Vesint

Akutní bronchitida

Co je to?

Akutní bronchitida je zánět sliznice průdušek, dutých dýchacích cest, které spojují plíce do průdušnice (průdušnice). Zánět může být způsobeno infekcí nebo jinými faktory, které dráždí dýchací cesty, jako je kouření cigaret, alergií a vystavení výparům z některých chemických látek.

Akutní bronchitida způsobená infekcí obvykle začíná horních cest dýchacích onemocnění, jako je nachlazení nebo chřipky (chřipka), který se šíří z nosu a krku dolů do dýchacích cest. Akutní bronchitida nemá vliv na plíce jako zápal plic dělá. Zápal plic se objeví na hrudi X-ray, ale akutní bronchitida není.

Většina případů akutní bronchitidy jsou způsobeny viry, i když onemocnění může být také způsobena bakteriemi.

Akutní bronchitida je velmi časté, postihuje přibližně 5% populace v USA každý rok.

Příznaky

Hlavním příznakem akutního zánětu průdušek je kašel. Kašel může být suchý nebo se může vyrobit sputa, hlen-jako substance vyvedl z plic. Sputum může být jasno, oblačno, hnědé, žluté nebo nazelenalé. Další příznaky mohou zahrnovat dušnost, tlak na hrudi nebo bolest, dušnost, bolesti v krku, ucpaný nos, horečka a únava.

Diagnóza

Chcete-li diagnostikovat akutní zánět průdušek, bude váš poskytovatel zdravotní péče zeptat na Vašem zdravotním stavu, zejména zda jste v nedávné době měl infekce horních cest dýchacích. Váš lékař bude také poslouchat své hrudi stetoskop pokusit se odhalit zvuky sípání nebo zablokované dýchací cesty. Hladina kyslíku v krvi, může být testována pomocí malého zařízení, které uzavírá jemně na prstu. Pokud váš poskytovatel zdravotní péče slyší jakékoliv podezřelé zvuky plic při fyzikálním vyšetření, nebo pokud je vaše hladina kyslíku je nižší, než je obvyklé, on nebo ona může nařídit rentgen hrudníku a zkontrolujte, zda zápal plic.

Očekávaná doba trvání

Většina případů akutního zánětu průdušek odezní bez léčby během pěti dnů, ačkoli kašel obvykle trvá sedm až 10 dní. V některých případech, kašel pokračuje několik týdnů nebo dokonce měsíců po infekci je pryč, protože bronchiální obložení jsou stále podrážděné a může být úzký, jako je astma. Inhalátory může pomoci při léčbě kašle v těchto případech. Když bronchitida vrátí často, nebo nastane většinu dní v měsíci po dobu nejméně tří měsíců roku na dva roky, se nazývá chronická bronchitida, které často souvisí s kouřením.

Prevence

Neexistuje žádný způsob, jak zabránit všechny případy akutní bronchitidy. Nicméně riziko zánětu průdušek a komplikací může být snížena tím, že kouření a tím, že očkování proti chřipce, aby se snížilo riziko dostat chřipku, což může vést k akutní bronchitidy.

Léčba

Většina případů akutní bronchitidy nevyžadují lékařské ošetření. Lidé s diagnózou akutní bronchitidou bude řečeno, k odpočinku a pít hodně tekutin, aby se hlen řídký, vodnatý a snadno se vykašlat. Teplý, vlhký vzduch může také uvolnit hlen a aby kašel a dýchání jednodušší. Z tohoto důvodu, mnozí lékaři doporučují alespoň jednu z následujících lidí s bronchitidou:

  • Použití odpařovače nebo zvlhčovače

  • Stojící nebo v jeho blízkosti horké sprše

  • Pití horkého čaje nebo polévky

  • Dýchání v páře od dřezu nebo nádoby naplněné horkou vodou. Můžete chytit více páry podle tenting ručník přes hlavu, zatímco ohýbání nad vodou. Z bezpečnostních důvodů, nevdechujte z hrnce s vařící vodou, která je stále na sporáku.

Máte-li horečku, bude většina lékařů doporučují užívat aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin a další) nebo acetaminophen (Tylenol) na snížení horečky. Nicméně, aspirin by neměl být podáván dětem do věku 19 let, aby se zabránilo riziku Reyova syndromu, vzácné, ale závažné, potenciálně smrtelné onemocnění, které může nastat, když dítě s horečkou bere aspirin.

Lidé, kteří kouří, by se měli vyvarovat kouření během nemoci snížit podráždění dýchacích cest.

Je-li bronchitida je způsobena bakteriální infekcí, a není lepší o sobě, mohou být antibiotika předepsána. Antibiotika bude poskytnuta pouze v případě, že je silné podezření, že bronchitida je způsobena bakteriální infekcí. To je z důvodu rostoucích obav o rezistenci vůči antibiotikům, v němž bakterie vyvíjejí způsoby, které jim umožňují přežít antibiotika. Tento problém se zvyšuje a je způsobeno částečně tím, že antibiotika jsou při nesprávném používání, a když nejsou potřeba. Pokud jste dostali antibiotika, vzít všechny léky přesně tak, jak je předepsáno. To je důležité, aby se ujistil, že všechny bakterie způsobující onemocnění jsou zabiti.

V některých případech mohou lékaři předepsat bronchodilatační, inhalační lék, který pomáhá dýchacích cest otevřít. Jedná se o stejné léky používané u některých lidí s astmatem zmírnit dýchání během astmatického záchvatu.

Kdy volat profesionální

Domluvte si schůzku se svým poskytovatelem zdravotní péče v případě mírné kašel zhorší po týdnu, nebo, pokud máte kašel, který produkuje hustý, krvavý, páchnoucí nebo zelené barvy hlenu. Pokud byste měli zavolat lékaře:

  • Vaše dýchání se stává obtížné nebo bolestivé.

  • Všimnete si nový sípání nebo se zhoršení příznaků astmatu.

  • Máte vysokou horečku, která nemá přijít dolů po užití léku horečka-odlehčení, jako je například aspirin.

  • Pokud horečka trvá déle než tři dny.

Kdykoliv budete mít bolesti na hrudi, měli byste zavolat o radu svého lékaře. Bolest na hrudi mohou pocházet ze srdce stejně jako plíce.

Lidé s vysokým rizikem komplikací akutní bronchitidy - jako jsou děti, starší osoby nebo osoby s chronickou plicní nebo srdeční onemocnění - měli zavolat lékaře při prvních známkách zánětu průdušek.

Příznaky akutní bronchitidy jsou často podobné příznaky mírného astmatu. Lidé, kteří mají časté záchvaty akutní zánět průdušek, může chtít, aby zvážila schůzku s lékařem, zda by mohli mít diagnostikováno astma.

Prognóza

V průměru, zdravého člověka, akutní bronchitidy obvykle odstraní rychle samostatně nebo s antibiotické léčby. Někteří lidé, včetně starších osob, kojenci, kuřáci nebo lidé s poruchou plic srdce, nebo, mají vyšší riziko vzniku pneumonie akutní bronchitidou.

Další informace

Národní srdce, plic a krve ústav (NHLBI)
6701 Rockledge disk
PO Box 30105
Bethesda, MD 20824-0105
Telefon: (301) 592-8573
http://www.nhlbi.nih.gov

Sdružení Evropská plic
1740 Broadway
New York, NY 10019
Telefon: (212) 315-8700
Toll-Free: (800) 586-4872
http://www.lungusa.org