Vesint

Co je obezita?

Co je to?

Obezita je přebytek tělesného tuku.

Je obtížné měřit přímo tělesného tuku. Body mass index (BMI) je populární způsob, jak definovat si zdravou váhu. BMI by měl být použit jako vodítko, spolu s velikostí pasu, pomoci odhadnout množství tělesného tuku.

BMI odhaduje zdravé hmotnosti na základě Vaší výšky. Vzhledem k tomu, že se domnívá, výšku, stejně jako hmotnosti, to je přesnější než používání samotného tělesné hmotnosti.

Pro výpočet BMI:

 1. Vynásobte svoji váhu v librách od 703

 2. Rozdělte tuto odpověď podle vaší výšky v palcích

 3. Rozdělte tuto odpověď od vaší výšky v palcích znovu

Pak použijte tabulku níže a uvidíte, do jaké kategorie vaše BMI spadá do.

BMI

Kategorie

Nižší než 18,5

Podváha

18,5-24,9

Zdravý

25,0-29,9

Nadváha

30,0-39,9

Obézní

Více než 40

Morbidně obézní

Obezita může zkrátit život.

To může také dát vás na riziko vzniku řady onemocnění. Patří mezi ně:

Mnoho jiných zdravotních rizik jsou vyšší u lidí, kteří jsou obézní. Tato rizika mohou zvýšit i stupeň nárůstu obezity.

Kde nést váhu navíc je také důležité. Lidé, kteří nesou zvláštní váhu kolem pasu může být vyšší pravděpodobnost výskytu zdravotních problémů způsobených obezitou než ti, kteří ji nesou ve svých nohou a stehnech.

Lidé se stávají obézní z několika důvodů. Často, některé z těchto faktorů jsou zapojeny.

Některé z nejčastějších důvodů pro obezity jsou:

 • Genetické vlivy: Váš genetický make-up hraje významnou roli v vaše šance stát se obézní. Nicméně, stále udržují většinu kontroly, pokud jde o vaší hmotnosti.

  Některé vzácné genetické onemocnění, aby bylo téměř nemožné, aby se předešlo obezitě.

 • Fyziologické vlivy: Někteří vědci se domnívají, že každý člověk má předem stanovenou váhu, že tělo odolává pohybující se od. Také lidé stejného věku, pohlaví a tělesné velikosti často mají různé rychlosti metabolismu. To znamená, že jejich těla spálit jídlo jinak. Někdo s nízkou metabolismu mohou vyžadovat méně kalorií k udržení přibližně stejnou váhu jako někoho, jehož metabolismus je vysoká.

 • Příjem potravy a poruchy příjmu potravy: Pokud budete jíst hodně, zejména potraviny, které mají vysoký obsah tuku a kalorií, můžete se stát obézní. Obezita může také vyplývat z poruch příjmu potravy, jako je například tendence k flámu.

 • Životní styl: Pokud vedete sedavý způsob života, jste na vyšší riziko vzniku obezity.

  • Vaše historie váha: Pokud jste byli obézní jako dítě nebo dospívající, je více pravděpodobné, že bude obézní jako dospělý.

  • Těhotenství: Těhotenství může přispívat k obezitě. Mnoho žen váží více po každém těhotenství.

  • Léky: Některé léky mohou způsobit obezitu. Patří mezi steroidní hormony a mnoho léků používaných k léčbě psychiatrických onemocnění.

  Příznaky

  Hlavním příznakem obezity je nadprůměrný tělesné hmotnosti.

  Pokud jste obézní, může také dojít k:

  • Poruchy spánku

  • Spánková apnoe. To je onemocnění, při kterém je nepravidelné dýchání a pravidelně se zastaví v průběhu spánku.

  • Dušnost

  • Křečové žíly

  • Kožní problémy způsobené vlhkostí, která se hromadí v záhybech pokožky

  • Žlučové kameny

  • Artróza v nosných kloubů, zejména kolen

  Obezita zvyšuje riziko pro:

  Diagnóza

  Obezita je diagnostikována na základě výpočtu BMI. BMI je na základě Vaší výšky a hmotnosti. BMI 30 nebo více definuje obezitu. Obecně platí, že to znamená, že vaše tělesná hmotnost je 35% až 40% více, než váš ideální tělesné hmotnosti.

  Vaše tělo tuku lze také vypočítat pomocí kožních třmeny. Posuvná měřítka jsou nástrojem, který měří tloušťku pokožky.

  Tvar těla je také důležité. Lidé, kteří vykonávají většinu své hmotnosti kolem pasu (jablko ve tvaru) mají vyšší riziko srdečních onemocnění a cukrovky, než lidé s velkými boky a stehna (hruškovitého tvaru).

  Obvod pasu je dobrým měřítkem abdominální obezity. Ženy s pasem více než 35 palců, nebo muži s pasem více než 40 palců jsou vystaveni zvýšenému riziku.

  Očekávaná doba trvání

  Obezita je často celoživotní problém. Jakmile nadváha je získal, to není snadné ztratit. Poté, co ztratil, budete muset pracovat na udržení zdravější hmotnosti.

