Vesint

Přehled cévního systému

Co je to cévní systém?

Cévní systém, nazývaný také oběhový systém, se skládá z plavidel, které nesou krev a lymfu v těle. Tepny a žíly vedou krev do celého těla, přináší kyslík a živiny do tkání těla a odnášet tkání odpadní látky. Lymfatické cévy provádět lymfatické tekutiny (čirá, bezbarvá tekutina obsahující vodu a krvinek). Lymfatického systému pomáhá chránit a udržovat tekutiny prostředí těla filtrací a spádových lymfatických od každé oblasti těla.

Plavidla oběhového krevního systému jsou:

 • Tepny. Krevní cévy, které vedou okysličenou krev od srdce do těla.

 • Žíly. Krevních cév, které vedou krev z těla zpět do srdce.

 • Kapiláry. Drobné cévy mezi tepny a žíly, které distribuují okysličenou krev do těla.

Krev se pohybuje prostřednictvím oběhového systému v důsledku odčerpávání srdcem. Blood opouští srdce přes tepny se nasytí kyslíkem. Tepny se dělí na menší a menší pobočky s cílem uvést kyslíku a dalších živin do buněk tkání a orgánů v těle. Jako krev se pohybuje přes kapiláry, kyslík a další živiny odstěhovat do buněk, a odpadní hmota z buněk se stěhuje do kapilár. Vzhledem k tomu, krev opouští kapiláry, se pohybuje v žilách, které jsou stále větší a větší nést krev zpět do srdce.

Kromě cirkulující krve a lymfy v celém těle, cévní systém funguje jako důležitou součást jiných tělních systémů. Příklady zahrnují:

 • Dýchací systém. Jak krev protéká kapilárami v plicích, oxid uhličitý je uveden a kyslík se zvedl. Oxid uhličitý je vyloučen z těla plícemi a kyslík je přijata do tělesných tkání krví.

 • Trávicí systém. Jako jídlo je stravitelné, krev teče přes střevní kapiláry a zvedne živiny, jako je glukóza (cukr), vitamíny a minerály. Tyto živiny jsou dodávány do tělesných tkání krví.

 • Ledviny a močový systém. Odpadní materiály z tělesných tkání jsou filtrovány z krve, jak to protéká ledvinami. Odpadní materiál pak opustí tělo ve formě moči.

 • Regulace teploty. Regulace teploty těla je nápomocen průtoku krve mezi jednotlivými částmi těla. Teplo se vyrábí tkání těla, jak se procházejí procesy poškodí živiny na energii, vytváří novou tkáň, a vzdát se odpadní látky.

Co je cévní onemocnění?

Vaskulární onemocnění je onemocnění, které postihuje tepny a / nebo žíly. Nejčastěji, cévní onemocnění, ovlivňuje krevní oběh, a to buď tím, že blokuje nebo oslabení cév, nebo poškození ventilů, které se nacházejí v žilách. Orgány a jiné tělesné struktury může dojít k poškození cév v důsledku snížené nebo zcela blokovaných průtoku krve.

Co je příčinou cévní onemocnění?

Příčiny cévních onemocnění patří:

 • Ateroskleróza. Ateroskleróza (nahromadění plaku, který je vklad tukových látek, cholesterolu, mobilní odpadků, vápníku a fibrinu ve vnitřní výstelky tepny) je nejčastější příčinou cévní onemocnění.

  To je neznámo přesně tak, jak ateroskleróza začíná nebo to, co ji způsobuje. Ateroskleróza je pomalé, progresivní, cévní onemocnění, které se může začít již v dětství. Nicméně, onemocnění má potenciál rychle pokroku. To je obecně charakterizována akumulací tukových depozit podél nejvnitřnější vrstvy tepen. Je-li proces nemoc postupuje, může tvorba plaků probíhat. Toto ztluštění zužuje tepny a může snížit průtok krve, nebo zcela zablokovat průtok krve do orgánů a dalších tělesných tkání a struktur.

