Vesint

Cholesterol v krvi

Fakta o cholesterolu:

Cholesterol je tuk-jako, voskové substance, které lze nalézt ve všech částech vašeho těla. To pomáhá při výrobě buněčných membrán, některé hormony a vitamin D. cholesterolu v krvi, pochází ze dvou zdrojů: potravin, které jíte a váš jater. Nicméně, vaše játra dělá všechny cholesterolu, vaše tělo potřebuje.

Cholesterol a jiné tuky jsou přepravovány do krevního oběhu ve formě kulovitých částic, tzv. lipoproteiny. Dvě nejvíce obyčejně známý lipoproteiny jsou lipoproteiny o nízké hustotě (LDL) a lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL).

Co je LDL (low-density lipoprotein) cholesterolu?

Co je HDL (high-density lipoprotein) cholesterolu?

Tento typ cholesterolu, se běžně nazývá "špatný" cholesterol, a je druh tuku v krvi, která obsahuje nejvíce cholesterolu. To může přispět k tvorbě plaku nahromadění v tepnách, známým jako ateroskleróza.

Chcete, aby vaše LDL nízká. Chcete-li pomoci snížit ji:

 • vyvarovat se potravin s vysokým obsahem nasycených tuků, dietního cholesterolu a přebytečných kalorií

 • cvičení

 • udržet si zdravou váhu

 • přestat kouřit

Tento typ cholesterolu je známý jako "dobrý" cholesterol, a je druh tuku v krvi, která pomáhá odstranit z hladiny cholesterolu v krvi, brání hromadění tukové a tvorbě plaku.

Chcete, aby vaše HDL být tak vysoko, jak je to možné. Někteří lidé mohou zvýšit HDL podle:

 • cvičení po dobu nejméně 20 minut třikrát týdně

 • kopat cigarety zvyk

 • vyhnout se nasycených tuků

 • snížení tělesné hmotnosti

Pro ostatní, může být zapotřebí přípravek. Vzhledem k tomu, zvýšení HDL je složitá, měli byste pracovat se svým lékařem o terapeutickém plánu.

Kontrola hladinu cholesterolu v krvi:

Cholesterol screening je celkový pohled na, nebo profil, tuků v krvi. Projekce pomoci identifikovat lidi s rizikem srdeční choroby. Je důležité, aby to, co se nazývá plný lipidový profil se zobrazí aktuální úroveň každého druhu tuku v krvi: LDL, HDL, triglyceridů, a další. Poraďte se s lékařem, pokud jde o včasnost tohoto testu.

Co je zdravá úroveň cholesterolu v krvi?

Vysoká hladina cholesterolu v krvi, je významným rizikovým faktorem onemocnění srdce. Snížení hladiny cholesterolu v krvi prostřednictvím zvýšené fyzické aktivity, hubnutí, odvykání kouření a správné výživy snižuje toto riziko. Nicméně, hladina cholesterolu v krvi je velmi specifická pro každého jedince, a z tohoto důvodu, plný lipidový profil je důležitou součástí vaší anamnézy a důležité informace pro lékaře mít. Obecně platí, že zdravé úrovně jsou následující:

 • LDL - méně než 130 miligramů na decilitr (mg / dl)

 • HDL - větší než 40 miligramů na decilitr (mg / dl)

 • Celková hladina cholesterolu pod 200 mg / dl je považováno za žádoucí

U některých jedinců, kteří již mají ischemickou chorobu srdeční (CAD), a / nebo kteří mají zvýšený počet rizikových faktorů pro ischemickou chorobu srdeční, může lékař určit, že hladina LDL cholesterolu by měla být nižší než 130. Nedávné studie ukázaly, že ti, kteří jsou nejvíce ohroženi na infarkt by se snížit jejich LDL cholesterolu v krvi méně než 100, a že LDL cholesterol o 70 nebo méně, může být optimální pro ty jednotlivce, na nejvyšší úrovni rizika. Vždy se poraďte se svým lékařem pro diagnózu.

Jaké typy léčby jsou k dispozici pro vysoký cholesterol?

Lékařské ošetření mohou zahrnovat:

 • modifikace rizikových faktorů - rizikové faktory, které mohou být změněny patří nedostatek pohybu a špatné stravovací návyky.

 • snížení hladiny cholesterolu, léky - léky používané ke snížení lipidů (tuků) v krvi, a to zejména o nízké hustotě lipidů (LDL) cholesterolu. Statiny jsou skupina antihyperlipidemickými léků, a jsou simvastatin (Zocor), atorvastatin (Lipitor), a pravastatin (Pravachol), mimo jiné. Sekvestranty žlučových kyselin - kolesevelam, cholestyramin a colestipol - a kyselina nikotinová (niacin), jsou další dva druhy léků, které mohou být použity ke snížení hladiny cholesterolu v krvi.

Statistiky o cholesterolu:

Zvýšená hladina cholesterolu je rizikovým pro mnoho lidí. Vezměme si tyto statistiky:

 • Asi 98,6 milionu dospělých Evropanů máš celkem krevní hladiny cholesterolu úrovně 200mg/dL a vyšší, a ty asi 34,4 milionu dospělých Evropanů má úroveň 240 nebo vyšší.

 • Zvýšené hladiny cholesterolu v raném věku, může hrát roli v rozvoji aterosklerózy dospělých.

 • Podle Evropské asociace srdce, bude vysoká hladina cholesterolu v krvi, která běží v rodinách ovlivnit budoucnost neznámého (ale pravděpodobně velkého) počtu dětí.

Co jsou triglyceridy?

Triglyceridy jsou další třídou tuku nachází v krevním řečišti. Převážná část tukové tkáně vašeho těla je ve formě triglyceridů.

Hladiny triglyceridů a srdeční choroby:

Souvislost mezi triglyceridy a srdečních onemocnění je ve stadiu klinických výzkumů. Nicméně, mnoho lidí s vysokými triglyceridy mají i další rizikové faktory, jako jsou vysoké hladiny LDL, nebo nízkou hladinou HDL.

Co je příčinou zvýšené hladiny triglyceridů?

Zvýšené hladiny triglyceridů může být způsobeno tím, zdravotní onemocnění, jako je diabetes, hypotyreóza, onemocnění ledvin, nebo jater. Dietní příčiny zvýšené hladiny triglyceridů mohou zahrnovat obezitu a vysoký příjem tuku, alkoholu a koncentrované sladkosti. Zdravé hladiny triglyceridů je menší než 150 mg / dl.