Vesint

Testosteron, stárnutí, a mysl

Když se muži (a když na to přijde, ženy) přemýšlet o pravomoci testosteronu, že není pravděpodobné, aby zvážila duševní procesy. Ve skutečnosti, mužský hormon má mnohem více zřejmé rolí v mužském těle. Přesto, nový výzkum naznačuje, že testosteron může mít překvapivé roli v mužské mentality.

Předtím, než si uvědomíte, jak testosteron ovlivňuje mysl - a ještě předtím, než začnou přemýšlet o hormonální terapii - měli byste vědět, jak se testosteron vyrábí, jak to ovlivňuje tělo, jak se mění s věkem, a jak se to měří.

Spojení testosteron

I když testosteron je nejúčinnější mužský hormon (androgen), to je jen jeden z mnoha. Když staří Řekové za předpokladu, že jméno, které si vybral dobře: "androgen" pochází ze slov pro "člověka-tvůrce," a opravdu, androgeny dělají člověka, nebo alespoň jeho charakteristické mužské rysy.

Androgenní produkce vyžaduje komplexní řetězec událostí (viz obrázek níže). Vše začíná v mozku, kde se produkuje hypotalamus hormonu uvolňujícího gonadotropin (GnRH, také známý jako luteinizační hormon uvolňující hormon, LHRH). Hormony jsou chemické látky, které se vyrábějí v jedné části těla, a pak se do jiného části tam, kde svou práci. GnRH je pravda, hormon, ale to nemá dlouhé dojíždění, působí na nedalekém části mozku, hypofýzy. Na druhé straně, hypofýza vylučuje dva další hormony, folikuly stimulující hormon (FSH) a luteinizačního hormonu (LH). FSH a LH byly jmenovány pro jejich účinků na vaječnících žen, ale jsou stejně důležité pro muže, protože působí na varlata: LH spouští produkci testosteronu a FSH, jednající s testosteronem, stimuluje produkci spermií.

Androgen kaskáda

Androgen kaskáda

Testosteron je produkován v Leydigových buňkách varlat. Výchozím bodem je hladina cholesterolu, notoricky známý pro jeho účinky na srdce, ale rozhodující pro její roli jako stavební kámen všech pohlavních hormonů, mužů i žen. Po několika mezistupně, cholesterol je přeměněn androstenedione, hormon tvořený neslavný Mark McGwire jako neregulovaného "doplněk stravy" Andro. Ať už androstendionu pochází z těla, nebo láhve, to je rychle konvertován na testosteron.

Testosteron má mnoho přímé účinky na mužskou anatomii a metabolismu. Je zodpovědný za hlubokým hlasem, zvýšení svalové hmoty, a silné kosti, které charakterizují pohlaví. To stimuluje tvorbu červených krvinek v kostní dřeni. Hormon je také velmi důležité, pokud ne zcela zřejmé, účinky na samčí chování: Přispívá k agresivitě, a je nezbytné, aby na libido (sexuální energie), jakož i pro normální erekci a sexuální výkonnost. Testosteron stimuluje růst pohlavních orgánů v pubertě a je zodpovědný za produkci spermií v průběhu dospělosti. Konečně, to ovlivňuje hladinu cholesterolu metabolismus, ale vědci stále nejsou jisti, jak to ovlivňuje zdraví.

Ačkoli testosteron působí přímo na mnoha tkáních, některé z jeho nejméně žádoucí účinky nenastanou, dokud není převeden do jiného androgen dihydrotestosteron (DHT). DHT působí na kůži, někdy produkovat akné, a na vlasové folikuly, čímž vlasy na hrudi, ale často se s ho na pokožku hlavy. Muž-vzor plešatost je jedna věc, ale onemocnění prostaty něco docela jiného: DHT také stimuluje růst buněk prostaty, produkovat normální růst u dospívajících, ale přispívá k benigní hyperplazie prostaty a rakoviny prostaty v mnoha starších mužů.

Asi 95% z mužského testosteronu je produkován ve varlatech pod kontrolou LH. Zbývajících 5% se vyrábí v jeho nadledvin. Ženy také testosteronu v jejich nadledvinách. V obou pohlaví, hormon nadledvinek výroba není závislá na LH nebo FSH, a u obou pohlaví, důležitým prekurzorem testosteronu je dehydroepiandrosteron (DHEA), další hormon, který je velmi populární jako nonprescription "dietní doplněk."