 • Embolie / trombus. Céva může být blokováno embolie (malé masové úlomků, které se pohybuje přes krevní řečiště) nebo trombu (krevní sraženiny).

 • Zánět. Obecně, zánět cév se označuje jako vaskulitida, která zahrnuje celou řadu poruch. Zánět může vést k zúžení a / nebo ucpání cév.

 • Trauma / zranění. Trauma nebo úrazy cév může vést k zánětu nebo infekce, která může poškodit krevní cévy a vést k zúžení a / ​​nebo zablokování.

Jaké jsou účinky cévních onemocnění?

Vzhledem k tomu, že funkce krevních cév jsou zásobování všech orgánů a tkání lidského těla kyslíkem a živinami, odstraňování odpadních produktů, rovnováhy tekutin a dalších funkcí, nemocí, které mají vliv na cévní systém, může mít vliv na část (části) těla dodaného určitým cévní sítě, jako je například věnčitých tepen srdce.

Příklady účinky vaskulárního onemocnění patří:

 • Ischemická cévní (arterie) onemocnění. Srdeční infarkt, angina pectoris ( bolest na hrudi )

 • Cerebrovaskulární onemocnění. Stroke, tranzitorní ischemické ataky (náhlé nebo dočasná ztráta průtoku krve do oblasti mozku, obvykle trvá méně než pět minut, ale ne déle než 24 hodin, s kompletní obnovu)

 • Onemocnění periferních tepen. Klaudikace (kulhání, protože bolesti do stehna, lýtka, a / nebo na hýždích, že dochází při chůzi), kritické ischemii končetin (nedostatek kyslíku do končetiny / nohy v klidu)

 • Cévní onemocnění velkých cév. Aortální aneurysma (vypouklé, oslabená oblast ve stěně krevní cévy, což vede k abnormální rozšíření nebo vydutí), koarktace aorty (zúžení aorty, největší tepny v těle), Takayasuova artritida (vzácné zánětlivé onemocnění, které postihuje aorty a jejích poboček)

 • Hrudní cévní onemocnění. Hrudní aorty (vypouklé, oslabená oblast ve stěně krevní cévy, což vede k abnormální rozšíření nebo balónem v hrudní, nebo hrudníku, část aorty)

 • Břišní cévní onemocnění. Aneurysmatu břišní aorty (vypouklé, oslabený oblast ve stěně krevní cévy, což vede k abnormální rozšíření nebo balónem v břišní části aorty)

 • Periferní žilní onemocnění hluboká žilní trombóza (DVT také volal, krevní sraženiny v hlubokých žil nacházejícím se na svaly dolních končetin)., Křečové žíly

 • Lymfatické cévní onemocnění. Lymfedém (otoky způsobené přerušení normálního odvodňovací vzoru v lymfatických uzlinách)

 • Cévní onemocnění plic Wegenerova granulomatóza. (Méně časté onemocnění, při kterém jsou cévy zanícené, postihuje hlavně dýchací cesty a ledviny), angiitida (zánět krevních cév), hypertenze plicní cévní onemocnění (vysoký krevní tlak v plicích " krevní oběh v důsledku cévních onemocnění)

 • Ledvin (ledviny), cévní onemocnění. Stenóza renální arterie (zablokování renální arterie), fibromuskulární dysplazie (onemocnění, které oslabuje stěny středních tepen a vyskytuje se převážně u mladých žen v plodném věku)

 • Urogenitální cévních onemocnění. Cévní erektilní dysfunkce (impotence)

Vzhledem k tomu, cév a onemocnění může zahrnovat více než jednu systémů těla v době, mnoho typů lékařů léčbě cévních problémů. Specialisté v cévní medicíně a / nebo chirurgie úzce spolupracovat s lékaři v jiných specialit, jako je vnitřní lékařství, intervenční radiologie, kardiologie a další s cílem zajistit komplexní péči o pacienty s cévními chorobami.