Vesint

Co můžete udělat, aby se zabránilo aterosklerózy

Váš dobrý zdravotní stav má nepřítele: ateroskleróza. Ateroskleróza je běžné, a jeho účinky mohou být zničující, což způsobuje mrtvice, srdeční infarkt a smrt. Dobrou zprávou je, že můžete podniknout kroky, aby se chránit před touto nemocí.

Co je ateroskleróza?

Zdravé tepny jsou jako trubky v novém domě. Jejich vnitřní stěny jsou hladké a čisté, aby bylo možné snadno přenášet krev vaše tělo potřebuje. Ale tepen, jako jsou trubky, může se ucpat. Mastné látky, jako je cholesterol, mohou držet vnitřní stěny tepny. Tyto vklady, tzv. plak, může nakonec zpomalit nebo blokovat průtok krve. Tato blokáda je ateroskleróza, a to může mít vliv na žádnou střední a velké tepny v těle. Když ateroskleróza postihuje cévy, které dodávají krev do srdce, se nazývá ischemická choroba srdeční.

Jak je cholesterol změřit?

National Heart, Lung and Blood Institute (NHLBI) doporučuje, aby všichni dospělí starší než 20 mít jejich hladina cholesterolu kontrolovat každých pět let. To se provádí pomocí krevního testu provádí po půstu za devět až 12 hodin. Test by měl zahrnovat celkový cholesterol, LDL ("špatného") cholesterolu, HDL ("dobrého") cholesterolu a triglyceridů. NHLBI říká, že vaše LDL úroveň by měla být menší než 100 mg / dl, pokud jste na vysoké riziko onemocnění srdce. Celkový cholesterol by měla být menší než 200 mg / dl, a HDL by měla být větší než 40 mg / dl.

Jsem v ohrožení?

Tyto faktory vás větší riziko aterosklerózy:

  • Kouření

  • Vysoký krevní tlak

  • Vysoká hladina cholesterolu

  • Rodinná anamnéza aterosklerózy a srdečních onemocnění

  • Sedavý životní styl

  • Obezita

  • Cukrovka

S více než jeden rizikový faktor může zvýšit riziko ještě víc. Můžete ovládat většinu z výše uvedených rizikových faktorů. Následující tipy vám mohou pomoci předcházet ateroskleróze a zlepšit svůj celkový zdravotní stav. Ve skutečnosti, podle těchto kroků, můžete být schopni zastavit progresi, pokud máte aterosklerózu.

Kouření

Pokud kouříte, přestaňte. Vědci se domnívají, že kouření může způsobit aterosklerózu, protože poškozuje cévní stěny, což usnadňuje pro plak vybudovat. Kouření představuje ještě více nebezpečné riziko, když máte jiné rizikové faktory, jako je vysoký krevní tlak nebo cukrovka. Dnes přestat kouřit. Pokud chcete pomoci přestat kouřit, poraďte se se svým lékařem. On nebo ona má informace o léky a programů, které pomáhají, aby odvykání usnadnit. Také se vyhněte místům, kde je cigaretový kouř. Výzkum naznačuje, že kouř z ostatních může zvýšit riziko vzniku aterosklerózy.

Strava

Proveďte změny do svého jídelníčku. Strava s vysokým obsahem nasycených tuků a cholesterolu může zvýšit hladinu cholesterolu. Pokud máte vysokou hladinu cholesterolu, větší deska je k dispozici na řádek cévní stěny a zúžení tepny. Evropská Heart Association doporučuje snížit množství cholesterolu a nasycených tuků ve vaší stravě. Cholesterol a nasycené tuky se nacházejí především v živočišných produktech, jako je maso, ryby, vejce, mléko a jiné mléčné výrobky. Zkontrolujte etiketách potravin nalézt množství nasycených tuků ve výrobku. Také se vyhněte velké množství soli a cukru. Buďte opatrní s zpracovaných potravin, jako jsou zmrazené večeře. Mohou být s vysokým obsahem tuku, cukru, soli a cholesterolu. Vyberte si spoustu čerstvého nebo zmrazeného ovoce a zeleniny, menší porce libového masa a ryb a celozrnných výrobků, jako jsou oves a celozrnný. Vyberte nenasycené rostlinné oleje, jako je řepkový olej místo nasycených tuků, jako je máslo.

Cvičení

Pravidelně cvičit. Pravidelné aerobní cvičení může pomoci v boji proti ateroskleróze tím, že snižuje množství tuku v krvi, snížení krevního tlaku a cholesterolu, a kontrolovat svou váhu. Nikdy není pozdě začít cvičit. Rychlá chůze, plavání a jízda na kole je dobrá volba. To je v pořádku začít pomalu a pracovat až 30 minut po většinu dní. Ale dříve, než začnete, požádat o radu svého lékaře o tom, jaký druh cvičebního programu je pro vás to pravé.

Prohlídky

Choďte na pravidelné prohlídky. Nechte Váš lékař kontrolovat krevní tlak a cholesterol. Vysoký krevní tlak může dále komplikovat aterosklerózy tím, že způsobí cévní stěny ztvrdnout a zahustíme, onemocnění zvané arterioskleróza. Promluvte si o své zdraví a rizikových faktorů aterosklerózy se svým lékařem.

Cukrovka

Ovládání diabetes s pomocí lékaře. Lidé, kteří mají diabetes rozvoji aterosklerózy mnohem rychleji. Pokud máte cukrovku, kontrolovat hladinu cukru v krvi pečlivě.

Budu vědět, jestli ho mám?

Možná ne. Ateroskleróza je onemocnění, které se vyvíjí pomalu v průběhu času a může začínat jako brzy jako vaše dospívající. Ve svých raných fázích, nebudete mít žádné příznaky. Ale v pokročilém stádiu, kdy jsou tepny téměř nebo zcela zablokována, můžete mít příznaky, jako je necitlivost, slabost, bolesti na hrudi nebo křeče. Nebo můžete zaznamenat příznaky, dokud nebudete mít mrtvici nebo infarkt.

Vzhledem k tomu, příznaky se objeví až poté, co škoda byla provedena, nemusíte čekat na příznaky rozvíjet dříve, než dělat něco o aterosklerózy. Začněte tím, že změny životního stylu, výše uvedené, i když se cítíte dobře.

Společně můžete Vy a Váš lékař rozhodne, jaké kroky je třeba podniknout, aby vyhrál boj.