Metabolismus Testosteron má konečnou složitost. Ve svých posledních křečích, tento typický mužský hormon je přeměněn na estradiol, hlavní ženský hormon. Většina z této konečné konverzi se koná v tukových buňkách, což je důvod, proč obézní muži a ženy mají vyšší hladinu estrogenu než hubených mužů a žen.

Testosteron a životní cyklus

U mužů, produkce testosteronu začíná velmi brzy skutečně, obvykle na začátku sedmého týdne embryonálního vývoje. Hladiny testosteronu zůstávají vysoké po celém plodu života, ale padnou těsně před narozením, takže jsou v novorozených chlapců jen nepatrně vyšší než dívky. Dětské chlapci zažít výkyv v produkci testosteronu mezi třemi a šesti měsíců věku, ale rok jejich hladiny jsou zpátky. Mezi šesti a osmi let věku, adrenální produkce androgenů stoupá, což vyvolalo přechodné prudký růst a trochu ochlupení, ale bez sexuálního vývoje.

V pubertě, nárůst GnRH a LH oheň produkci testosteronu a testosteron pokračuje stimulovat růst kostí a svalů, tvorbu červených krvinek, zvětšení hlasivek, růst obličeje a ochlupení, zvětšení pohlavních orgánů, a probuzení sexuální funkci a reprodukční schopnosti. Ve většině mladých mužů, produkce testosteronu dosahuje svého maxima ve věku asi 17, a hladiny zůstávají vysoké v příštích dvou až třech desetiletích. V průměru zdravých mladých mužů vyrobit asi šest miligramů testosteronu denně.

V některých mužů, hladiny testosteronu zůstávají vysoké po celý život, ale ve většině začnou klesat na přibližně 40 let. Na rozdíl od strmého poklesu hormonů, které ženy zažívají v menopauze, ale pokles u mužů je pozvolný, v průměru jen něco málo přes 1% ročně. Tento pokles je nepostřehnutelná na první, ale 70 let, produkce testosteronu průměrného člověka je 30% pod svým vrcholem. Přesto hladiny testosteronu zůstávají v normálním rozmezí nejméně 75% starších mužů, což je důvod, proč mnoho mužů může otec dětí v jejich 80s a mimo. A starší lidé, kteří se obávají poklesu testosteronu, může být ujištěn o studii, která zjistila, žádnou souvislost mezi nízkou hladinou testosteronu a riziko erektilní dysfunkce, jakož i jiným, že nebyl nalezen vztah mezi hladinou testosteronu staršího muže a jeho mírou úmrtnosti.

Co je normální?

Je to jednoduchá otázka se složitou odpověď. Namísto jedné normální úroveň pro testosteron, normální lidé vykazují široký rozsah, s hladinami testosteronu mezi 270 a 1070 ng na decilitr (ng / dl). Ale tak jako mnoho biologických funkcí, produkci testosteronu vosky a ubývá v průběhu 24-hodinového cyklu, výroba je nejvyšší v 8 hodin ráno a nejnižší v 9 hodin pro měření, aby byly smysluplné, by měly být získány při standardní době, obvykle první věc, kterou v ráno. Načasování je důležité zejména při testování starší muži, protože věk má větší daň na ranní špičce produkce, než na odpolední náhorní plošině, úroveň pozdně den může vypadat normálně, ale slabý ranní nárůst může ještě nechat 24 hodin denně produkci muže nízká.

Proces stárnutí představuje konečnou složitost. Testosteron se pohybuje v krvi v jedné ze dvou forem, a to buď vázaný k jednomu ze dvou proteinů nebo bez a nevázané. Hormon váže pevně na pohlavní hormon vázající globulin, ale pouze slabě s druhým proteinu, albuminu. Pouze zdarma a albuminu vázané formy testosteronu jsou biologicky aktivní, spolu, oni jsou známí jako biologicky dostupného testosteronu. Sex hormon-binding protein stoupá s věkem, takže starší muž může mít normální hladinu celkového testosteronu, ale stále nízká, na kterém záleží, v biologicky dostupné testosteronu.