  Délka čas potřebný k dosažení svého cíle váhu, závisí na:

  • Jak moc můžete ztratit

  • Vaše úroveň aktivity

  • Typ léčebného nebo hubnutí programu si vyberete

  Nemoci a choroby způsobené obezitou často zlepší, jak zhubnout.

  Prevence

  Chcete-li zabránit obezitě a udržet si zdravou tělesnou váhu, jíst dobře vyváženou stravu a pravidelně cvičit.

  Prevence obezity je důležitá. Jakmile se tukové buňky tvoří, zůstávají v těle navždy. I když můžete zmenšit velikost tukových buněk, nemůžete se jich zbavit.

  Léčba

  Snížení hmotnosti je dosaženo:

  • Konzumace méně kalorií

  • Zvýšení aktivity a cvičení

  Strukturované přístupy a terapie pro snížení hmotnosti zahrnují:

  • Modifikovaná strava. Rozumné hubnutí cílem je 1 až 2 liber na týden. Toho lze obvykle dosáhnout tím, že jí 500 do 1000 méně kalorií každý den. Ať už se soustředíte na jíst méně tuků a méně sacharidů je jen na vás. Tuky mají více než dvakrát tolik kalorií za unci, než sacharidy a bílkoviny. Pokud vystřihnout sacharidy, stále musíte omezit příjem tuků. Zvolte zdravé tuky, jako jsou mononenasycené a polynenasycené oleje.

  • Pravidelné cvičení. Chcete-li zhubnout efektivně, většina lidí je třeba udělat mírné intenzity cvičení po dobu 60 minut po většinu dní v týdnu. Přidat další aktivity během dne. Po schodech a vstát často od stolu nebo pohovka.

  • Non-předpis orlistat (alli). Orlistat inhibuje vstřebávání tuků ve střevě. Až do nedávné doby, že tento lék je dostupný pouze na lékařský předpis (Xenical). Over-the-counter lék je prodáván za nižší dávce než Xenical. Ale aktivní složka je stejný.

  • Jiné non-předpis pilulky na hubnutí. Over-the-counter pilulky často obsahují látky, které mohou zvýšit srdeční frekvenci a krevní tlak. Není jasné, jak jsou efektivní při vytváření hubnutí, která může být udržována v průběhu času. Časté nežádoucí účinky patří pocit nervozity a nervózní a mají bušení srdce. Někteří odborníci se domnívají, že může být spojena se zvýšeným rizikem mrtvice.

  • Předpis pilulky na hubnutí., Které vám pomohou zhubnout, může lékař předepsat léky spolu s nízkokalorickou dietou. Téměř všichni lidé získat na váze, když přestanete používat tyto léky. Nebyly stanoveny účinky dlouhodobého užívání těchto léků.

  • Chirurgie. Obecně platí, hubnutí chirurgie (tzv. bariatrické chirurgie) mohou být považovány za, pokud vaše BMI vyšší než 40, nebo váš BMI je vyšší než 35 let a máte alespoň jeden zdravotní onemocnění přímo související s obezitou. Navíc, musíte se zúčastnili strukturovaného programu hubnutí bez úspěchu.

   Běžnější druhy chirurgických zákroků patří:

   • Gastroplasty - také známý jako žaludeční sešívání. Chirurg vytvoří malý váček v žaludku, která umožňuje jen omezené množství potravin, které mají být konzumovány najednou.

   • Laparoskopická bandáž žaludku nastavitelná. Chirurg umístí nastavitelný popruh kolem žaludku s minimálně invazivní chirurgii.

  • Žaludeční bypass. To je nejvíce efektivní hubnutí chirurgie. Nicméně, to také nese větší riziko komplikací, a to jak krátkodobé a dlouhodobé. Chirurg vytvoří malý váček v horní části žaludku. Otvor je v tenkém střevě mimo normální přílohu žaludku. Vak je připojen k otvoru, obcházet zbytek žaludku a horní části tenkého střeva.

  Kdy volat profesionální

  Zavolejte svého lékaře, pokud budete potřebovat pomoc zhubnout. Také zavolat, pokud máte některý z těchto příznaků nebo komplikací obezity.

  Prognóza

  Někteří lidé jsou úspěšní v hubnutí a udržet ho.

  Jiní, nicméně, je obtížné udržet váhový úbytek dlouho. Většina lidí se vrátit k jejich předčištění hmotnosti do pěti let.

  Další informace

  Evropská diabetická asociace
  120 South Riverside Plaza
  Suite 2000
  Chicago, IL 60606-6995
  Toll-Free: 1-800-877-1600
  http://www.eatright.org/

  Národní srdce, plic a krve ústav (NHLBI)
  PO Box 30105
  Bethesda, MD 20824-0105
  Telefon: 301-592-8573
  TTY: 240-629-3255
  http://www.nhlbi.nih.gov/

  Centra pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC)
  1600 Clifton Road
  Atlanta, GA 30333
  Telefon: 404-498-1515
  Toll-Free: 1-800-311-3435
  http://www.cdc.gov/

  Centrum pro bezpečnost potravin a aplikované výživy
  US Food and Drug Administration (FDA)
  10903 New Hampshire Avenue
  Silver Spring, MD 20993-0002
  Toll-Free: 1-888-463-6332
  http://www.fda.gov/Food/default.htm