Vesint

Antikoncepce: mnoho možností

Asi polovina všech těhotenství v této zemi jsou neplánované, podle Evropské College porodníků a gynekologů. Pro ženu, která chce plánovat, když otěhotní, ale existuje mnoho možností.

Antikoncepce - tzv. antikoncepce - odkazuje na metody nebo zařízení, které brání otěhotnění a to buď tím, že brání ženské vajíčko před oplodněno spermií nebo tím, že brání oplodněné vajíčko z implantaci do dělohy.

Která metoda nebo metody, které zvolíte, závisí na několika faktorech, včetně menstruačního cyklu, všech existujících nemocí zdraví, pohodlí antikoncepce a jeho snadné použití, rizikových faktorů, vedlejších účinků a nákladů. Váš poskytovatel zdravotní péče může pomoci určit metodu, která je pro Vás vhodná.

Mějte na paměti, že můžete změnit svůj způsob antikoncepce jako okolnosti vaší životní změny. Při výběru metody, měli byste zvážit, jak často máte sex, pokud jste v monogamní vztah, pokud jste ochotni plánovat sex, nebo chcete metodu, která nezávisí na plánování, a jak jste ochotni sledovat vaše plodné dny, nebo vzít pilulku každý den. Chcete-li efektivně pracovat, musí být antikoncepční metoda správně a důsledně používány.

Níže je uveden obecný popis nejběžnějších kategorií antikoncepčních metod schválených US Food and Drug Administration (FDA).

Hormonální metody

Tyto metody, dostupné pouze na lékařský předpis, použijte hormony podobné estrogenu a progestinu, hormony přirozeně produkované ženském těle. Hormony zabránit ovulaci - když vaječníky uvolňují vajíčko. Hormonální metody nabízejí kontinuální antikoncepci, ale oni vás nechrání před sexuálně přenosných infekcí (STI) a kondomy by měly být použity. Ženy, které měly na cévní mozkovou příhodu, mají onemocnění jater, rakovina prsu nebo problémy se srážením krve by se neměla používat tyto metody. Pokud je vám více než 35 let a kouř, může váš lékař radí těchto metod.

Antikoncepční pilulky / perorální antikoncepce

Kombinované antikoncepční pilulky obsahují jak estrogen a progestin, syntetickou formu hormonu progesteronu, jiní mají pouze progestin (progestin-jen mini-pilulky). Žvýkacích tablet z kombinované pilulky je k dispozici.

  • Kombinované pilulky zabránit ovulaci. Tyto pilulky se užívá každý den, bez ohledu na to, jak často se má žena pohlavní styk. Ženy používající žvýkací tableta musí vypít osm unce tekutiny bezprostředně po vyfotografování. Obvyklý způsob užívání antikoncepční pilulky umožňuje ženě mít předvídatelný období jednou za čtyři týdny. Některé ženy mohou být schopni používat kombinované pilulky na plánu, který místo toho jim umožňuje mít menstruaci každých 13 týdnů. To musí být pod vedením poskytovatele zdravotní péče, nicméně. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) říká, že tyto pilulky jsou 92 až 99 procent účinné, pokud je předepsáno a vzít správně. Možné nežádoucí účinky kombinované pilulky patří závratě, nevolnost a změny menstruace, nálady nebo hmotnosti. Zřídka, kardiovaskulární onemocnění může mít za následek, což může zahrnovat vysoký krevní tlak, krevní sraženiny, infarkt a mrtvice. Ženy, které kouří a jsou starší než 35 let by neměli používat tyto pilulky.

  • Progestin-jen pilulky zabránění otěhotnění zahušťuje hlen děložního hrdla zastavit spermie od dosažení vejce. CDC říká, že tyto pilulky jsou 92 až 99 procent účinné, pokud je předepsáno a vzít správně. Musí být přijata na denní rozvrh, bez ohledu na to, jak často se má žena pohlavní styk. Možné nežádoucí účinky progestinu pouze pilulky jsou nepravidelné krvácení, přibývání na váze a prsou. Ženy by se měly brát tyto prášky ve stejnou dobu každý den. Chybějící pilulky nebo s nimi nepravidelně může snížit účinnost této formy antikoncepce a zvýšit šance na otěhotnění.