Člověk se nemusí znát všechny vstupy a výstupy metabolismu testosteronu, ale měl by pochopit, že tyto komplikace představují významné nedostatky v hodně výzkumu na substituční léčbu testosteronem. Pokud potřebujete vědět, kde stojíte, měli byste požádat o váš celkový testosteron a volné nebo biologicky dostupných hladiny testosteronu měří, nejlépe brzy ráno. Níže uvedená tabulka ukazuje hladinu testosteronu pozorováno v jedné studii u zdravých mužů mezi 40 a 79 roky věku.

Tabulka č. 1: hladiny testosteronu (ng / dl) u zdravých mužů

Věk

Celkový testosteron

Volný testosteron

Biologicky dostupný testosteron

40-49

252-916

5,3-26,3

101-499

50-59

215-878

4,2-22,2

80-420

60-69

196-859

3,7-18,9

69-356

70-79

156-819

2,2-14,7

41-279

Mars a Venuše

Oba muži a ženy jsou Earthbound, ale někdy se zdá, že ve skutečnosti jsou z různých planet. Model biologické genderové identity atributy rozdíl na hormony a geny, zatímco sociální model zkoumá kulturní, vzdělávací a rodinné vlivy. Ve skutečnosti, oba tyto faktory přispívají k rozdíly v chování, které zůstávají prohlásil dokonce, jak se naše společnost stává více rovnostářský.

Zpravidla, lidé mají tendenci být méně sociální a více nezávislé, méně komunikativní a aktivnější. Muži se více rizika a jsou více agresivní. Muži mohou děkovat tyto vlastnosti pro své politické dominance a ekonomického úspěchu, ale také přispět k pracovních úrazů, nehod, zneužívání návykových látek, a násilí, které stojí tolik lidí své životy. Tento problém je zvláště akutní u mladých mužů. Mezi 15 - až 24-letých lidí, například úmrtnost mužů je třikrát vyšší než pro ženy. Nehod a vražd motorových vozidel tvoří velkou část rozdílu, ale sebevražda je také častější u dospívajících chlapců než u dívek.

Kulturní očekávání a vzájemná tlaky jistě představují pro mnoho behaviorální rozdíly mezi pohlavími. Ale hormony hrají roli také, zejména testosteronu přispívá k agresivnímu chování, zvláště ve vysokých dávkách. Neurologové se začínají shromažďovat údaje ukazující na strukturální a funkční rozdíly mezi mozky mužů a žen. Například vědci v Německu uvádějí, že muži a ženy používají různé části mozku navigovat svou cestu ven z bludiště - a že muži jsou o 28% rychlejší při navigaci. To je zajímavý postřeh, ale vědci nenabídl žádné vysvětlení pro legendární mužské nechuti zeptat se na cestu, když jejich navigační schopnosti selhání. Muži mají tendenci dosahovat lepších výsledků v určitých prostorových úkolech, ale ženy vynikají v určitých manuálních úkolů, které vyžadují přesnost. Muži překonat ženy na testy matematické uvažování, ale ženy to lépe aritmetických výpočtů testů. Samci mívají vynikající hudební a matematické dovednosti, ženy, vylepšené verbální schopnosti.

Tyto rozdíly samozřejmě nejsou ani zdaleka absolutní, a to zdaleka není jasné, zda jsou závislé na biologii nebo kultury, přírody nebo živit. Přesto, nový výzkum naznačuje, že testosteron může hrát důležitou roli při kognitivních funkcí.

Testosteron a mysl

Všechny atributy těla se mění s věkem a mentální funkce není výjimkou. Paměť je nejkřehčí mentální funkce. S věkem, nové učení je pomalejší, nové informace jsou zpracovávány méně důkladně, a detaily často skluzu. Krátkodobá paměť obvykle oslabuje, ale dlouhodobá paměť je zachována. Tyto změny vedou k "vrcholovému chvíli" u zdravých starších a kognitivní poruchy a demence u těch, kteří takové štěstí nemají.

Hladina testosteronu klesá s věkem, ve chvíli, kdy začne paměť zpomalovat. Možná klesající hladiny hormonů představují pro některé z problémů?

Možná. Údaje jsou ještě zdaleka u konce, ale některé studie naznačují spojení:

  • Studie z roku 2005 o 565 veteránů druhé světové války zjistil, že vyšší hladina testosteronu v středním věku byly spojeny s lepší uchování mozkové tkáně v některých, ale ne všechny, oblasti mozku, na konci života.

  • 2004 studie 400 mužů ve věku 40 až 80 zjištěno, že vyšší hladina testosteronu byla spojena s lepší kognitivní výkonnost u starších mužů. Žádné spojení bylo pozorováno u mladších jedinců.

