Vesint

Kýchání: Proč je nos fouká

Někdy se snaží zastavit kýchnutí? Není to snadné, je to?

Kýchání je reflex. "Když váš nos svědí vás kýchat," stejně jako vaše kolena trhne, když ji lékař kohoutky, říká alergolog William E. Berger, MD, bývalý prezident Evropské College of alergie, astma a imunologii. "Uzavření oči, když si kýchne, je také součástí reflexní reakce."

Kýchání může zdát jednoduché, ale je to více zapojit, než si myslíte. Zde je návod, jak to funguje:

Tvůj nos často varuje vás kýchnutí se blíží. Dráždivé dělá váš nos začne svědit nebo lechtat.

Pak část mozku nazývaná "kýchnutí centrum" odešle zprávu na určené svalů. "Signál z mozku, říká naše tělo kýchat jako prostředek vyklízet dráždivé částice," říká Dr. Berger.

Hrudník, břicho, bránice, hlasivky, hrdlo a oční víčka vstoupit v určitém pořadí zahájit kýchnutí. Presto - váš nos uvolní dráždivé, že je způsobuje, že svědění. Kýchnutí pohání částic z nosu při rychlosti až 100 kilometrů za hodinu.

Některé částice dostat do vašeho nosu v normálním dechu. Mnohem více pocházejí z nachlazení nebo alergie. Ale příčinou vašeho kýchnutí může být také jasné slunce.

Podivné, jak to vypadá, jasné světlo způsobí, že jeden ze tří lidí, kýchat. Někteří lékaři nazývají "photics", z řeckého významu "světla." Photic sneezers může vinit své rodiče - zdědí tuto vlastnost.

Pokud váš kýchnutí přichází s hrudi přetížení, bolesti hlavy, žluté nebo zelené výtok z nosu, horečka nebo ucpaný nos, možná budete chtít navštívit lékaře. Ty by mohly mít studenou nebo alergie.

Můžete být v pokušení zastavit kýchnutí. Ne.

"Drží zpět kýchnutí může způsobit tlak a točení. Tam skutečně byly hlášeny případy lidí, kteří trpí na mrtvici z tlaku způsobeného tím, že drží zpátky kýchnutí, "říká Dr. Berger," protože to může způsobit snížení oběhu stlačením na krevní cévy. "