Náplast

To je kožní náplast, která uvolňuje estrogen a progestin přímo do krevního řečiště. To je nosí na podbřišku, hýždích nebo horní části těla, ale ne na prsou. Nová náplast se aplikuje jednou týdně po dobu tří týdnů. Není nosí v průběhu čtvrtého týdne, aby menstruace. CDC říká, že to je 92 procent efektivní, ale to může být méně účinný u žen, které váží více než 198 liber. Záplaty obsahují více estrogenu než antikoncepční pilulky dělat. Možné nežádoucí účinky jsou podobné jako u kombinované orální antikoncepce, ale riziko krevních sraženin může být větší, s náplastí, protože obsahuje více estrogenu. Další faktory, které vystavují ženy riziku pro krevních sraženin jsou kouření, obezita, nečinnost a chirurgie, s použitím opravy těchto rizik zvyšuje jejich.

Vaginální antikoncepční kroužek (NuvaRing)

Jedná se o pružný kroužek asi dva sune se v průměru, který je vložen ženou do vagíny. Tam, uvolňuje progestin a estrogen. Kroužek je na místě po dobu tří týdnů, a potom se odstraní po dobu jednoho týdne, aby menstruace. CDC říká, že to je 92 procent účinné při správném používání. Pokud kroužek je vyloučen z pochvy a zůstává mimo tři nebo více hodin, musí být použita jiná metoda antikoncepce, dokud nový kroužek byl na místě po dobu sedmi dnů. Možné nežádoucí účinky patří výtok z pochvy, záněty pochvy, podráždění a vedlejších účinků podobných těm kombinované perorální antikoncepce.

Ženy nad 35 let, kteří jsou obézní nebo kouř by neměly používat vaginální kroužek.

Injekce

Dva typy hormonálních injekcí jsou k dispozici:

  • Depot medroxyprogesteron acetát (DMPA) je forma hormonu progestinu. Injekčně jednou za tři měsíce, to zabraňuje otěhotnění třemi způsoby: Zabraňuje ovulaci, zastaví sperma od dosažení vejce, a brání oplodněné vajíčko z implantaci v děloze. CDC říká, že je 92 až 99 procent účinnosti. Většina žen má nepravidelné krvácení během prvních několika měsících používání DMPA. Při dlouhodobém používání jednoho roku nebo více, žena může zastavit menstruaci. Období pokračovat, když žena přestane používat tuto antikoncepci. Možné nežádoucí účinky jsou nepravidelné krvácení, přibývání na váze, prsou a bolesti hlavy.

  • Lunelle je forma progestinu a estrogenu. To se vstřikuje jednou za měsíc. CDC říká, že to je 97 až 99 procent účinnosti. Možné nežádoucí účinky patří změny v menstruačním cyklu, zvýšení tělesné hmotnosti a nežádoucí účinky podobné těm z kombinované perorální antikoncepce.

Implantované antikoncepce

V současné době je pouze jednou z forem implantovatelného antikoncepce je k dispozici, Implanon. Schváleno v roce 2006, se skládá z malého sticklike tyče umístěné pod kůži na vnitřní horní části paže. Tyč se pomalu uvolňuje etonogestrelu, jiný typ progestinu. Efektivní po dobu tří let, musí být Implanon vložen a vyjmut poskytovatelem zdravotní péče pomocí menší ambulantní chirurgický zákrok. Kromě bolesti nebo podráždění na několik dní v místě vpichu injekce, možné nežádoucí účinky patří nepravidelný, zmeškané nebo bolestivé období, přibývání na váze, akné, bolesti hlavy, prsou, ztráta vlasů, změny nálady a / nebo libida, bolesti břicha a zvýšení krevního tlaku. Je důležité mít pravidelné následné schůzky se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Nitroděložní tělísko (IUD)

IUD je T-tvarovaný plastový rám se závitem, který je připojený vložen do dělohy pomocí poskytovatele zdravotní péče. IUD, které nabízejí kontinuální antikoncepci, vejdou do dvou typů. Jeden typ, ParaGuard má mědi na plastovém rámu, jiný typ, Mirena, obsahuje syntetická forma hormonu progesteronu názvem levonorgestrel. IUD pracuje tím, že uvolňuje měď nebo progestin změnit hlenu děložního hrdla, a zabránit spermie od vstupu do vejcovody, místa, kde jsou vajíčka oplodněna. Pokud se spermie dělá dosáhnout vejce, IUD brání oplodněné vajíčko z implantaci v děloze. IUD je 98 až 99 procent účinné. Po vložení, může měď IUD zůstat na místě až 10 let, a Mirena IUD po dobu pěti let. Všechny IUD musí být odstraněny poskytovatelem zdravotní péče. IUD tě nechrání před pohlavně přenosnými chorobami. Možné nežádoucí účinky patří křeče, krvácení, pánevní zánětlivé onemocnění, neplodnosti a perforaci dělohy.