  • Zpráva z roku 2004 od Baltimore longitudinální studie stárnutí hodnocena 574 mužů po dobu 19 let. Nízké hladiny volného testosteronu předpovídá zvýšené riziko vzniku Alzheimerovy choroby, a to i poté, co byla přijata další demence rizikové faktory v úvahu.

  • 2002 studie 310 mužů s průměrným věkem 73 zjistil, že vyšší hladiny biologicky dostupného testosteronu byla spojena s lepším skóre na třech testech kognitivních funkcí.

  • 2002 studie 407 mužů ve věku mezi 51 a 91 mezi zjistili, že lidé s vyšší úrovní volného testosteronu dosaženo vyšší skóre na čtyři kognitivní funkčních testů, včetně vizuální a verbální paměti.

  • Studie 547 mužů ve věku 59 a 89 mezi 1999 zjistili, že vysoká hladina testosteronu u starších mužů, byly spojeny s lepším výkonem na několika kognitivních funkcí testů.

Pokud vysoké hladiny testosteronu jsou skutečně spojeny s lepší duševní funkce, budou úpravy, které snižují hladiny hormonů vedou k úbytku kognitivních funkcí? Androgen deprivace terapie je účinná léčba pokročilého karcinomu prostaty a užitečným doplňkem k radiační terapii lokálně pokročilého karcinomu prostaty. Tři studie publikované v roce 2005 a 2006 souvisí androgenní deprivační terapie se sníženou výkonnost na různých poznávacích funkčních testů. Účinky byly skromné, nicméně, a rozhodně by neměly odradit lidi, kteří potřebují androgenní deprivační terapie od obdržení.

Nyní za 47.770€ otázka: Může terapie testosteronem zlepšit mentální funkce u starších mužů, kteří jsou zdravé, nebo u pacientů s kognitivní poruchou? Jen několik malých, krátkodobých studií se zabývalo touto otázkou. Drobné vylepšení na kognitivní funkce testy byly hlášeny, ale 2006 soud neshledal žádný přínos pro zdravé starších mužů nebo u pacientů s Alzheimerovou chorobou. A v laboratorních experimentech, vysoká hladina testosteronu může vyvolat apoptózu, proces buněčného sebezničení. Dokud je k dispozici další výzkum, by lidé nesmí používat testosteron nebo jakékoliv jiné androgenů na zlepšení psychické funkce.

Testosteron a nálada

Studie testosteronu a nálady jsou v plenkách. Některé výzkumy naznačují, že muži s abnormálně nízkými hladinami testosteronu, a to buď z důvodu hypogonadismu (viz níže) nebo androgenní deprivační terapie, mají zvýšený výskyt deprese, ale jiné studie nesouhlasí. Malé, krátkodobé studie naznačují, že léčba testosteronem může pomoci zmírnit příznaky deprese u některých mužů, ale že velmi vysoké dávky mohou podporovat agresivní nebo manické chování. Všichni ve všech, faktem je obeznámen: je zapotřebí další výzkum.

Testosteron terapie

Muži, kteří jsou opravdu testosteronu deficitem by měly dostávat substituční terapie. Institute of Medicine odhaduje, že čtyři až pět milionů mužů v této kategorii, ale že pouze 5% z nich se dostává testosteronu.

Nedostatek testosteronu se nazývá hypogonadismus. Mezi příčiny patří testikulární selhání v důsledku genetických chyb, příušnicím, těžké trauma, alkoholismus, a chemoterapií a ozařováním. V ostatních případech, problém vzniká v hypofýze mozku, příčiny patří nádory (téměř všechny benigní), poranění hlavy, operaci mozku, různé léky, některé dědičné poruchy, těžké podvýživy a chronických onemocnění.

Jak lékaři diagnostikovat nedostatek testosteronu? Podle endokrinní společnosti, muži nad 50 let, kteří mají celkové hladiny testosteronu o 200 ng / dl nebo nižší jsou hypogonad, které vyžadují vyhodnocení funkce hypofýzy před zahájením terapie testosteronem. Muži s hladinou testosteronu mezi 200 a 400 ng / dl jsou hranice a měly by mít další zkoušky před zvažováním léčby, a muži s úrovní nad 400 ng / dl nepotřebují další vyšetření nebo léčbu.

