Vesint

Dobutamin stres echocardiogram

(DSE, dobutamin zátěžová echokardiografie, dobutamin Stress Echo)

Postup

Co je dobutamin stres echokardiografie?

Dobutamin stres echokardiogram je diagnostický postup, který může být použit, pokud lékař chce posoudit srdeční sval pod napětím. Pokud cvičení na běžeckém pásu není možnost (příliš mnoho stresu na srdce) v důsledku zdravotní onemocnění člověka, může lékař použít intravenózní léky zvané dobutamin. Dobutamin způsobí, že srdce bít rychleji a budou napodobovat účinky cvičení na srdce.

Echokardiogram je neinvazivní (kůže není propíchnout) postup používaný k posouzení funkci srdce a struktury. V průběhu řízení, převodník (jako mikrofon) vysílá ultrazvukové zvukové vlny s frekvencí příliš vysoké, aby bylo slyšet. Je-li snímač umístěn na hrudi v určitých místech a úhly, ultrazvukové zvukové vlny se pohybují přes kůži a jiných tělních tkání do srdce tkání, kde se vlny odrážejí pryč srdečních struktur. Snímač snímá odražené vlny a pošle je do počítače. Počítač interpretuje ozvěny do obrazu srdečních stěn a ventilů.

Dobutamin stres echokardiografie může použít jeden nebo více ze čtyř speciálních typů echokardiografie, jak je uvedeno níže:

 • M-mode echokardiografie
  To nejjednodušší typ echokardiografie, vytváří obraz, který je podobný sledování, spíše než skutečný obraz srdečních struktur. M-mode echo je vhodný pro měření srdeční struktury, jako jsou čerpací komory srdečních, velikost srdce samotného, ​​a tloušťka stěny srdce.

 • Doppler echokardiografie
  Tento Doppler technika se používá k měření a posoudit průtok krve komor a ventily srdečních. Množství krve čerpané s každým úderem je údaj o fungování srdce. Také Doppler může detekovat abnormální průtok krve v srdci, které mohou indikovat problém s jedním nebo více srdečních čtyřmi ventily nebo pomocí stěn srdečních.

 • barevný Doppler
  Barevný Doppler je lepší forma dopplerovské echokardiografie. S barevným Doppler, různé barvy se používají k označení směru průtoku krve. To zjednodušuje výklad Dopplerova techniky.

 • 2-d (2-rozměrné) echokardiografie
  Tato technika se používá pro vizualizaci skutečné struktury a pohybu srdečních struktur. 2-D echo pohled zdá kužel-formoval na monitoru, a real-time pohyb struktur srdečních lze pozorovat. To umožňuje lékaři vidět různé srdeční struktury v práci a vyhodnotit je.

Další související postupy, které mohou být použity k posouzení srdce patří odpočinek nebo cvičení elektrokardiogram (EKG nebo EKG), Holter monitoru, signálu, v průměru EKG, srdeční katetrizaci, rentgen hrudníku, počítačová tomografie (CT), na hrudi, elektrofyziologické studie, magnetická rezonance (MRI), srdce, infarktu perfuzní vyšetření, angiografie radionuklidů, a ultrarychlé CT. Viz následující postupy pro další informace.

Důvody pro postup

Možné indikace pro dobutamin stres echokardiogram mohou zahrnovat, ale nejsou omezeny na, následující:

 • posoudit funkci srdce a struktury

 • stanovit limity pro bezpečný výkon u pacientů, kteří vstupují na srdeční rehabilitační program a / nebo těch, kteří se zotavuje ze srdeční příhody, jako je srdeční infarkt (infarkt myokardu nebo infarktu myokardu) nebo operaci srdce

 • vyhodnotit krevní tlak v průběhu zátěžových testů

 • posoudit stres nebo toleranci zátěže u pacientů se známou nebo suspektní ischemické choroby srdeční

 • vyhodnotit srdeční stav pacienta podstoupit operaci

Mohou existovat i jiné důvody, proč se svým lékařem doporučit dobutaminu stresové echokardiografie.

Rizika postupu

Možná rizika spojená s dobutamin stres echokardiogram zahrnují, ale nejsou omezeny na, následující:

Pacienti, kteří jsou alergičtí nebo citliví na léky a latex by měl informovat svého lékaře.

Pokud jste těhotná nebo se domníváte, že můžete být těhotná, měla byste informovat svého lékaře vzhledem k nebezpečí poškození plodu od dobutaminu zátěžové echo. Jste-li kojící, nebo kojíte, měla byste informovat svého lékaře.

Mohou existovat další rizika, v závislosti na konkrétní zdravotní onemocnění. Ujistěte se, že diskutovat o jakékoliv obavy se svým lékařem před postupem.

Určité faktory nebo onemocnění mohou ovlivňovat s dobutamin stres echokardiogram. Tyto faktory zahrnují, ale nejsou omezeny na, následující:

 • kouření nebo požívání kofeinu během tří hodin po postupu

 • beta-blokující léky může dělat to obtížný pro zvýšení srdeční frekvence

Před postupem

 • Váš lékař Vám vysvětlí postup pro vás a nabízejí vám příležitost klást všechny otázky, které můžete mít o postupu.

 • Budete požádáni, aby podepsali souhlas formulář, který dává své svolení k tomu testu. Přečtěte si formulář pečlivě a klást otázky, jestli něco není jasné.

 • Informujte lékaře, pokud jste alergičtí nebo citliví na léky a latex.