Bariérové ​​zařízení

Bezbariérové ​​zařízení přicházejí v mnoha formách. Na rozdíl od hormonální metody nebo nitroděložní tělísko, které pracují nepřetržitě, aby poskytovaly ochranu proti těhotenství, bariéra zařízení se používá pouze tehdy, když má žena pohlavní styk. Výhodou je, že bariérové ​​prostředky jsou obvykle levnější. Nevýhodou je nutnost plánovat na sex, takže máte bariérové ​​zařízení s vámi. Membrány, krční uzávěr a štít může být obtížné pro některé ženy správně vložit. Některé bariérové ​​metody mohou pomoci chránit před pohlavně přenosnými chorobami.

Ženský kondom

Ženský kondom je mazaný, přiléhavým polyuretanové pouzdro, které se vloží do pochvy. Obklopuje penisu při souloži a slouží jako podšívka fyzicky chránit pochvy a děložního čípku před infekcí a pasti spermií, aby se zabránilo těhotenství. K dispozici přes pult (OTC), kondom má uzavřený konec a otevřený konec s pružnými kroužky na obou koncích. Uzavřený konec se vloží do pochvy, a kroužek drží na svém místě na děložního čípku. Dámský kondom lze vložit až 24 hodin před pohlavním stykem, a může být použit pouze jednou. I když to přichází s mazáním, více se může během pohlavního styku potřeba. Ženský kondom je silnější než mužský kondom a nikdy by neměly být používány s mužským kondomem. Je to mezi 80 a 95 procenty účinné v prevenci těhotenství a může chránit před tekutiny přenášené a některé virem přenášené pohlavně přenosnými chorobami.

Muž kondom

Muž kondom je mazané plášť, který je kladen na ztopořený penis před vstupem do vagíny. Male pasti kondom spermií a tvoří fyzickou bariéru mezi pochvy a penisu. Vzhledem k tomu, bariéry, nabízí ochranu před tekutiny přenosné a některé virem přenášené pohlavně přenosnými chorobami. K dispozici OTC, většina mužské kondomy jsou vyrobeny z latexu, který chrání před pohlavně přenosnými chorobami. Některé kondomy jsou vyrobeny z polyuretanu, silikonu, a jiné syntetické materiály. Kondomy vyrobené ze zvířecích membrány obsahují malé póry, které mohou umožnit průchod virů, nechrání od vás před pohlavně přenosnými chorobami, a neměly by být používány. Pánské kondomy se vyrábějí v různých velikostech, správná velikost je důležitá, aby byla zajištěna ochrana. Pokud kondom je na ztopořený penis, by měl existovat prostor ve špičce, aby spermie a tekutin. Je-li zapotřebí více mazání používejte lubrikanty jen na bázi vody s latexovými kondomy. Muž kondom může být použit pouze jednou. Po pohlavním styku, muž by měl odstoupit penis, zatímco drží na základně kondomu, aby mu zabránil spadnutí. Při správném použití, mužské kondomy jsou 85 až 98 procent efektivní v prevenci těhotenství. Použití vaginální spermicid s kondomem zvyšuje jeho účinnost. Použití kondomu, který je příliš starý (po uplynutí doby expirace), křehké, roztržený nebo poškozený, nebo dát na nesprávně vás neochrání před těhotenstvím nebo infekcí.

Membrána a cervikální klobouček

Tyto opakovaně použitelné metody bariérové ​​antikoncepce bloku spermií od vstupu do děložního čípku a dosažení vejce. Jsou vyrobeny z latexu, a všechny vyžadují předpis. Membrána je mělký šálek, čepice je menší a náprstek ve tvaru s řemínkem na podporu odstranění. Bránice a čepice přicházejí v různých velikostech, poskytovatele zdravotní péče určuje, jakou velikost budete potřebovat. Mít dítě nebo získání / ztrátě značné množství hmotnosti může ovlivnit, jak tyto fit a může znamenat, že budete potřebovat jinou velikost. Obě metody se používají s spermicid zabít spermie. Při správném použití, krční čepice je 80 až 91 procent efektivní v prevenci těhotenství a membrána je 83 až 94 procent účinnosti. Vše musí být vložena před sexem a musí být ponechány na místě šest až osm hodin po sexu. Membrána musí být odstraněny do 24 hodin po pohlavním styku, aby se zabránilo nebezpečí pro syndrom toxického šoku, uzávěr musí být odstraněny do 48 hodin po styku, i, aby se zabránilo nebezpečí pro toxického šoku. Další možné nežádoucí účinky víčka jsou močových cest a vaginální infekce. Membrány, pokud je použit s spermicide, může chránit před nějakou pohlavně přenosnými chorobami. Čepice neposkytuje mnoho ochranu proti pohlavně přenosnými chorobami.