Až do nedávné doby, lidé, kteří potřebovali testosteronu nutné injekce hormonu nejméně jednou za tři týdny. To se dramaticky změnilo. Nyní, většina lidí používat náplasti (Testoderm, Androderm), gely (Androgel, Testim), nebo tablet, které jsou umístěny na povrchu dásní, kde se tvoří gel, který uvolňuje hormon, takže to může být absorbován přes membrány v ústech je (Striant). Všechny tyto produkty vyžadují lékařský předpis, a kromě injekce, všichni jsou drahé. Bezpečné testosteronu pilulky dosud nebyla vyvinuta.

Testosteron šťourat

Pokud Ústav odhadů medicíny jsou správné, asi 250,000 evropští muži jsou příjem testosteronu pro hypogonadismu, jediné onemocnění, pro které je hormon schválen. Ale některé 1,75 milionu předpisy pro testosteronu produkty byly napsány evropských lékařů v roce 2002, za cenu 300 milionů€ - a jejich počet nadále stoupat. Proč se všichni tito muži s testosteron? A taky?

Paměť není jediná věc, která klesá s věkem. Muži také ztratit svalovou hmotu a hustotu kostí, počet červených krvinek závěje dolů, sexuální nadšení klesá a tělesného tuku zvyšuje. Teoreticky, alespoň, testosteron terapie by mohla zmírnit nebo zvrátit každé z těchto změn.

Bohužel, lékaři nevědí, zda teoretické výhody testosteronu může být realizována v praxi, nebyly provedeny dobře navržené, dlouhodobé studie. A protože federální agentury pro financování myslíte, že potenciální rizika léčbou testosteronem může převážit potenciální přínosy, může tyto studie být dlouho čekat.

Nejzávažnější dlouhodobé riziko léčbou testosteronem jsou onemocnění prostaty, a to jak benigní hyperplazie prostaty a rakoviny prostaty. Další možné nežádoucí účinky patří polycythemia (nadměrný počet červených krvinek), spánkové apnoe (dýchací pauzy během spánku, které mohou zvyšovat riziko vzniku vysokého krevního tlaku, srdečního infarktu a mozkové mrtvice ), gynekomastie (nezhoubné zvětšení prsních žláz), akné, a onemocnění jater. Cholesterol abnormality a srdeční choroby byly kdysi na tomto seznamu, ale nyní zobrazí s menší pravděpodobností.

Lékaři budou muset začít od začátku, s malými, krátkodobých studiích testosteronu u starších mužů. Objeví-li se, že výhody převažují nad riziky, bude dalším krokem bude větší, delší studie u mladších mužů. Teprve pak budou lidé vědět, jestli léčba testosteronem je efektivní nebo bezpečné.

To bude nějakou dobu trvat. Mezitím, muži, kteří jsou opravdu hypogonad by měly dostávat testosteron, ale ostatní lidé neměli. Zkušenosti milionů evropských žen, kteří se hormonální substituční terapie, než studie ukázaly, že to udělal víc škody než užitku by měl pomoci mužům odolat pokušení.

Ale to neznamená, že byste měli jen sedět a čekat na vědu, aby ti, co mají dělat. Udržujte svou mysl mladá a pružná s duševní činnosti, tělesné cvičení, správné výživy a pravidelné lékařské péči. A můžete také získat mnoho z údajných výhod testosteronu pro vaše tělo, aniž by některý z jejích rizik. Spolu se zdravou množství bílkovin, cvičení odporem a jiné formy silového tréninku pomůže zachovat svalovou hmotu a sílu, hustotu kostí a pohybového aparátu funkce. Přiměřená spotřeba vápníku (1200 mg denně) a vitaminu D (800 mezinárodních jednotek denně), pomůže předcházet osteoporóze. Především, možná, program pravidelného cvičení a nízkým obsahem tuku, s vysokým obsahem vlákniny, zeleniny a ovoce, bohatá strava pomůže zabránit aterosklerózy, hypertenze a diabetes - tři hlavní příčiny nemoci, zdravotního postižení, a erektilní dysfunkce v starší muži. A protože onemocnění a obezita urychlit pokles v souvislosti s věkem hladiny testosteronu, zdravý životní styl může být ve skutečnosti vaše hladina testosteronu o 10 let mladší.

Nikdy není příliš pozdě na to začít přemýšlet mladý a žít mladý - a to nikdy příliš brzy, a to buď.