD (pohlavně přenosné choroby)
  Výzkumníci se zaměřili na to, zda lidé, kteří prodělali vasektomii, BPH, nebo ti, kteří byli vystaveni pohlavně přenosné choroby jsou vystaveni zvýšenému riziku rakoviny prostaty. Některé studie naznačují spojení, zatímco jiní nemají podporu těchto tvrzení.

 • rodinná anamnéza rakoviny prostaty
  Mít otce nebo bratra s rakovinou prostaty více než zdvojnásobuje muže riziko vzniku tohoto onemocnění. Riziko je ještě vyšší u mužů s několika postižených příbuzných, a to zejména v případě, že příbuzní byli mladí v době diagnózy. Genetici (lékaři a vědci, kteří studují dědictví a příčiny genetické choroby), rozdělit rodiny do tří skupin, v závislosti na počtu mužů s rakovinou prostaty a jejich věk nástupu, včetně následujících:

  • sporadické - rodina s rakovinou přítomné v jednom člověku prostaty, v typickém věku nástupu; sporadické prostředky dochází náhodou.

  • familiární - rodina s rakovinou současnosti ve více než jedné osobě prostaty, ale bez konečného vzor dědičnosti a obvykle starším věku nástupu.

  • dědičný - rodina s shluku tří nebo více postižených příbuzných v jakékoli jaderné rodina (rodiče a jejich děti), rodina s rakovinou prostaty v každé ze tří generací na jedné matky nebo otcovy strany, nebo shluk dvou příbuzných postiženého na mladý věk (55 nebo méně). Pět až 10 procent případů rakoviny prostaty jsou považovány za dědičné.

 • genetické faktory
  V centru každé buňky lidského těla, náš genetický materiál - chromozomy - se nacházejí. Normálně, buňky obsahují 46 chromozomů, neboli 23 párů, z nichž polovina jsou zděděné od matky, polovina od otce našeho. Chromozómy obsahují těla plán, naše geny. Geny kód pro vlastnosti, jako je barva očí a typ krve, a také ovládat důležité regulační funkce v těle, jako je tempo růstu buněk. Některé geny, při změněn nebo mutované, poskytnout vyšší riziko nekontrolovaného růstu buněk, který, podle pořadí, může vést ke vzniku nádoru. Tyto geny mají různé názvy, ale celkově se označují jako "vnímavosti rakovina genů." Přibližně 5-1 procent všech případů rakoviny prostaty je známo, že přičíst vrozenou změny DNA, jako je například rakovina citlivosti genu. Nedávný výzkum poukazuje na zjištění, které naznačují, že je soubor společných variant DNA, které vedou k vyššímu riziku dědičné rakoviny prostaty v afrických evropských mužů a méně než polovinu této sazby v kavkazských mužů.

Postupy použité k vyhodnocení problémy s prostatou:

Kromě každoročního fyzikálního vyšetření, která zahrnuje krev, moč, a možná další laboratorní testy, National Cancer Institute a Evropskou Cancer Society naznačují porady s lékařem o těchto doporučeních pro hodnocení prostaty:

 • DRE (digitální rektální vyšetření)
  Dle doporučení vašeho lékaře, DRES se obvykle provádí jednou ročně u mužů ve věku nad 50 let. Muži ve vysoce rizikových skupin, jako jsou africké-lidi, nebo ty, se silnou rodinnou anamnézou karcinomu prostaty by se měli poradit se svým lékařem o testuje ve věku 45 let.

 • PSA (prostatický specifický antigen)
  Dle doporučení vašeho lékaře, PSA testy jsou obvykle prováděny každoročně u mužů ve věku nad 50 let. Muži ve vysoce rizikových skupin, jako jsou africké lidi, nebo ty, se silnou rodinnou anamnézou rakoviny prostaty, by se měli poradit se svým lékařem o testovány v mladším věku.

Jaké jsou některé další hodnotící rakovina postupy prostaty?

Pokud DRE nebo PSA jsou neobvyklé, může váš lékař opakovat zkoušky nebo si vyžádat ultrazvukové vyšetření a další postupy. Tyto hodnotící nástroje mohou zahrnovat:

 • transrektální ultrazvuk (TRUS) - test s zvukové vlny odráží vytvořit obraz prostaty vizuálně zkontrolovat na neobvyklých onemocnění, jako je rozšíření žlázy, uzliny, penetrace nádoru pomocí kapsle žlázy, a / nebo invazí semenných váčků; mohou být také použity k vedení jehly biopsie prostaty a / nebo vedení s atomem dusíku, sondy v kryochirurgii.

 • počítačová tomografie (také volal CT nebo CAT scan.) - diagnostické zobrazovací postup, který používá kombinaci rentgeny a výpočetní techniky na výrobu průřezové obrazy (často nazývané plátky), a to jak horizontálně, tak vertikálně, z těla. CT ukazuje detailní snímky z jakékoli části těla, včetně kostí, svalů, tuku a orgánů. CT vyšetření jsou podrobnější než obecné rentgenových paprsků.

 • magnetická rezonance (MRI) - diagnostická metoda, která používá kombinaci velkých magnetů, rádiových kmitočtů, a počítač produkovat detailní snímky z orgánů a struktur v těle.

 • radionuklid kostní scan - metoda nukleární zobrazovací která pomáhá ukázat, zda rakovina se rozšířila z prostaty do kostí. Postup zahrnuje injekci radioaktivního materiálu, který pomáhá najít nemocné kostní buňky v celém těle, což naznačuje možnou metastatického karcinomu.

 • lymfatických uzlin a / nebo biopsie prostaty - postup, ve kterém jsou odstraněny vzorky tkání (s jehlou nebo během chirurgického zákroku) od těla pro vyšetření pod mikroskopem, k určení, zda jsou přítomny rakovina nebo jiné abnormální buňky.

Diagnóza rakoviny je potvrzena pomocí biopsie.