 • Hladovění může být nutné před zákrokem. Váš lékař vám dá pokyny, jak dlouho byste měli odepřít jídlo a / nebo tekutin. V některých případech, cigarety a kofeinové nápoje, jako je káva, čaj, cola a může být omezeno několik hodin před testováním.

 • Pokud jste těhotná nebo se domníváte, že můžete být těhotná, měla byste informovat svého lékaře.

 • Informujte svého lékaře o všech léků (na lékařský předpis a over-the-counter) a bylinných doplňků, které užíváte.

 • Informujte svého lékaře, pokud máte kardiostimulátor.

 • Na základě vaší zdravotní onemocnění, může Váš lékař požádat o další konkrétní přípravy.

V průběhu řízení

Dobutamin stres echokardiografie může být prováděna ambulantně nebo v rámci Vašeho pobytu v nemocnici. Postupy se mohou lišit v závislosti na nemoci a praxí svého lékaře.

Obecně platí, že dobutamin stres echocardiogram takto tento postup:

 1. Budete vyzváni k odstranění šperky a jiné předměty, které mohou zasahovat do řízení. Můžete nosit brýle, zubní protézy, nebo sluch pomáhá, pokud používáte některý z nich.

 2. Budete vyzváni k odstranění oblečení od pasu nahoru a bude mít šaty nosit.

 3. Budete vyzváni k vyprázdnit močový měchýř před postupem.

 4. Intravenózní (IV), linka bude spuštěna v ruce nebo paže před zahájením postupu pro injekci léků a spravovat infuzních roztoků, v případě potřeby.

 5. Budete ležet na levé straně na stole nebo posteli, ale mohou být požádáni o změnu postavení v průběhu řízení.

 6. Ty budou napojeny na EKG monitor, který zaznamenává elektrickou aktivitu srdce a sleduje srdce při řízení pomocí malé, lepicí elektrody. Vaše vitální funkce (srdeční frekvence, krevní tlak, dýchání, a úroveň okysličení), bude během procesu sledována. EKG sledování, který bude zaznamenávat elektrickou aktivitu srdce bude v porovnání s obrazy zobrazené na echokardiogram monitoru.

 7. Pokoj se zatmí, aby obrazy na echo monitoru lze zobrazit pomocí technolog.

 8. Technolog umístí vyhřívané gel na hrudníku a pak umístěte sondu snímače na gelu. Budete se cítit mírný tlak, jako technolog umístí snímač získat požadovaný snímek svého srdce.

 9. Infuze dobutaminu začne ve výši stanovené podle vaší hmotnosti. Rychlost infuze se zvyšuje každých pár minut, dokud jste dosáhli cílové tepové frekvence (určí lékař na základě vašeho věku a fyzické nemoci), nebo dokud není dosaženo maximální dávka dobutaminu.

 10. Po dobutamin se spustí a po každém zvýšení dobutaminu rychlosti, bude kontrolovat váš krevní tlak, bude EKG trasování být provedeno, a echocardiogram snímky budou získány.

 11. Technolog bude pohybovat snímače sondy kolem na prsou tak, že lze pozorovat ve všech oblastech a struktury svého srdce. Mohou být použity různé techniky popsané výše echokardiogramu (M-mode, 2-D, Doppler, a barevný Doppler). Nebudete si být vědomi různých technik, s výjimkou, že během Doppler nebo barevný Doppler, můžete slyšet "uhánět, uhánět" zvuk, který je slyšet v krvi se pohybuje přes srdce.

 12. Jakmile jste dosáhli své cílové tepové frekvence nebo maximální částku na dobutamin, bude léčba ukončena. Vaše tepová frekvence, krevní tlak, EKG, echo a bude i nadále monitorován po dobu 10 až 15 minut, dokud se nevrátí do výchozího stavu.

 13. Měli byste se informovat technolog pokud cítíte jakýkoliv bolest na hrudi, potíže s dýcháním, pocení, bušení srdce nebo.

 14. Poté, co byly podniknuty všechny snímky, bude technolog setřete gel od hrudi, odstraňte EKG elektrod podložky a vyjměte IV řádek. Můžete pak dát na vaše oblečení.

Po zákroku

Můžete pokračovat ve své běžné dietě a aktivity, pokud vám váš lékař radí jinak.

Obecně platí, že neexistuje žádný zvláštní typ péče po dobutaminu stres echokardiogram. Nicméně, může váš lékař vám další nebo alternativní pokyny po zákroku, v závislosti na vaší konkrétní situaci.

Online zdroje

Obsah zde uvedené slouží pouze pro informační účely a není určen k diagnóze nebo léčení zdravotní problém nebo nemoc, nebo nahradit odbornou lékařskou pomoc získáte od svého lékaře. Prosím, poraďte se se svým lékařem, s případnými dotazy nebo připomínky můžete mít ohledně Vašeho onemocnění.

Tato stránka obsahuje odkazy na jiné webové stránky s informacemi o tomto postupu a souvisejících zdravotních onemocnění. Doufáme, že najdete tyto stránky užitečné, ale pamatujte, nemáme pod kontrolou ani neschvaluje informace uvedené na těchto webových stránkách, ani si tyto stránky Podporují informace zde obsažené.

Evropské kardiologické společnosti

Evropská asociace srdce

Národní srdce, plic a krve ústav (NHLBI)

Národní ústavy zdraví (NIH)

Národní knihovna medicíny