Antikoncepční houba

Tato bariérová metoda antikoncepce je měkký, disk-formoval zařízení s poutkem pro odstranění. K dispozici OTC, je vyrobena z polyuretanové pěny a obsahuje spermicidy Nonoxynol-9. Před styk, houba se navlhčí vodou a vloží tak, aby dolíčky boční kryty děložního čípku. Je možné dát až 24 hodin před sexem. Musí zůstat v nejméně po dobu šesti hodin po pohlavním styku. Je 84 až 91 procent účinné, pokud jsou použity správně. Je efektivní pro více než jeden akt pohlavního styku po dobu až 24 hodin. Musí být odstraněny do 30 hodin vložen. Zůstane-li v delší, je zde riziko vzniku syndromu toxického šoku. Houba nechrání před pohlavně přenosnými chorobami.

Nouzová antikoncepce

Nouzová antikoncepce vede ženu od otěhotnění. Pokud je žena již těhotná, bude nouzové antikoncepce nefunguje. To jsou okolnosti, za kterých mohou být použity metody nouzové antikoncepce:

  • Antikoncepční metoda selže, například kondom zlomil nebo odejde při sexu

  • No antikoncepci byl použit, když jste měli sex

  • Ty byly nuceny k sexu

  • Jste vynechal dva nebo více antikoncepční pilulky v řadě

  • Vy jste pozdě váš Depo-Provera nebo Lunelle výstřel

Nouzová antikoncepce působí tak, že brání vejce od opuštění vaječník, tím, že zabrání vejce od oplodnění, nebo tím, že zabraňuje oplodněné vajíčko z implantaci do dělohy. To nemá vliv na ženské budoucí těhotenství. Pokud si myslíte, že byste mohli potřebovat nouzovou antikoncepci v budoucnu, můžete mluvit se svým poskytovatelem zdravotní péče o získání nouzový antikoncepční pilulky (ECP) při příští pravidelné zkoušky.

Pokud nemáte menstruaci tři týdny po budete mít společné návrhy, nebo pokud si myslíte, že byste mohla být těhotná po přijetí společné návrhy, si těhotenský test, aby se ujistil, že nejste těhotná.

Druhy nouzové antikoncepce

Existují dva typy nouzové antikoncepce, často nazývané ráno-po, nebo den-po pilulky: dvě pilulky obsahující pouze progestin nebo kombinaci antikoncepční pilulky.

Několik typů progestin-jen pilulky, které se někdy nazývají Plan B, jsou k dispozici jako over-the-counter volbou pro ženy ve věku 18 a starší, je k dispozici pro dívky 17 a na základě pouze na lékařský předpis. Toto ošetření obsahuje progestin levonorgestrel, který se nachází v předpis antikoncepční pilulky, ale v nižší dávce. V závislosti na typu pilulky, jedna nebo dvě tablety jsou brány, a to buď společně, nebo jeden do tří dnů po nechráněném pohlavním styku a druhý o 12 hodin později. Při použití podle návodu, tyto pilulky účinně a bezpečně zabránit těhotenství 88 až 95 procent času. Oni jsou nejvíce efektivní, pokud jsou užívány do 24 hodin po nechráněném pohlavním styku. Nová forma nouzové antikoncepce pilulku nedávno schválen FDA, tzv. ella, obsahuje a antiprogestin, který je účinný i při přijata do 5 dnů po nechráněném pohlavním styku. Možné nežádoucí účinky patří nevolnost, zvracení, bolesti břicha, únava a bolesti hlavy. Užívání oba prášky najednou nebude zvyšovat své šance mít tyto nežádoucí účinky.

Kombinované pilulky jsou vysoké dávky antikoncepční pilulky, které obsahují jak estrogen a a může být použit jako nouzové antikoncepce. Různé značky kombinované antikoncepční pilulky mají různé dávky těchto hormonů, a počet pilulek v dávce je pro každou značku. Ne všechny značky lze použít pro nouzové antikoncepce. Pro více informací o antikoncepční pilulky, které mohou být použity pro nouzové antikoncepci jít do ne-2-late.com ( http://ec.princeton.edu/ ).

Obecně platí, že pilulky jsou přijímána ve dvou dávkách, jednu dávku hned a druhou dávkou o 12 hodin později. Vždy používejte stejnou značku pro obě dávky. Kombinovaná estrogen a progestin pilulky o 75 až 80 procent efektivnější, pokud jsou užívány tímto způsobem. Některé ženy cítí špatně a házet po jejich přijetí. Pokud hodíte po do jedné hodiny po užití nouzové antikoncepce pilulky, kontaktujte svého lékaře nebo lékárníka, jak budete muset opakovat dávku. Antikoncepce pilulky Nouzové by neměly být používány jako běžné formy antikoncepce a nechrání před pohlavně přenosnými infekcemi.

IUD

Mědi IUD vložen do sedmi dnů po nechráněném pohlavním styku může zabránit 99 procent těhotenství. To může zabránit spermií z hnojení vejce nebo prevenci oplodněné vajíčko z implantaci do dělohy. To může zůstat na místě, a mohou být použity jako metoda antikoncepce, nebo to může být odstraněn po příštím normální menstruace.

Potrat pilulku

Potrat pilulku mifepristone (také volal RU-486) ​​se nepoužívá pro antikoncepci. Funguje to poté, co žena otěhotní, když se oplodněné vajíčko je připojen do dělohy. Mifepriston je syntetický steroid, který blokuje progesteron, hormon nezbytné pro udržení těhotenství. Pokud není k dispozici, progesteronu, oplodněné vajíčko nemůže zůstat připojeny do dělohy.

Mifepriston je dostupný pouze na lékařský předpis. Před předepsáním mifepristonu, musí poskytovatel zdravotní péče udělat HCG krevní test a ultrazvuk potvrdit, že žena je těhotná, že ona nemá mimoděložní (podvaz) těhotenství, a gestační týden těhotenství. Mifepriston je schválen pro použití až do 49. dne březosti, nebo asi sedm týdnů. Při těhotenství a datum těhotenství se potvrdilo, žena bere jednu dávku mifepristonu. O dva dny později, když se druhý lék, misoprostolu, což způsobí, že děloha na smlouvu. Během šesti dnů do jednoho týdne těhotenství je ukončeno.

Žena se musí vrátit do kanceláře svého poskytovatele zdravotní péče, aby potvrdil, že těhotenství bylo ukončeno. Pokud to tak není, musí být chirurgický potrat provádí. Mifepriston je 92 procent účinné při ukončení těhotenství, vezmou-li se v průběhu prvních sedmi týdnů těhotenství. Možné nežádoucí účinky mifepristonu jsou děložní křeče, únavu, nevolnost a silné krvácení.

Níže je uveden přehled různých typů antikoncepce, jejich účinnost v prevenci těhotenství, nežádoucí účinky, a zda poskytují ochranu proti sexuálně přenosných infekcí.

Antikoncepční prostředek

Typ

Účinnost

Možné nežádoucí účinky

Ochrana proti pohlavně přenosnými chorobami

Orální antikoncepční

Hormonální / Rx

Závrať, nevolnost, menstruační nebo změny nálady, přibývání na váze

Ne

Náplast

Hormonální / Rx

Závrať, nevolnost, menstruační nebo změny nálady, přibývání na váze, krevní sraženiny

Ne

Vaginální kroužek

Hormonální / Rx

Výtok z pochvy, záněty pochvy, závratě, nevolnost, menstruační nebo změny nálady, přibývání na váze

Ne

Injekce

Hormonální / Rx

Nepravidelné krvácení, zvýšení tělesné hmotnosti, napětí v prsou, bolesti hlavy

Ne

Implantované

Hormonální / Rx

Nepravidelné (nebo chybějící) období, přibývání na váze, akné, bolesti hlavy, prsou, ztráta vlasů, změny nálady a / nebo libida, bolesti břicha, zvýšení krevního tlaku

Ne

IUD

Hormonální / Rx

Křeče, krvácení, pánevní zánětlivé onemocnění, neplodnost, perforace dělohy

Ne

Ženský kondom

Barrier / OTC

Latexová alergie

Ano

Muž kondom

Barrier / OTC

Latexová alergie

Ano

Membrána a čepice

Barrier / Rx

Toxický šok, pokud se ponechá v příliš dlouho

Membrána poskytuje určitou ochranu, čepice není

Mycí houba

Barrier / OTC

Toxický šok, pokud se ponechá v příliš dlouho

Ne

Povědomí plodnost

Abstinence

Žádný

Ne

Vasektomie

Chirurgická sterilizace

Komplikace operace

Ne